GitHub: produktywność deweloperów wraca do poziomu sprzed pandemii

Raport 2021 State of the Octoverse pokazuje, że programiści nie wracają do biura, a JavaScript i Python pozostają najgorętszymi językami.

GitHub: produktywność deweloperów wraca do poziomu sprzed pandemii

Fot. ThisIsEngineering, Pexels

Produktywność programistów wraca do poziomu sprzed pandemii, ale samo miejsce pracy się zmienia - pokazuje GitHub w najnowszym badaniu.

W badaniu GitHub „2021 State of the Octoverse", firma zauważa, że pull requesty w tym roku były scalane najszybciej, prawie dwa razy szybciej niż w przypadku projektów open source.

Zobacz również:

  • Narzędzie AI likwiduje automatycznie podatności zagrażające bezpieczeństwu aplikacji umieszczanych w GitHub
  • Open source to napęd dla innowacji
  • Adobe pokazało firmowego asystenta AI

Porównując dwa poprzednie lata, autorzy raportu zauważają, że rytm pracy wraca do poziomu sprzed pandemii. GitHub odkrył również, że 46 procent programistów, którzy pracowali w kolokacji z kolegami z zespołu, spodziewa się teraz pracować w pełni zdalnie lub w środowisku hybrydowym. Tylko 11 proc. zamierza powrócić do pracy zdalnej.

Opublikowany 16 listopada raport GitHuba na temat aktywności programistów w 2021 roku opiera się na danych zebranych z ponad czterech milionów repozytoriów i ankiet przeprowadzonych wśród ponad 12 000 programistów. Takie podejście do swoich badań pozwala GitHubowi zaoferować „predykcyjne" wyniki, jak twierdzi firma.

Autorzy raportu stwierdzili również, że wydajność zespołu programistów może wzrosnąć aż o 87 procent, gdy kod jest ponownie wykorzystywany i aż o 43 procent, gdy stosowana jest automatyzacja. Automatyzacja dostarczania oprogramowania lub CI/CD, jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym wykorzystanie open source i pozwalającym zespołom na szybsze działanie w skali.

Inne wnioski z raportu GitHub „2021 State of the Octoverse":

- JavaScript i Python pozostają najlepszymi językami, kolejne są Java i TypeScript.

- GitHub miał w tym roku 1,4 miliona nowych współtwórców open source.

- Produktywność wzrasta o 11 procent, gdy programiści mają repozytorium zespołu, które jest łatwe do przeszukiwania.

- Produktywność wzrasta o 50 procent, gdy dokumentacja jest aktualna, zarówno w projektach open source, jak i korporacyjnych.

- Mentorstwo jest cennym atutem zarówno w projektach open source, jak i w przedsiębiorstwach.

Artykuł pochodzi z InfoWorld.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200