Gorzka prawda

Mityczne korzyści skali

Ponad 80% firm, które zdecydowały się na outsourcing, liczyło na obniżenie kosztów. Ponad 40% firm wybierało dostawcę usług przede wszystkim pod kątem jego zdolności do obniżenia kosztów. Doświadczenia praktyczne pokazują, że możliwość obniżenia kosztów poprzez outsourcing jest iluzją. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że iluzją są korzyści skali, które ponoć są w stanie osiągnąć usługodawcy. Korzyści skali są osiągalne tylko pod warunkiem standaryzacji produktów i usług, która z kolei jest niemożliwa przy kontraktach realizowanych na potrzeby wielkich koncernów, wymagających obsługi "na miarę". Absolutnie wszyscy ankietowani korzystali z usług i produktów zaprojektowanych specjalnie dla nich. Zaledwie co czwarta firma korzystała w niektórych obszarach z usług standardowych. Dopiero po jakimś czasie do wszystkich dotarła oczywista prawda, że im bardziej specyficzny kontrakt, tym trudniej jest osiągnąć jakiekolwiek oszczędności wynikające ze standaryzacji. Jeden z uczestników badania stwierdził wręcz, że "jeśli dana usługa czy proces wymagają «uszycia na miarę», nie powinny być przedmiotem outsourcingu".

Połowa ankietowanych zgodziła się, że istnieje niewielu usługodawców (z wyjątkiem dostawców infrastruktury sieciowej i telekomunikacyjnej), którzy są w stanie osiągnąć korzyści skali większe niż te osiągane już przez duże koncerny będące ich klientami. Ponad 40% zgodziło się, że duże, dobrze zarządzane firmy mają wiedzę techniczną i organizacyjną niezbędną do tego, by efektywnie zarządzać oddanymi w outsourcing procesami we własnym zakresie.

Mgliste kontrakty

Ponad połowa ankietowanych przez Deloitte była zdania, że kwestie związane z kosztami są głównym ryzykiem związanym z outsourcingiem. Prawie połowa "ryzyk kosztowych" wynika z ukrytych kosztów oraz braku przejrzystości struktury kosztów. Co drugi ankietowany stwierdza, że odnalezienie ukrytych kosztów jest najczęstszym problemem powstającym w trakcie zarządzania kontraktem outsourcingowym. 44% osób uczestniczących w badaniu nie odnotowało żadnych oszczędności, które miały być efektem zawarcia kontraktu outsourcingowego. 57% zostało zmuszonych do poniesienia dodatkowych kosztów usług, które - jak sądzili - objęte zostały podstawowym kontraktem. "Nieoczekiwane koszty są w zasadzie gwarantowane" - stwierdza jeden z ankietowanych.

Wiarę w możliwość obniżenia kosztów dzięki outsourcingowi podkopał brak przejrzystości cen usługodawców, wiązanie usług ze sobą i różne techniki marketingowe używane przez firmy outsourcingowe. 70% ankietowanych przyznaje, że firma outsourcingowa wykonuje na ich rzecz również inne produkty i usługi, wykraczające poza kontrakt outsourcingowy. Dzięki temu usługodawca może ukrywać prawdziwe koszty usług, przenosząc koszty i zyski między projektami. To z kolei powoduje, że trudno jest ocenić faktyczną opłacalność kontraktu outsourcingowego czy też wyodrębnić poszczególne składniki kosztowe, dzięki czemu możliwe byłoby np. stwierdzenie, że wybraną usługę taniej mogłaby wykonywać inna firma. Tylko 19% ankietowanych ma dostęp do struktury kosztów swojego usługodawcy i mechanizmów, zgodnie z którymi ustalana jest ostateczna cena. Często praktyką stosowaną przez firmy outsourcingowe jest zawieranie kontraktu na warunkach bardzo korzystnych dla klienta, które po dwóch czy czterech latach poddawane są renegocjacjom. Dwadzieścia cztery miesiące to wystarczająco długo, by siła przetargowa znalazła się po stronie usługodawcy, a klient został niemal zmuszony do przyjęcia niekorzystnych dla niego warunków.

Outsourcing konserwatywny

70% ankietowanych przez Deloitte Consulting miało bardzo złe doświadczenia z outsourcingiem usług i teraz podchodzi do tego rodzaju projektów bardzo ostrożnie i kon- serwatywnie. Outsourcing w formie ukształtowanej w ostatnich latach jest przeżytkiem. Outsourcing będzie jednak nadal wykorzystywany ostrożnie i konserwatywnie w ramach pięciu niżej opisanych modeli.

Model centralizacja - standaryzacja - outsourcing

Procesy, które mają być oddane w outsourcing, są centralizowane i standaryzowane w ramach organizacji macierzystej. Pozwala to uzyskać jej oszczędności i zdobyć szczegółową wiedzę na temat przebiegu procesów i ich kosztów. Wiedza ta pozwala sformułować szczegółowe wymagania w stosunku do firm outsourcingowych odnośnie do kosztów i jakości usług; oraz stwierdzić w ogóle zasadność oddawania wybranych procesów w outsourcing.

Model przekształcenie - zarządzanie - oddanie

Organizacja zatrudnia dostawcę usług do przekształcenia wybranego procesu i zarządzania nim przez krótki okres, a następnie przejmuje zreorganizowany już proces. Korzyści tego modelu wynikają z faktu, że często firmie zewnętrznej, niezaangażowanej w życie organizacji, łatwiej jest przeprowadzić gruntowną zmianę. Ponoszone w krótkim okresie koszty outsourcingu nie niwelują osiągniętych korzyści.

Outsourcing "towarowy"

Dotyczy outsourcingu usług mało istotnych i standardowych, takich jak utrzymywanie stron internetowych. Usługodawcami będą tu wyspecjalizowane firmy, faktycznie posiadające wiedzę i odnoszące korzyści skali z tytułu wykonywanej działalności.

Outsourcing "ubezpieczeniowy"

Dotyczy funkcji takich jak disaster recovery, które firma jest w mniejszym stopniu w stanie efektywnie wykonywać samodzielnie, i których oddanie w outsourcing pozwala rozproszyć między różnymi podmiotami ryzyko finansowe i operacyjne, stanowiąc coś w rodzaju polisy ubezpieczeniowej.

Zamiana kosztów stałych na koszty zmienne

Dotyczy funkcji wymagających znacznych inwestycji początkowych w infrastrukturę fizyczną (np. sieci telekomunikacyjne) lub kapitał intelektualny (np. usługi prawne). W tym przypadku dostawcy faktycznie mogą zaoferować korzyści skali i elastyczność.


TOP 200