GeForce 8800 GT - to musi być hit

W mniejszym rozmiarze

Nowy procesor wykonano za to w nowym procesie technologicznym - 65 nm, a nie 90 nm jak to ma miejsce w przypadku modeli G80. To przekłada się na mniejsze rozmiary procesora, jego niższy koszt produkcji oraz co bardzo istotne - niższe zapotrzebowanie na energię. Dokonując pomiarów poboru mocy przez nasz komputer testowy od razu rzuciła nam się w oczy energooszczędność kart GT. Różnice są naprawdę duże, co możecie zobaczyć w poniższej tabeli. Przy pełnym obciążeniu systemu, nasz zestaw testowy zużywał o 100W mniej niż z kartą GeForce 8800 GTX i Radeon HD 2900 XT. Taktowanie rdzenia procesora we wzorcowych kartach GeForce 8800 GT wynosi 600 MHz, natomiast jednostki cieniowania pracują z taktowaniem o wiele wyższym bo aż 1500 MHz (tylko o 12 MHz mniej niż w topowym GTX-ie). Z kolei 512 MB pamięci GDDR3 taktowanych jest z częstotliwością 900 MHz (efektywnie 1,8 GHz).

GeForce 8800 GT - to musi być hit

Referencyjny model karty z procesorem GeForce 8800 GT

Wydawałoby się, że do chłodzenia tak wysoko taktowanego procesora niezbędny będzie stosowany w innych modelach tej serii dwuslotowy cooler. Okazuje się, że nie. Jednoslotowy, niski radiator ze zintegrowanym wentylatorem wystarczają do zapewnienia karcie stabilnej pracy. Trzeba jednak przyznać, że karta nagrzewa się niemiłosiernie i wyjmując ją z komputera po serii testów trzeba uważać aby się nie poparzyć.

Zobacz również:

  • Nvidia: przychody z centrów danych wzrosły o 79% w pierwszym kwartale
  • Rząd Wielkiej Brytanii rozważa zablokowanie przejęcia ARM przez Nvidię

Lepsze PureVideo

Model GT otrzymał też najlepszy wśród kart serii 8800 silnik wideo PureVideo HD. Przeniesiono go z wersji 8600 GT/GTS, które już wcześniej wyposażono w nową odmianę mechanizmów przyspieszających sprzętowo dekodowanie wideo. W modelach 8800 GTS/GTX tylko część procesu dekodowania filmów HD jest wspomagana przez procesor graficzny. W modelu 8600 GT/GTS, a teraz także w 8800 GT proces dekodowania jest prawie w całości na barkach GPU, a procesor komputera w tym czasie odpoczywa.

GeForce 8800 GT - to musi być hit

Silnik PureVideo HD w modelu GeForce 8800 GT praktycznie całkowicie odciąża CPU od dekodowania wideo


TOP 200