GeForce RTX 3080 w laptopie to kiepski pomysł

RTX 3080 to jedna z kart graficznych, o których marzą gracze i wymagający entuzjaści. Kiedy jednak kupisz laptopa z taką grafiką, możesz się dość szybko rozczarować.

Przykładowy laptop z RTX 3080 / Fot. Allen Ngo, Notebookcheck.net

Przykładowy laptop z RTX 3080 / Fot. Allen Ngo, Notebookcheck.net

Laptopy z RTX 3080 potrafią kosztować 13 300 zł, a z RT X 3080 Ti nawet ponad 23 000 zł. Zdecydowanie nie warto jednak kupować tak drogich komputerów przenośnych, zwłaszcza przy założeniu, że zależy nam na wysokiej wydajności 3D.

Dlaczego? W poprzedniej generacji układów graficznych Nvidia używała tych samych rdzeni GPU zarówno w laptopach, jak i wersjach desktop do komputerów stacjonarnych. To oznaczało tę samą liczbę rdzeni CUDA, tę samą magistralę pamięci i ten sam układ fizyczny. Różnice były w taktowaniu zegara. I tak, desktopowe układy 2080 Super oferowały do 1,82 GHz, a mobilne odpowiedniki do 1,56 GHz. W teorii wersje mobilne zapewniały o 15% niższą wydajność, natomiast kiedy takie serwisy jak TechSpot przeprowadziły testy, okazywało się, że to raczej 25% na korzyść kart desktopowych.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU
  • Procesory Meteor Lake mogą uruchamiać Dying Light 2 na zintegrowanym układzie graficznym

Sprawdź: DevOps

To było jeszcze do zaakceptowania, bo w końcu układy mobilne są mniej wydajne choćby dlatego, że laptop nie zapewnia tak dobrych systemów chłodzenia jak komputer stacjonarny. Zwyczajnie nie ma dla nich miejsca.

RTX 3080 w laptopie jest rozczarowujący

W generacji RTX 3000 Nvidia uznała, że wykorzysta te same nazwy dla wersji desktop i mobile, pomimo faktu, że używa zupełnie innych chipów w wersji dla komputerów przenośnych. I tak, karta 3080 RTX dla komputera stacjonarnego opiera się na projekcie GA102, natomiast wersja dla laptopa to już design GA104, czyli ten sam, co dla modelu 3060, 3060 Ti i 3070.

Ponadto wersja mobilna ma mniej rdzeni (8704 w desktop vs 6144 w laptopie) i używa mniejszej magistrali pamięci z wolniejszą częstotliwością pracy (14 000 MHz zamiast 19 000 MHz). Do tego dochodzi jeszcze niższe taktowanie GPU i w rezultacie otrzymujemy kartę graficzną wolniejszą o 50% od wersji desktop, a mimo to sprzedawaną pod tą samą nazwą. Różnice w wydajności potwierdzą testy z zagranicznego serwisu.

Nawet jeśli ocenimy pozostałe parametry i będziemy jakoś usprawiedliwiać RTX 3080 w wersji mobile, trudno uzasadnić cenę laptopów wyposażonych w taki układ graficzny. Mówiąc wprost: powinny być znacznie tańsze, zwłaszcza że gotowe desktopy z GeForce RTX-em 3080 kupimy taniej, a są do tego lepiej wyposażone w kontekście innych komponentów (np. wydajniejszy procesor, bardziej pojemny dysk).

Zobacz: Devil Torrenty

Jeśli więc szukasz sprzętu przede wszystkim wydajnego, w tym wypadku wersja desktopowa jest o wiele lepszym wyborem. Zarówno jeśli chodzi o same osiągi, jak i cenę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200