Gospodarka 2.0

Bez pośredników

Średni koszt przekazania płatności w Internecie wynosi ok. 0,25 USD. To czynnik ograniczający elektroniczny handel detaliczny. Dla banków koszt obsługi każdej transakcji stanowi poważne źródło dochodów. Negroponte uważa, że w niedalekiej przyszłości musi rozwinąć się system dokonywania samoobsługowych płatności za pomocą inteligentnych kart płatniczych, obniżający koszty i stanowiący zachętę do rozwijania handlu przez Internet.

System takich płatności działa już na szeroką skalę w Belgii, gdzie banki wydały ok. 6 mln (ludność Belgii wynosi ok. 10 mln mieszkańców) inteligentnych kart z procesorem i paskiem magnetycznym, spełniających rolę zarówno elektronicznej portmonetki, jak i typowej karty płatniczej. Po załadowaniu w bankomacie do karty "elektronicznej gotówki", można nią płacić w komunikacji miejskiej, kiosku z gazetami, sklepie. Wieczorem sklep przesyła bankom rozliczenie dzienne dokonanych operacji.

Zniszczyć stare, aby zbudować nowe

Prezentacja profesora Lestera Thurowa była próbą sprowokowania audytorium do przemyślenia własnych rozwiązań w dziedzinie biznesu. Jego zdaniem, nowa gospodarka nie powstanie jako kontynuacja starej, może powstać tylko na gruzach starej. Jako przykład Thurow podaje, że spośród 25 największych firm europejskich wszystkie istniały już przed 30 laty. Na 25 największych firm amerykańskich żadna nie istniała 30 lat temu.

Podejmowanie ryzyka i nowych wyzwań pozwoliło gospodarce USA stworzyć w latach 90. aż 12 mln nowych miejsc pracy, podczas gdy Europa i reszta świata notuje coraz większe bezrobocie. Thurow, tak jak wszyscy wykładowcy tegorocznej konferencji, nie ma wątpliwości, że handel elektroniczny to dziedzina, która pozwoli zbudować całkowicie nową infrastrukturę gospodarczą, prowadzącą do szybkiego rozwoju.

Wszyscy mówią: handel elektroniczny

Inteligentny świat

Richard H. Brown, dyrektor generalny EDS, twierdzi, że obecnie nie wystarcza już dostarczanie prostych produktów, rynek oczekuje produktów "inteligentnych". EDS poinformował, że chce przejmować w outsourcing od organizacji nową usługę - interaktywny billing za usługi telekomunikacyjne, finansowe czy dostarczanie wody, gazu lub prądu. Billing będzie oferowany pod koniec tego roku obecnym klientom EDS, dokonującym operacji biznes-biznes i biznes-klient indywidualny.

Bez względu na system

Według Michaela Capellasa, dyrektora generalnego Compaq Computer, handel elektroniczny jest najbardziej fundamentalną zmianą od czasów pojawienia się PC. Jego zdaniem, w najbliższym czasie komputery ulegną przełomowej zmianie. Komputery PC przyszłości połączą łatwość obsługi oraz bezprzewodowy dostęp do sieci. Compaq już nad nimi pracuje.

W obronie wolności

W ubiegłym tygodniu ponad 250 tys. osób pobrało pakiet Star Office ze stron WWW firmy Sun Microsystems, która niedawno kupiła producenta oprogramowania - niemiecką StarDivision. "Bezpłatne oprogramowanie to przyszłość" - mówił Scott McNealy, dyrektor wykonawczy Sun. Scott McNealy nie zapomniał jednak dodać, że firma może rozdawać oprogramowanie tylko wtedy, jeśli sprzedaż produkowanych przez nią serwerów będzie wysoka.

ERP jak dinozaury

Erwin Koenigs, prezes niemieckiej firmy Software AG, uważa, że współczesne aplikacje ERP to relikty przeszłości, ciężkie i nieelastyczne, rozwiązujące co najwyżej 20% potrzeb przedsiębiorstwa, ukierunkowanego na e-biznes. Zastąpią je zintegrowane, skalowalne rozwiązania, wykorzystujące język XML, do przekazywania danych. Jego zdaniem, XML stanie się równie powszechny jak obecnie SQL.

Podróż z Internetu

Hewlett-Packard w ciągu trzech miesięcy uruchomi internetowe biuro podróży, które pozwoli użytkownikom wypożyczać samochody, rezerwować bilety lotnicze, a także dokonywać rezerwacji miejsc hotelowych przez telefon komórkowy. Jest to część ogłoszonej niedawno przez firmę strategii e-services.

NT zwycięzca

"Nie sądzę, aby do tego doszło" - odpowiedział Michael Dell, szef Dell Computer, zapytany, kiedy Linux będzie instalowany częściej niż Windows NT na serwerach produkowanych przez jego firmę. "Jeśli jednak do tego dojdzie, będziemy gotowi" - dodał szybko.

Czas nieoceniony

J.D. Edwards przygotowała aplikację ActiveEra Portal, przeznaczoną do tworzenia korporacyjnych portali intranetowych. Mają one ułatwić pracownikom dostęp m.in. do informacji o klientach, wiadomości branżowych, usług czy aplikacji. "Obecnie najważniejszym ograniczeniem dla przedsiębiorstw jest czas" - powiedział Douglas Masingill, prezes firmy. Jego zdaniem, największe znaczenie w ciągu najbliższych 10 lat zyskają technologie, które pozwolą ludziom oszczędzać czas.


TOP 200