Firmy podnoszą kompetencje chmurowe

Jak wynika z badania „Kompetencje chmurowe firm w Polsce 2020”, zrealizowanego przez IDG na zlecenie Oktawave i 7bulls, ponad połowa firm zamierza podnieść swoje kompetencje w obszarze cloudu.

Firmy podnoszą kompetencje chmurowe

Aż 68% średnich i 66% spośród dużych przedsiębiorstw w Polsce planuje podnieść kompetencje chmurowe, korzystając ze wsparcia firm zewnętrznych – wynika z opublikowanej właśnie III części wspomnianego badania. Co druga firma zamierza skorzystać ze zorganizowanych szkoleń i programów certyfikacyjnych. Najmniejszym zainteresowaniem w pozyskiwaniu wiedzy na temat chmury cieszą się literatura branżowa i studia podyplomowe.

Ok. 63% uczestników badania ma w planach zwiększenie bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych, poprzez pozyskanie odpowiednich kompetencji od dostawców (39%) lub ekspertów zewnętrznych (24%). W dużych przedsiębiorstwach częściej stawia się na podnoszenie umiejętności własnych pracowników oraz zatrudnianie wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa (53%). Jednak dla średnich firm atrakcyjnym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompetencji dostawcy lub zewnętrznych ekspertów (65%).

Zobacz również:

  • LinkedIn - w jaki sposób zbudować profesjonalny profil zawodowy?

Co druga firma planuje wkrótce wykorzystać zaawansowane modele cloudowe. Ok. 20% rozważa chmurę hybrydową, a 10% - podejście multicloud. Poziom adaptacji architektury cross-cloud, zakładającej rozdzielenie warstw aplikacji, danych czy bezpieczeństwa między wielu dostawców chmury wynosi tylko 6%. W grupie dużych przedsiębiorstw, 23% ma wdrożoną chmurę hybrydową, a 13% korzysta z multicloud. W grupie średnich firm odsetek ten wynosi odpowiednio 20 i 11%.

Najważniejszym sposobem pozyskiwania wiedzy na temat chmury są szkolenia i programy certyfikacyjne, korzysta z nich 67% respondentów, a 60% pozyskuje wiedzę od dostawców. Popularnym źródłem są także webinaria, podcasty, platformy e-learningowe (51%), a także udział w konferencjach branżowych (47%).

Cały raport dostępny jest tutaj

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200