HPE Alletra 9000 – ewolucja technologii HPE Primera

Computerworld HPE Alletra 9000 to macierz z najwyższej półki. To nowe wcielenie technologii HPE Primera, które właśnie pojawia się na rynku, zapewnia najwyższą szybkość i wydajność nawet w sytuacjach nieprzewidywalnego wzrostu obciążeń na różnych aplikacjach.

Nowa linia produktowa nosi nazwę HPE Alletra 9000 i jest przeznaczona dla aplikacji kluczowych dla istnienia firmy („mission-critical Tier 0”). Jest ona uzupełnieniem macierzy HPE Alletra 6000 (która to kolei jest ewolucją technologii Nimble Storage) przeznaczonych dla aplikacji kluczowych dla funkcjonowania biznesu (tzw. Tier 1).

System ten zachował bogaty zestaw funkcjonalności i cech znanych z HPE Primera, jak też gwarancję 100% dostępności do danych. Największym ulepszeniem w porównaniu do macierzy HPE Primera jest wzrost wydajności oraz to, że system jest w stanie osiągnąć maksymalną wydajność już w konfiguracji 4U (czyli bez dodawania półek z dyskami), co robi z niego najgęściej upakowanym wydajnościowo systemem klasy „Tier 0” na świecie (z ogromną przewagą nad wszystkimi innymi). Jest on też zarządzany za pomocą konsoli “HPE Data Services Cloud Console”.

Mile widzianym ulepszeniem (dotyczy to również HPE Primera) jest pojawienie się tzw. Active Peer Persistence, które to pozwala na jednoczesny dostęp do LUNów (zarówno przy zapisach jak i odczytach) z dwóch różnych lokalizacji synchronicznie replikujących dane między sobą. Oznacza to, że każda lokalizacja może lokalnie zapisywać dane na replikowanym synchronicznie LUNie bez potrzeby wychodzenia przez hosty do sieci w drugiej lokalizacji.

Zoptymalizowana architektura

HPE Alletra 9000 oparta jest na architekturze macierzy HPE Primera. Podobnie jak ta macierz, w każdym z kontrolerów zawiera ona wiele zrównoleglonych układów ASIC wspomagających CPU w różnych operacjach WEJŚCIA/WYJŚCIA wykonywanych na macierzy.

Co je różni to sposób, w jaki jest określona wewnętrzna architektura PCI oraz jak wykorzystywane są złącza PCI. Dodatkowo wszystkie nośniki dyskowe używają teraz protokołu NVMe.

Te usprawnienia pozwoliły na wyraźne zwiększenie wydajności w rzeczywistych warunkach, w jakich zwykle działają aplikacje.

Przewidywalne i spójne doświadczenie użytkownika z aplikacjami kluczowymi dla istnienia firmy

HPE Alletra 9000 jest macierzą z najwyższej półki (tzw. Tier 0). Oznacza to nie tylko zapewnienie najwyższej szybkości, ale również, że musi być utrzymana przewidywalna wydajność, nawet w sytuacjach nieprzewidywalnego wzrostu obciążeń na różnych aplikacjach.

Nie rozchodzi się tylko o wysoką liczbę IOPS i przepustowość dla jednej aplikacji. Czasy opóźnień w dostępie do danych są czynnikiem kluczowym, zwłaszcza w przypadku wielu kluczowych dla istnienia firmy aplikacji, którym w każdym momencie należy zapewnić wymagany poziom wydajności. Np. większość operacji WEJŚCIA/WYJŚCIA doświadcza opóźnień poniżej 250 mikrosekund.

Sztuczna inteligencja stanowi kolejny kluczowy aspekt. Czy macierz jest w stanie automatycznie określić, które aplikacje mają mieć priorytet? Czy może ona automatycznie radzić sobie z aplikacjami „walczącymi” o te same zasoby, z których każda ma inne charakterystyki WEJŚCIA/WYJŚCIA?

Prawda jest taka, że łatwo jest stworzyć system, który będzie dobrze się sprawował w przypadku prostych procesów obsługujących stałe wielkości bloków, czyli takich, które np. można obserwować w typowych testach porównawczych.

Co innego zrobić system, które jest wstanie wspierać jednocześnie setki różnych aplikacji o rozbieżnych charakterystykach WEJŚCIA/WYJŚCIA.

HPE Alletra 9000 – ewolucja technologii HPE Primera

Wyższa wydajność – najgęściej upakowany wydajnościowo system „Tier 0”

Tak jak w przypadku macierzy HPE Alletra 6000, tu również sięgniemy do testów certyfikacyjnych na system SAP HANA, aby pokazać różnice między macierzami działającymi w rzeczywistych warunkach.

Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Cała wydajność macierzy HPE Alletra 9000 została osiągnięta w obudowie 4U, dając tym samym klientom ogromne oszczędności na miejscu w szafie serwerowej.
  • HPE Alletra 9000 jest systemem “Tier 0” dla aplikacji kluczowych dla istnienia firmy (“mission-critical”) i daje gwarancję 100% dostępności do danych (większość pozostałych producentów nie oferuje takiego poziomu SLA)
  • Ogromna większość operacji wejścia/wyjścia doświadcza opóźnień poniżej 250 mikrosekund
  • HPE Alletra 9000 posiada zaawansowane funkcjonalności przeznaczone dla aplikacji kluczowych dla istnienia firmy, takie jak „Active Peer Persistence”, złożone topologie replikacyjne, „Port Persistence” i inne.
  • HPE Alletra 9000 jest wspierana zarówno przez HPE InfoSight i HPE Data Services Cloud Console, co powoduje, że jest zarówno łatwa w użytkowaniu, jak i zmniejsza ryzyko dla klienta (chociażby związane z nieoczekiwanymi przestojami).

Przyjrzyjmy się wynikom testu (stan na 13.maja 2021)

HPE Alletra 9000 – ewolucja technologii HPE Primera

To, na co należy zwrócić uwagę, to rzeczywista wydajność możliwa do osiągnięcia w pojemności zaledwie 4U. Przy wielkości współczesnych dysków, łatwo jest skonfigurować wystarczającą pojemość dyskową w obudowie o wielkości zaledwie 4U, czyniąc ją bardzo atrakcyjną z punktu widzenia oszczędności miejsca w serwerowni.

Pokazany dla porównania fizycznie najmniejszy system HDS 5500 potrzebowałby 18U miejsca w szafie, aby być w stanie wspierać 74 węzły. HPE Alletra 9000 daje więc 30% więcej szybkości, zajmując 4.5-krotnie mniej miejsca. Mając macierz HPE Alletra 9000, wciąż mamy miejsce na 2 przełączniki i 12 serwerów w dokładnie tej samej pojemności szafy serwerowej.

Macierz HDS może osiągnąć większe szybkości, ale ze znacznie większą liczbą dysków i kontrolerów, do czego osiągnięcia potrzeba znacznie więcej niż pełnej szafy serwerowej: w sumie da nam to możliwość wspierania 222 węzłów HANA. HPE Alletra 6000 w ośmiokontrolerowym klastrze– zajmując zaledwie 16U pojemności w szafie, jest w stanie wspierać aż do 216 węzłów, choć nie jest to ten sam poziom produktowy, jeżeli chodzi o opcje replikacyjne.

DellEMC PowerMax 8000 2-Brick (4 kontrolery) potrzebuje pojemności 22U i wspiera jedynie 54 węzły. System 3-brick (6 kontrolerów) jest wstanie wspierać 80 węzłów i zajmuje praktycznie całą szafę (32U). Tak więc nawet z większą ilością kontrolerów PowerMax i zajmując 8 razy więcej miejsca w szafie serwerowej dostarcza mniejszą wydajność niż HPE Alletra 9000. Wypełniony dyskami i kontrolerami po brzegi PowerMax 8000 jest wstanie wspierać 210 węzłów, ale potrzebne są do tego dwie pełne szafy serwerowe i wielkie ilości energii elektrycznej do zasilenia tego wszystkiego – a uzyskamy jedynie trochę więcej niż dwukrotność tego, co z pojedynczej macierzy Alletra 9000 zajmującej 4U pojemności w szafie serwerowej… (wyniki EMC HANA dostępne tutaj, na stronie 19, a specyfikacja sprzętowa PowerMax tutaj – strona 49).

Z kolei system IBM DS8950 nie zajmuje 4U miejsca, ale wyraźnie więcej i przy tym jest w stanie osiągnąć tylko połowę wydajności. IBM 9200R to kilka zgrupowanych macierzy 9200 i mając wypełnioną nimi szafę, możemy liczyć na wsparcie 164 węzłów… aczkolwiek pojedynczy system 9200 nie zapewni wsparcia więcej niż 41.

To samo tyczy się macierzy NetApp. Potrzeba trzech systemów A800, aby osiągnąć tą samą liczbę wspieranych węzłów, co w przypadku HPE Alletra 9000, co oznacza, że A800 ma trzy razy mniejszą gęstość upakowania wydajności w porównaniu do HPE Alletra 9000 (w dodatku A800 nie jest prawdziwym systemem „active-active” w rozumieniu, że każdy pojedynczy wolumin może być obsługiwany tylko przez konkretny kontroler, podczas gdy w przypadku HPE Alletra 9000 wszystkie 4 kontrolery obsługują jednocześnie wszystkie woluminy).

Z powyższego wyłania się jasny obraz, że gęstość upakowania wydajności HPE Alletra 9000 jest na zupełnie innym poziomie.

Podsumowanie

HPE Alletra 9000 jest doskonałym dopełnieniem HPE Alletra 6000, będąc zaprojektowana do radzenia sobie ze złożonymi problemami, z którymi borykają się kluczowe dla istnienia firmy aplikacje, dostarczając jednocześnie najwyższą gęstość upakowania wydajności nie osiągalną przez żaden inny system klasy „Tier 0”.

Co wyróżnia ten system od HPE Alletra 6000 to gwarancja 100% dostępności do danych, wyższa wydajność oraz zaawansowane funkcjonalności replikacyjne takie jak „Active Peer Persistence”, które są bardzo przydatne w przypadku aplikacji kluczowych dla istnienia firmy.

Podobnie jak w przypadku HPE Alletra 6000 najbardziej interesującą częścią nie jest oczywiście “pudełko”, ale doświadczenie z użytkowania systemu. Jest nią: prostota użytkowania, ciekawe usługi obróbki danych, automatyzacja i sprawne zarządzanie zasobami, które to są dostępne z poziomu „HPE Data Services Cloud Console”.

Artykuł napisany na podstawie recoverymonkey.org: HPE Alletra 9000 – Primera EvolvedHPE ALLETRA


Chmura wyznaczyła standard elastyczności zapewniając dostęp do zasobów na żądanie, swobodę w zakresie dopasowywania ich do aktualnych potrzeb oraz opłaty za usługi w oparciu o faktyczne zużycie. Pobierz materiał ekspercki i dowiedz się jak możesz wykorzystać HPE Alletra w swojej organizacji.


Pobierz materiał!