Feniks z dobrym systemem

Wydajność i ...

Novell poprawił wiele funkcji, które trafiły do systemu po raz pierwszy w wersji 5.x. Standardowo system jest oferowany w wersji, która umożliwia budowanie dwuserwerowych klastrów. Klastry NetWare umożliwiają pracę w konfiguracji active-active, w której obydwa węzły są aktywne i mogą aktywnie dzielić między sobą realizację zadań. Novell zapewnia, że NetWare 6 jest zdolny obsługiwać nawet do 32 serwerów działających w jednym klastrze. Jednocześnie jeden serwer NetWare 6 będzie mógł obsługiwać do 32 procesorów.

Jądro systemów NetWare 5.0 i NetWare 5.1 umożliwiało pracę w trybie wieloprocesorowym, co oznaczało, że pojedyncze wątki mogły być obsługiwane przez wiele procesorów. Poza jądrem Novell umożliwił jednoczesną pracę na kilku procesorach zaledwie kilku komponentom systemowym, m.in. szyfrowaniu RSA i funkcjom routingu. Net-Ware 6 zwiększa wsparcie maszyn wieloprocesorowych. Praktycznie każdy komponent systemu skaluje obecnie swoją wydajność wraz z dodawaniem kolejnych procesorów.

Nowością NetWare 5.1 było oprogramowanie NetWare Management Portal, umożliwiające scentralizowane zarządzanie serwerami NetWare, a także monitorowanie ich pracy z wykorzystaniem przeglądarki. W NetWare 6 tę samą aplikację nazwano Net-Ware Remote Manager. Mimo że przeglądarka umożliwia wykonywanie czynności administracyjnych to nadal podstawowym interfejsem administratora jest wprowadzona w NetWare 5 konsola ConsoleOne napisana w Javie. Chociaż Novell zbiera cięgi od administratorów przyzwyczajonych do znacznie prostszego i "lżejszego" narzędzia NetWare Administrator, to firma broni się, że ograniczenia w systemie zarządzania pamięcią Microsoft Windows limitują liczbę obiektów eDirectory, jakie może obsługiwać NWADMIN. Według Novella, takich ograniczeń nie ma Java.

Wsparcie sieci SAN

Istotne zmiany pojawiły się w usługach plikowych Novell Storage Services (NSS), które po raz pierwszy znalazły się w NetWare 5. Usługi te, umożliwiające 64-bitowe adresowanie przestrzeni dyskowej, pozwalają obsługiwać wolumeny dyskowe o pojemnościach do 8 TB, a także pliki o takiej samej maksymalnej objętości. Jednocześnie umożliwiają dzielenie jednego dysku twardego na nieograniczoną liczbę wolumenów dyskowych.

Najważniejszą nowością usług NSS 3.0 dostępnych w NetWare 6 jest możliwość kompresji plików przechowywanych na takich wolumenach. Według zapewnień Novella, w typowych zastosowaniach oznacza to oszczędność 50% powierzchni dyskowej. Inną nowością jest możliwość kompletnego usuwania plików zgodnie z wymogami standardu US Greek Book Security Standard. Tak usunięte pliki nie mogą być już odtworzone z wykorzystaniem żadnych narzędzi.

Zaletą usługi NSS 3.0 jest praca w trybie wieloprocesorowym, dzięki czemu można skalować ich wydajność poprzez dodawanie kolejnych procesorów (obsługują one więcej transakcji w ciągu sekundy).

Novell rozszerzył również możliwości NSS w zakresie obsługi wolumenów dyskowych. Przede wszystkim możliwe staje się tworzenie w NSS wirtualnych partycji w ramach jednej fizycznej partycji, przechowywanie w ramach wolumenów NSS wolumenu SYS (dotychczas musiał on być tradycyjnym wolumenem), a także obsługa na wolumenach NSS mechanizmów quota, ograniczających dostępną powierzchnię dyskową danemu użytkownikowi bądź katalogowi. NSS 3.0 będzie też obsługiwać programowo realizowany mirroring partycji między różnymi dyskami.


TOP 200