Gdzie wzrok nie sięga

Podstawą rozwoju cywilizacyjnego świata jest akceptacja dla rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Coraz więcej ludzi wierzy, że nauka daje im szansę na poprawę jakości życia i rozwiązanie wielu problemów.

Gospodarka oparta na wiedzy posiada ogromny potencjał wzrostowy. Są kraje, gdzie na rozwój nauki przeznacza się ponadprzeciętne kwoty, a obywatele cieszą się wysokim standardem życia. Należą do nich Finlandia i Szwecja, gdzie na prace badawczo-rozwojowe idzie 3,8% PKB. Dla porównania, Polska przeznacza na te cele zaledwie 0,6% PKB, z wiadomym skutkiem. Pod tym względem jesteśmy w ogonie Europy.

Nano to 10 do -9

Świat pędzi do przodu, nie oglądając się na maruderów, dokonując nowych odkryć, szukając możliwości nawet tam, gdzie wzrok nie sięga - do świata nano, mierzonego w skali 10 do potęgi minus 9, czyli w nanometrach. Nanometr to jednostka miary długości stanowiąca jedną miliardową metra, czyli jedną milionową milimetra. To wielkość 50 tys. razy mniejsza niż średnica ludzkiego włosa. Nanometr równa się dziesięciokrotności średnicy atomu wodoru. Warto dodać, że łańcuch DNA ma grubość 2-12 nanometrów.

Zobacz również:

  • Wiemy kto może zastąpić Tima Cooka jako CEO Apple
  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"

Niebywałe odkrycia są wykorzystywane w różnych dziedzinach produkcji - powstaje nowa dziedzina gospodarki: nanotechnologie. Pod tym pojęciem kryją się innowacyjne metody wytwarzania, w których kontrola procesów jest prowadzona na poziomie cząsteczek, a nawet atomów, w skali od kilku do kilkuset nanometrów. Badania na szeroką skalę są prowadzone w wielu krajach przez państwowe oraz prywatne instytucje naukowo-badawcze, a ich pozytywne wyniki transferuje się do przemysłu. Rozwój zastosowań nanotechnologii jest możliwy dzięki współpracy między naukowcami, inżynierami, biologami, chemikami i lekarzami przy wsparciu finansowym państwa.

Nanotechnologie stanowią przyszłość XXI wieku, dając potencjał rozwojowy wielu innowacyjnym przedsiębiorstwom. Pojęcie "nanotechnologia" uwzględnia dwa kryteria: pierwsze dotyczy wielkości obiektów, natomiast w drugim bierze się pod uwagę fenomenalne właściwości świata pojedynczych atomów lub cząsteczek. Na tym poziomie nie funkcjonują już prawa fizyki klasycznej, lecz mechaniki kwantowej. Granice między fizyką, chemią i biologią stają się płynne lub nawet zanikają.

Nanotechnologie dały silny impuls kolejnej rewolucji przemysłowej. Jest to stosunkowo nowa dziedzina wiedzy, liczy sobie kilkanaście lat. Nanotechnologie pozwolą w przyszłości na rozwiązanie wielu problemów ludzkości. Niestety, mogą pojawić się nowe zagrożenia, o których skali oraz skutkach obecnie nie mamy pojęcia. To jak odkrycie energii atomowej, która przynosi wiele korzyści, ale może również doprowadzić do unicestwienia ludzkości lub zatrucia środowiska naturalnego na setki lat.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200