Gartner: rynek zewnętrznych systemów pamięci masowych wychodzi z recesji.

W opublikowanym przez firmę analityczną Gartner raporcie można przeczytać, że kończy się kryzys na rynku zewnętrznych systemów pamięci masowych. Świadczy o tym fakt, że przychody na tym rynku w 2010 r. były wyższe niż w rekordowym 2008 r. i wyniosły 19,4 mld USD.

Według Gartnera, przyczyn wzrostu popytu na zewnętrzne systemy pamięci masowych należy upatrywać głównie w rosnącej popularności takich technologii, jak wirtualizowanie serwerów oraz środowisk obliczeniowych opartych na chmurach. Wprowadzają je do centrów danych zarówno korporacje, duże i średnie przedsiębiorstwa, jak i dostawcy usług sieciowych.

Niebagatelną rolę odgrywa też fakt, że coraz więcej firm rezygnuje z systemów archiwizowania danych opartych na taśmach, migrując na systemy dyskowe. Jest to tym łatwiejsze, że rynek oferuje wiele systemów dyskowych, które emulują pracę pamięci taśmowych.

Zobacz również:

  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?

Raport pokazuje, że przychody na rynku systemów pamięci masowych przechowujących dane na poziomie plików rosną szybciej (o 36,2% porównując lata 2009 i 2010) niż na rynku takich samych systemów przechowujących dane na poziomie bloków (o 14,9%), chociaż większa część rynku należy do tych ostatnich systemów. Powód: decydując się na wirtualizowanie zasobów, firmom dużo łatwiej jest wdrażać systemy pamięci masowych typu NAS (pliki) niż SAN (bloki).

Liderem na rynku zewnętrznych systemów pamięci masowych pozostaje dalej EMC (5,4 mld USD; 28% udziału w rynku; wzrost obrotów w porównaniu z 2009 r. o 32,4%). Drugie miejsce zajmuje IBM (2,8 mld USD; 14,4% udziału w rynku; wzrost obrotów o 14,7%). Na trzecie miejsce wskoczyła firma NetApp (poprzednio szóste miejsce), mając 10,7% udziału w rynku. Przychody tej firmy wzrosły w 2010 r. (w porównaniu z 2009 r.) aż o 51%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200