Gartner: rządowe wydatki na IT wzrosną o 5% w 2022 r.

Według firmy konsultingowej Gartner globalne wydatki rządowe na IT wyniosą w tym roku 565,7 mld dol. To więcej o 5% niż w 2021 r.

Rządy utrzymują wydatki na IT / Fot. Andy Feliciotti, Unsplash.com

Rządy utrzymują wydatki na IT / Fot. Andy Feliciotti, Unsplash.com

Przewiduje się, że wydatki rządowe na IT wzrosną we wszystkich segmentach z wyjątkiem usług wewnętrznych (-0,1%) i telekomunikacyjnych (-3%). Kontynuując trend z 2021 r., Gartner szacuje, że oprogramowanie uzyska wzrost rzędu 10,4% i wydatki wzrosną tutaj ze 146,95 mln dol. do 162,27 mln dol. Jak nietrudno się domyślić, to najsilniejszy segment. Modernizacja starszych wersji oprogramowania jest nadal priorytetem w organizacjach rządowych.

Zobacz: Crystal Launcher

Zobacz również:

  • 7 lat na szczycie. Veeam ponownie liderem Gartner® Magic Quadrant 2023
  • Jakie branże w Polsce nie płacą informatykom? Raport KRD BIG

Badanie wykazało też, że rządy nadal inwestują w krytyczne oprogramowanie, które bezpośrednio obsługuje interfejsy użytkownika końcowego, napędzając silny wzrost w tym sektorze. Z kolei wydatki na usługi telekomunikacyjne mają spaść w 2022 r. z 69 190 mln dol. do 67 102 mln dol.

Daniel Snyder, dyrektor ds. analityki w Gartner, powiedział, że ostatnie kilka lat trwałych wyzwań związanych z pandemią zmobilizowało wiele organizacji do przeprowadzenia transformacji cyfrowej. "Dotyczy to także organizacji rządowych, które wykorzystują technologie do usprawniania usług cyfrowych, procesów automatyzacji i rozwijania doświadczeń obywateli" - powiedział.

XaaS zyskuje na znaczeniu

Gartner dodał, że bardzo na znaczeniu zyskuje model XaaS ("X" od "anything", czyli czegokolwiek). Jeśli to tylko możliwe, rządy chcą opłacać usługi w systemie abonamentowym, bo dzięki temu mogą liczyć na szybszy zwrot z inwestycji. Wdrożenia on-premise i całkowicie autorskie cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem ze względu na znacznie wyższe koszty.

Sprawdź: Filetracker

Firma konsultingowa jest zdania, że do 2026 r. większość nowych inwestycji IT przeprowadzanych przez agencje rządowe będzie opierać się na modelu XaaS. Jeśli tylko coś może być oferowane w formie "jako usługa", będzie preferowane przez rządy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200