GeForce 8800 GT - to musi być hit

Nowa karta NVIDII to kolejny przedstawiciel linii produktów GeForce 8800. Wersja GT ma największe szanse na ogromną popularność, a składa się na to cały szereg zalet. Podstawowa to cena - karta kosztuje ok 1000 zł. Jeśli grasz w rozdzielczości nie wyższej niż 1600x1200 pikseli to wydajnością w większości gier jakich używaliśmy do testów GT tylko niewiele ustępuje dwa razy droższemu GTX-owi. Nie przekonuje Cię to? Wyliczamy zatem kolejne plusy - niewielki, jednoslotowy układ zasilania, umiarkowane zapotrzebowanie na energię, najnowsza wersja silnika PureVideo HD prawie w 100% odciążająca CPU od dekodowania filmów HD oraz interfejs PCI Express 2.0, który na nowych płyta głównych zgodnych z tym standardem ma owocować dalszym wzrostem wydajności.

Seria procesorów graficznych GeForce 8800 nie doczekała się póki co odpowiednio silnej odpowiedzi ze strony AMD/ATI. Radeon HD 2900 XT okazał się umiarkowanie udany, wydajnością nie dotrzymywał kroku kartom z najlepszymi procesorami NVIDII. GeForce 8800 GT to kolejny problem dla AMD, bo karta jest naprawdę dobra i wyznacza nowy poziom jakości wśród modeli ze średniego przedziału cenowego.

GeForce 8800 GT - to musi być hit

Testowana karta ASUS EN8800 GT w komplecie dostarczana jest z grą Company of Heroes Opposing Fronts

Pod względem architektury wiele się nie zmieniło. Wnętrze procesora G92 (kodowa nazwa GeForce 8800 GT) pozostało zbliżone do modeli GeForce 8800 GTX i GTS. Nowy model ma 112 zunifikowanych jednostek przetwarzania, a więc plasuje się po środku pomiędzy topowym GTX-em (128 jednostek), a GTS-em (96 jednostek). W stosunku do najdroższego modelu z 24 do 16 zredukowano liczbę potoków renderingu, zmniejszono też pojemność pamięci GDDR3 - z 768 do 512 MB. Interfejs pamięci to także kompromis - 256-bitów, co przekłada się na przepustowość pamięci na poziomie 56,3 GB/s.

Zobacz również:

  • Nvidia: przychody z centrów danych wzrosły o 79% w pierwszym kwartale
  • Rząd Wielkiej Brytanii rozważa zablokowanie przejęcia ARM przez Nvidię
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200