Gąszcz technologii

Infiniband

Technologia InfiniBand opracowana przez Intela docelowo ma zastąpić magistralę PCI stosowaną we współczesnych komputerach. Cały czas opracowywane są również inne, alternatywne i na razie tylko hipotetyczne zastosowania tej technologii, np. do łączenia serwerów w klastry, realizacji połączeń w ramach sieci SAN itd.

Podstawową zaletą InfiniBand jest fakt, że umożliwia ona realizację komunikacji z szybkością 2,5 Gb/s w przypadku jednego łącza, a już obecnie możliwe jest agregowanie do czterech takich połączeń, co pozwala osiągnąć przepustowość rzędu 10 Gb/s. Technologia ta, w odróżnieniu od PCI, pracuje niezależnie od systemowej szyny pamięci, dzięki czemu operacje wejścia/wyjścia nie wymagają tak wielu przerwań. A duża szybkość umożliwi budowę nowej klasy znacznie bardziej złożonych rozwiązań, które wymagają większej przepływności szyny I/O i jednocześnie mniej angażują procesor.

Zastosowanie InfiniBand w systemach pamięci masowej rozważane jest dwukierunkowo - zarówno jako wewnętrznego interfejsu dużych macierzy dyskowych, jak i zewnętrznego interfejsu komunikacyjnego z nowoczesnymi serwerami. Pierwsze urządzenia wykorzystujące technologię InfiniBand powinny trafić na rynek na początku przyszłego roku - początkowo w wysoko wydajnych 4- i 8-procesorowych serwerach Intela.

Co pojawienie się InfiniBand będzie oznaczać dla stosowanych obecnie technologii Ethernet i Fibre Channel? Absolutnie nic. Intel będzie dostarczać bramki umożliwiające integrację urządzeń InfiniBand z dowolną infrasktrukturą, a w przyszłości prawdopodobnie zostaną wprowadzone macierze dyskowe, które zaproponują klientom jeden z wielu możliwych interfejsów komunikacyjnych - w tym również InfiniBand.

IP Storage

Termin IP Storage w dużym uogólnieniu oznacza wykorzystanie sieci Ethernet jako medium komunikacyjnego do udostępniania zasobów pamięci masowych. Firma analityczna Enterprise Storage Group wyodrębnia w tej dziedzinie cztery oddzielne kategorie: ethernetowe macierze dyskowe, średniej klasy rozwiązania warstwy pośredniej, rozwiązania do rozszerzania zasięgu sieci SAN oraz wysoko wydajne rozwiązania warstwy pośredniej.

Ethernetowe macierze dyskowe umożliwią realizację transmisji blokowych z wykorzystaniem sieci Ethernet, przynosząc takie same korzyści jak sieci Fibre Channel, ale bez konieczności budowy dedykowanej, kosztownej infrastruktury. Przykładem mogą tu być dostępne już na rynku rozwiązania firmy 3Ware. Dostarcza ona macierz dyskową zgodną ze standardem iSCSI, włączaną bezpośrednio do sieci Ethernet. Po stronie serwera, również włączonego do sieci Ethernet, instalowany jest jedynie programowy sterownik iSCSI (w przyszłości będzie on również dostarczany w formie dedykowanej karty), dzięki któremu serwer postrzega macierz 3Ware jako lokalnie dołączone urządzenie. Analogiczne rozwiązanie macierzowe zapowiedział już również IBM.

Rozwiązania ethernetowych macierzy dyskowych będą chętnie absorbowane przede wszystkim przez średniej wielkości firmy, które dotychczas nie były zainteresowane dedykowanymi sieciami Fibre Channel ze względu na ich wysoki koszt i złożoność. W przypadku tych firm realtywnie małe znaczenie będzie mieć prawopodobnie wydajność tak dołączanych do sieci macierzy, gdyż czynnikiem decydującym i rekompensującym ewentualne braki wydajnościowe będzie ich niski koszt.

Na rozwiązania warstwy pośredniej średniej klasy będą się składać wszelkiego rodzaju bramki, przełączniki i routery pamięci masowych, funkcjonujące w zbliżony sposób do ethernetowych macierzy dyskowych, umożliwiając dołączenie do serwerów z wykorzystaniem Ethernetu i do pamięci masowych z użyciem technologii SCSI lub Fibre Channel. Dla serwerów, wyposażonych w sterowniki iSCSI lub inne, macierze dyskowe będą widoczne w taki sposób, jakby były dołączone poprzez lokalne światłowody do serwerów.

Rozwiązania te nie są jednak optymalnym sposobem ominięcia problemów w budowie sieci pamięci masowych. Miksowanie technologii, takich jak Ethernet i Fibre Channel, powoduje bowiem wzrost kompleksowości systemu, a zatem - utrudnienie jego obsługi i zarządzania.

Firmami, które dostarczają rozwiązania z tej dziedziny, są m.in. Nishan Systems, przejęta niedawno przez Cisco firma Nuspeed Internet Systems, SANCastle Technologies oraz firmy FalconStor i StorageApps, których prawdziwą domeną jest wirtualizacja.

Rozwiązania umożliwiające rozszerzanie zasięgu sieci SAN mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne jest połączenie kilku niezależnie pracujących sieci SAN w całość. Taka integracja sieci SAN ma podstawowe znaczenie przede wszystkim dla dużych firm korzystających np. z kilku centrów przetwarzania. Połączenie kilku takich sieci w jedną sieć pamięci masowych umożliwia łatwiejsze zarządzanie, a także przesyłanie danych pomiędzy nimi. Jako medium połączeniowe w takim przypadku jest wykorzystywana technologia Ethernet, pozwalająca budować zarówno sieci lokalne, miejskie, jak i rozległe.

Najważniejszymi dostawcami rozwiązań z tego zakresu są firmy: Entrada Networks, SAN Valley Systems, Nishan, SANCastle.

Ostatnią kategorię produktów IP Storage stanowią wysoko wydajne rozwiązania warstwy pośredniej, na które składają się np. przełączniki sieciowe wyposażone w wiele portów Ethernet i Fibre Channel. Urządzenia te mogą być wyposażone w funkcje wirtualizacji pamięci masowych, co umożliwiałoby użytkownikom tworzenie wirtualnych instancji urządzeń NAS, które udostępniałyby dane z pamięci masowych komunikujących się z przełącznikami w trybie transmisji blokowej. Przełączniki takie stanowiłyby więc podstawowy, pojedynczy element infrastruktury informatycznej integrujący sieci pamięci masowych z tradycyjnymi sieciami komputerowymi.

Najważniejszymi dostawcami w tej dziedzinie są Pirus Networks i Rhapsody Networks.


TOP 200