H.265 - nowy standard kodowania wideo zaakceptowany przez ITU

Międzynarodowa organizacja telekomunikacyjna ITU (International Telecommunication Union) zaakceptowała nowy standard kodowania obrazów wideo (H.265), który zastąpi starszy standard H.264. Specjaliści informują, że dzięki nowemu standardowi aplikacje będą transmitować obrazy wideo, wykorzystując do tego celu połączenia oferujące dwa razy mniejsze pasmo przenoszenia danych, niż ma to miejsce w przypadku stosowania starszego standardu H.264.

Standard H.265 (znany też jako HEVC; High Efficiency Video Coding; wysoce wydajny system kodowania obrazów wideo) będzie używany do transmitowania obrazów wideo między różnymi urządzeniami elektronicznymi (smartfonami, tabletami, inteligentnymi odbiornikami TV i innymi urządzeniami). Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie te urządzenia będą z czasem wyświetlać obrazy o coraz większej rozdzielczości, standard H.264 mógłby nie podołać temu wyzwaniu. Należy też pamiętać o tym, że cały czas trwają prace na telewizją kolejnej generacji (kryjącą się za skrótem UHDTV; Ultra High Definition Television), która będzie potrzebować dużo lepszych systemów kodowania obrazów wideo.

Ocenia się, że do transmitowania w czasie rzeczywistym obrazów wideo o rozdzielczości 4K (cztery razy większej niż Full HD), kodowanych przy pomocy standardu H.265, wystarczy połączenie o przepustowości 20 do 30 Mb/s. Oczekuje się, że producenci mobilnych urządzeń elektronicznych oraz dostawcy usług sieciowych będą teraz stopniowo wprowadzać ten standard do oferowanych przez siebie produktów. Niektórzy wyszli nawet przed szereg. I tak nie czekając na oficjalną akceptację standardu, firma Ericsson zaprezentowała kilkanaście miesięcy temu rozwiązanie noszące nazwę SVP 5500 HEVC, twierdząc iż jest to pierwszy na rynku dekoder TV pracujący zgodnie ze standardem H.265.

Zobacz również:

  • ONZ rekrutuje roboty, aby osiągnąć globalne cele rozwoju
  • Arm standaryzuje chiplety

Jak podaje ITU, obecnie znakomita większość (bo 80%) aplikacji transmitujących obrazy wideo wykorzystuje do ich kodowania specyfikację H.264 (MPEG-4). ITU. Są to aplikacje WWW, aplikacje satelitarne, telewizory IP oraz aplikacje obsługujące kablowe sieci TV. Standard H.264 jest też stosowany w telefonii komórkowej, systemach do prowadzenia wideokonferencji oraz w dyskach Blu-ray.

ITU zapowiada, że standard H.265 zostanie w przyszłości uzupełniony o mechanizmy, które będą w stanie efektywnie kompresować również trójwymiarowe obrazy wideo (aplikacje 3-D).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200