Gdzie wzrok nie sięga

Inwazja nanotechnologii

Z każdym rokiem przybywa przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze nanotechnologii. W znacznej części nie są to jeszcze okrzepłe firmy - wiele znajduje się w początkowym stadium rozwoju. Zazwyczaj są to prywatne spółki, czasami korzystające ze wsparcia państwa lub organizacji ponadnarodowych. Coraz częściej ich akcje są notowane na giełdach.

Biorąc pod uwagę zainteresowanie coraz większej liczby przedsiębiorstw, jak również wsparcie wielu rządów, można spodziewać się, że rynek nanotechnologii będzie rósł w szybkim tempie, bowiem wdrożenie innowacyjnego rozwiązania daje przedsiębiorstwu ogromną przewagę konkurencyjną i w efekcie sukces komercyjny. Ma to bezpośrednie przełożenie na wartość firmy, a więc opłacalność inwestycji w jego akcje. Jednak inwestycje w nanotechnologie są obarczone ryzykiem. Nie wszystkie nowe pomysły znajdą zastosowanie lub przezwyciężą konkurencję. Bywa, że nowa idea nie zda egzaminu w praktyce. Rynek ten jest niezwykle konkurencyjny, gdyż działają na nim specjaliści o ponadprzeciętnych możliwościach intelektualnych.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Jednak znalezienie "perełki", która za kilka lub kilkanaście lat będzie dużą "perłą", przyniesie odważnemu inwestorowi ogromne zyski. To specyfika rynku kapitałowego znana od lat. Przykładem może być Microsoft. Zakup jego akcji w latach 70. minionego stulecia mógł nieść wiele niewiadomych. Dziś Microsoft jest światowym potentatem w dziedzinie informatyki, zatrudniającym około 70 tys. osób i przeznacza na działalność badawczo-rozwojową 7 mld USD rocznie. Kto kupił 30 lat temu jego akcje, dziś może liczyć krociowe zyski.

W tej dekadzie wkraczamy w nową erę, która odmieni oblicze przemysłu światowego, a w konsekwencji ludzkie życie, chociaż mało kto zdaje sobie sprawę z wagi przemian i z czym się one wiążą. Dzięki nanotechnologiom już dziś są wytwarzane innowacyjne materiały oraz urządzenia. Medycyna korzystająca z osiągnięć nanotechnologii daje szansę przedłużenia oraz poprawy jakości życia. Człowiek jest skłonny zapłacić każdą sumę pieniędzy, aby ratować życie swoje oraz bliskich mu osób. Wraz ze wzrostem zamożności społeczeństw obroty i zyski firm oferujących ten "eliksir życia" będą pomnażane.

Nano na giełdzie

Potęgami światowymi w zakresie badań oraz wykorzystania nanotechnologii są Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Francja, Chiny. Tam funkcjonuje najwięcej laboratoriów i przedsiębiorstw, które oparły działalność produkcyjną na nanotechnologiach. Ich potencjałem wzrostowym zainteresowali się już inwestorzy z rynku kapitałowego.

Inwestowanie w nanotechnologie wymaga sporo wiedzy z tej dziedziny. Pojawiają się nieznane dotychczas pojęcia i trudno niejednokrotnie zrozumieć, gdzie jest szansa na sukces komercyjny. Niełatwo więc zbudować portfel akcji oparty na spółkach sektora nanotechnologii.


TOP 200