Grupa Asseco miała w 2010 roku blisko 5 mld zł przychodów!

W oficjalnym komunikacie Asseco Poland co prawda przyznaje się do skonsolidowanych przychodów na poziomie 3,24 mld zł (3,05 mld zł rok wcześniej). W niewielkim stopniu uwzględniają one jednak wyniki izraelskiej Formula Systems (częściowo jedynie sprzedaż za grudzień 2010 r.).

Ta izraelska grupa - przejęta przez Asseco Poland pod koniec 2010 r. - miała zaś w ubiegłym roku przychody na poziomie 1,57 mld zł (550 mln USD, wzrost o 17%). Łącznie dałoby to ok. 4,8 mld zł. Zysk netto Formula Systems wyniósł 52 mln zł (18,4 mln USD, 29%). Asseco Poland wypracowało zaś skonsolidowany zysk netto w roku 2010 na poziomie 415 mln zł (373 mln zł w roku 2009).

Od lat Grupa Asseco realizuje strategię wzrostu wyników dzięki sprzedaży własnych rozwiązań IT. W 2010 roku przychody z oprogramowania i usług własnych stanowiły 64% całkowitej sprzedaży (2,07 mld zł). "Podział przychodów według sektorów rozkłada się zaś równomiernie - bankowości i finanse to ok. 36% obrotów, a przedsiębiorstwa i administracja publiczna po 32%. Świadczy to o dobrym zdywersyfikowaniu grupy" - można przeczytać w oficjalnym komunikacie.

"Wzrost organiczny oraz poprzez akwizycje powoduje umocnienie pozycji Asseco wśród liderów rynku informatycznego w Europie. Asseco, jako jedyna polska spółka informatyczna, która znajduje się w pierwszej dziesiątce największych producentów oprogramowania w Europie" - mówią przedstawiciele rzeszowskiej spółki.

Rok 2010 był wyjątkowo ważny dla Asseco także w aspekcie nowych akwizycji. Spółka zrealizowała największe zagraniczne przejęcie w swojej historii. Pod koniec roku Asseco Poland nabyło za 145 mln USD czołową izraelską spółkę informatyczną - Formula Systems, notowaną na TASE i NASDAQ. Dzięki tej inwestycji Grupa Asseco jest obecna poza Europą, m.in. w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Akwizycja Formuli Systems jest pierwszym dużym krokiem w budowie prawdziwie globalnej firmy informatycznej pod nazwą Asseco. Nieoficjalnie się mówi, że docelowo Formula Systems ma zmienić nazwę na Asseco Systems.

Asseco Poland w 2010 r. nabyło także hiszpańską spółkę Necomplus, specjalizującą się w rozwiązaniach dla terminali POS i call center, działającą w Hiszpanii oraz Portugalii. Rodzime rynki informatyczne aktywnie konsolidowały także inne spółki z grupy. Asseco Central Europe kupiło węgierską spółkę Globenet, której głównym obszarem działalności jest produkcja oprogramowania dla służby zdrowia. Natomiast do Asseco South Eastern Europe dołączyły dwie spółki tureckie: EST i ITD, które wprowadziły Grupę Asseco na ten rynek.

Plany na 2011 rok zakładają dalszą rozbudowę Grupy Asseco. Asseco Poland prowadzi rozmowy z kilkoma podmiotami z Europy Zachodniej. Wspólnie z Formula Systems planuje zaś wzmocnienie pozycji w USA i Izraelu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200