Asseco Poland przejmuje izraelską firmę IT notowaną na NASDAQ

Firma chce przejąć ponad 6,8 mln akcji Formula Systems (50,19%) dających 51,18% głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Wartość transakcji ma nie przekroczyć 145,3 mln USD (prawie 0,5 mld zł).

Transakcja zostanie w połowie sfinansowana z funduszy własnych, a w połowie z pożyczek lub sprzedaży części akcji. Wejście Formula Systems do Grupy Asseco Poland zwiększa jej skonsolidowane przychody o 50% do ok. 4,5 mld zł. Pozwala także wejść na nowe rynki - nie tylko geograficzne, jak amerykański, ale i produktowe - narzędzia programistyczne, czy rozwiązania cloud computing.

"Wybraliśmy spółkę z rynku izraelskiego jako najbardziej innowacyjnego na świecie. Świadczy o tym chociażby największy udział inżynierów w społeczeństwie, 140 na 10 tys. mieszkańców daje Izraelowi pierwsze miejsce na świecie przed Stanami Zjednoczonymi, czy Indiami" - mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland. "Poza Formula Systems chcemy kupić jeszcze jedną izraelską firmę IT z pierwszej piątki na tamtym rynku" - dodaje.

Formula Systems miała w 2009 r. przychody na poziomie 469 mln USD, a zysk netto 19,1 mln USD. W pierwszej połowie 2010 roku było to odpowiednio 263 mln USD i 8,6 mln USD. Do Grupy Formula Systems należą Matrix IT, Magic Software Enterprise i Sapiens International. Grupa - poza Izraelem - działa na rynkach: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Wlk. Brytanii, Niemiec, Holandii, Francji, Węgier i Indii.

Matrix IT to czołowa firma integracyjna i szkoleniowa (80% rynku) w Izraelu z przychodami na poziomie 370 mln USD i 20 mln USD zysku netto. Adam Góral nie wyklucza, że spółka ta będzie sprzedawać na rynku izraelskim produkty Grupy Asseco. Matrix IT to także korzystne dla całej Grupy umowy z takimi koncernami jak BMC czy RedHat.

Z kolei Magic Software Enterprise to - działający w 9 krajach - producent oprogramowania z przychodami na poziomie 55 mln USD i zyskiem netto 6,2 mln USD. "Spółka ta pozwala nam na wejście na dwa ważne dla nas rynki - narzędzi programistycznych i cloud computing. Ważna jest także liczba 2500 dystrybutorów rozwiązań Magic Software na świecie, z którymi chcemy rozmawiać o współpracy" - cieszy się Adam Góral. Dwa główne produkty Magic Software to narzędzie do tworzenia aplikacji uniPaaS oraz iBolt - pakiet do integracji procesów biznesowych.

Ostatnia firma Grupy Formula - Sapiens International - to twórca rozwiązań dla sektora ubezpieczeniowego oraz systemu do zarządzania procesami biznesowymi Sapiens eMerge z przychodami na poziomie 46 mln USD i zyskiem netto 7,3 mln USD. "Sapiens ma ofertę dla PZU, która może zastąpić - stworzonego jeszcze przez Prokom Software - Insurera" - twierdzi prezes Asseco Poland.

Dzięki fuzji ze spółką notowaną na NASDAQ przyspieszeniu miałaby ulec ekspansja Grupy Asseco, tym bardziej, że izraelski partner ogłosił niedawno własną strategię dotyczącą fuzji i przejęć. Zakupy planuje każda z czterech spółek Grupy Formula. Formula Systems szuka - notowanych na giełdach światowych - producentów oprogramowania z obrotami na poziomie 50-200 mln USD. Matrix IT chce kupić jednego z izraelskich konkurentów. Magic Software szuka spółek z komplementarnymi rozwiązaniami. Natomiast Sapiens International chciałoby kupić spółkę, która pozwoliłaby powiększyć bazę klientów w sektorze ubezpieczeniowym.

Adam Góral nie wyklucza, że obie firmy wspólnie wejdą na rynek rosyjski. Asseco Poland przed kilku laty próbowało na niego wejść, ale ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowało. "Do tej pory budowaliśmy Grupę z mniejszych podmiotów. Potencjalna transakcja z amerykańskim partnerem pokazuje, że możemy myśleć także o fuzjach z podmiotami porównywalnymi z nami, choć ta akurat spółka jest od nas mniejsza" - mówi prezes Asseco Poland. "Połączenie z Formula Systems daje nam dostęp do wiedzy o rynku IT, do której sami dochodzilibyśmy przez wiele lat nie uniknąwszy zapewne wielu błędów" - dodaje.

Przypomnijmy, w pierwszym półroczu 2010 r. Grupa Asseco przejęła spółki na Węgrzech (Globenet - oprogramowanie dla sektora medycznego) oraz w Hiszpanii (Necomplus - systemy POS i call center) i Turcji (EST - oprogramowanie do rozliczania internetowych płatności; ITD - automatyzacja usług głosowych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200