Gigant na informatycznych nogach

Kolejne usprawnienia

Géant planuje dalszy rozwój wdrożenia systemu G.O.L.D. Trwają prace nad wdrożeniem modułu G.O.L.D. Forecast, dzięki któremu będzie możliwe bardziej dokładne prognozowanie sprzedaży. Dotychczas system analizował przede wszystkim dane archiwalne z urządzeń POS (point of sale) z ostatniego tygodnia. "Jest to okres zbyt krótki, by uwzględnić sezonowość sprzedaży pewnych grup produktów. Przykładowo, w drugim tygodniu listopada system zasygnalizował konieczność zakupu ogromnej liczby świec i zniczy. G.O.L.D. Forecast umożliwi nam analizę danych z ostatnich dwóch lat" - mówi Piotr Jelinowski. W ciągu najbliższych tygodni w centralnym magazynie Géant pod Łodzią zostanie wdrożony moduł G.O.L.D. Radio, pozwalający na sprawniejszą kontrolę i przydzielanie zadań pracownikom magazynu. Dotychczas operator wózka widłowego kilka razy dziennie odbierał wydrukowaną listę zadań z dyspozytorni. Po ich wykonaniu musiał ponownie pojawić się w dyspozytorni w celu odebrania kolejnej listy zadań i złożenia poprzedniej, z której dane były ręcznie wpisywane do systemu. W systemie G.O.L.D. Radio zadania będą przydzielane pracownikom magazynu za pośrednictwem terminali radiowych zainstalowanych na wózkach widłowych. Tą samą drogą pracownicy mają zatwierdzać realizację zadań, w wyniku czego dane o nowej lokalizacji towarów natychmiast znajdą się w magazynie. Wzrost produktywności operatorów, dzięki optymalizacji przydziału zadań, może wynieść nawet 25%. Ponadto operatorzy systemu uzyskują szczegółowe dane o czasie trwania poszczególnych operacji, co zwiększy możliwość kontrolowania wydajności pracowników.

Inny obszar, w którym są jeszcze możliwe usprawnienia, to zarządzanie promocjami i śledzenie związanych z nimi dostaw. Do tej pory dostawy na potrzeby promocji były kontrolowane przez odrębny, stworzony w Géancie, system Prokomo. Jego funkcje przejmie G.O.L.D. Special Operations. W hipermarketach Géant przygotowywane są również ciastka i produkty garmażeryjne, niezbędna jest więc możliwość automatycznego składania zamówień na podstawie receptury przewidzianych do sprzedaży w danym dniu potraw. Dotychczas ilość składników do poszczególnych potraw ustalali operatorzy, wystawiający odpowiednie zamówienia dla dostawców. W marcu 2002 r. moduł G.O.L.D. Central zostanie wzbogacony w funkcję, umożliwiającą śledzenie realizacji budżetu każdego sklepu w cyklu tygodniowym i miesięcznym, dzięki czemu podjęcie decyzji, np. o rozpoczęciu lub zakończeniu promocji, będzie przebiegało sprawniej.

Zupełnie nowe możliwości

Wdrożenie G.O.L.D. otworzyło sieci Géant nowe możliwości zarządzania logistyką. System Logali nie obejmował wszystkich rodzajów działalności sieci, niektóre procedury były więc optymalizowane przy użyciu arkusza kalkulacyjnego, a wyniki optymalizacji były ponownie wprowadzane ręcznie do systemu. "Nasi pracownicy przyzwyczaili się do wykonywania niektórych zadań w Excelu i wykorzystują go nadal, mimo że G.O.L.D. ma odpowiednie funkcje. Naszym zadaniem na ten rok jest wyeliminowanie wszystkich procedur wykonywanych jeszcze poza G.O.L.D. i osiągnięcie pełnej integracji" - wyjaśnia Jan Kaczmarek.

Dzięki wykorzystaniu systemu G.O.L.D. zamówienia szybciej docierają do końcowego klienta, czyli konkretnego hipermarketu. Zamówienia wszystkich sklepów są konsolidowane, co pozwala na uzyskanie lepszych warunków dostawy. Niemniej dostawca otrzymuje również dane szczegółowe, dzięki czemu towar wysyłany do magazynu centralnego jest już odpowiednio podzielony na mniejsze partie przeznaczone do wysłania, które od razu można skierować do sklepów bez potrzeby składowania, co znacznie obniża koszty i przyspiesza przepływ towarów.


TOP 200