Goldman Sachs: za rok IT padnie ofiarą globalnego spowolnienia gospodarki

Analitycy Goldman Sachs prognozują, że w 2009 roku widoczny będzie znaczny spadek dynamiki wzrostu wydatków na IT. Z badań banku inwestycyjnego wynika, że w ramach oszczędności największe korporacje zamierzają m.in. ograniczać zakupy nowego sprzętu, rozwój posiadanych aplikacji i outsourcing niektórych procesów. Spadnie również zatrudnienie pracowników kontraktowych.

Raport przygotowano m.in. na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród 100 szefów IT w największych międzynarodowych firmach. Pytano ich m.in. o wysokość budżetu na rok przyszły, plany inwestycyjne i zainteresowanie nowymi technologiami. Wyniki badań są niepokojące. Ankietowani szefowie działów IT już zapowiadają oszczędności, a największym zainteresowaniem cieszyć będą się głównie sprawdzone technologie, umożliwiające zmniejszenie kosztów funkcjonowania korporacyjnych działów IT.

Goldman Sachs: za rok IT padnie ofiarą globalnego spowolnienia gospodarki
Zdaniem analityków popyt na projekty informatyczne spadł do najniższego poziomu od co najmniej kilku lat. Dynamika wzrostu nakładów na inwestycje informatyczne spada praktycznie od końca 2005 roku i w kwietniu br. osiągnęła poziom najniższy od 2003 roku. Analitycy szacują, że w 2008 roku wzrost wydatków wyniesie ok. 5 proc w skali rocznej. W zeszłym roku współczynnik ten wyniósł prawie 8 proc. Jeśli trend spadkowy utrzyma się, to już niebawem korporacyjne budżety na IT mogą zacznąć spadać.

Firmy planują oszczędzać przede wszystkim na usługach zewnętrznych świadczonych przez niezależnych dostawców, usługach wsparcia technicznego oraz na inwestycjach w infrastrukturę informatyczną. Wiele firm zamierza ograniczyć wydatki na podstawowy sprzęt komputerowy, urządzenia sieciowe oraz niektóre usługi IT. Efektem cięć budżetowych może być również spadek zatrudnienia. Zredukowane mogą zostać zespoły pracujące nad rozwojem własnych aplikacji. W ramach oszczędności firmy zamierzają także rezygnować m.in. z zaplanowanych wcześniej zakupów sprzętu. Zdaniem 47 proc. ankietowanych w 2009 roku największym polem do potencjalnych oszczędności będą inwestycje związane z rozwojem infrastruktury sieciowej. Wskutek tego spadną wydatki m.in. na zakup nowych stacji roboczych, serwerów i pamięci masowych. Firmy zamierzają również odłożyć w czasie aktualizacje posiadanych systemów klasy ERP i oprogramowania bazodanowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200