Feniks z dobrym systemem

Złośliwi twierdzą, że firma Novell powinna zmienić nazwę na Feniks. Podobnie jak ten mitologiczny ptak, pomimo niepowodzeń odradza się ona z każdą nową, wprowadzaną na rynek wersją systemu operacyjnego NetWare.

Złośliwi twierdzą, że firma Novell powinna zmienić nazwę na Feniks. Podobnie jak ten mitologiczny ptak, pomimo niepowodzeń odradza się ona z każdą nową, wprowadzaną na rynek wersją systemu operacyjnego NetWare.

Wrzesień br. jest dla firmy Novell bardzo ważnym miesiącem. Po kilku latach przygotowań wprowadza ona na rynek system Net-Ware 6, wyposażony w wiele nowatorskich rozwiązań, które mają ułatwić dostęp do informacji przechowywanych na serwerach sieciowych z wykorzystaniem technologii internetowych oraz dowolnych urządzeń klienckich. Znacznie zwiększono skalowalność systemu, umożliwiając standardowo budowę dwuwęzłowych klastrów z możliwością ich skalowania nawet do 32 węzłów.

Odcięty od korzeni

NetWare nie jest już zamkniętym systemem, za jaki był uważany przez wiele lat. Już piąta wersja tego systemu wyraźnie różniła się od "korzeni", jakimi były protokoły IPX/SPX. NetWare 6 to zdecydowany krok naprzód, a jego użytkownicy otrzymają system, który jest zdolny komunikować się z dowolnym innym systemem operacyjnym bez konieczności instalacji dedykowanego oprogramowania klienckiego. Zamiast niego Novell oferuje użytkownikom dostęp do portali NetWare Web Access, których zawartość jest personalizowana według informacji przechowywanych w usługach katalogowych eDirectory.

Portale te mogą zawierać zarówno informacje z firmowego intranetu, Internetu, jak i skróty do wykorzystywanych drukarek oraz plików przechowywanych na serwerach. Ponieważ nowy system standardowo obsługuje wiele protokołów plikowych, takich jak NFS, AFP (AppleTalk File Protocol), CIFS, FTP i WebDAV, użytkownicy wszystkich platform mogą bez instalacji oprogramowania klienckiego pobierać i zapisywać pliki na serwerach NetWare.

Ponadto portale umożliwiają dostęp do poczty elektronicznej przez przeglądarkę (zarówno w przypadku serwerów Group- Wise, jak i Microsoft Exchange i innych obsługujących protokół POP3). Mogą być również wzbogacone w dodatkowe programy, nazywane przez Novella "gadżetami", które dokonują konwersji wyglądu portalu na przystający do ekranów o małej rozdzielczości, np. komputerów naręcznych i telefonów WAP.

Foldery w Internecie

Integralną częścią systemu NetWare 6 są usługi Novell Internet Printing Services (iPrint) oraz iFolder. Pierwsze z nich umożliwiają administratorowi zamianę dowolnej drukarki pracującej w sieci w drukarkę internetową, obsługiwaną za pośrednictwem protokołu Internet Printing Protocol (IPP). Dzięki temu ani administrator, ani użytkownik nie muszą martwić się o instalację sterowników drukarek czy ich konfigurację na stacji roboczej. Proces sprowadza się do wejścia przez użytkownika na stronę internetową, na której jest publikowany spis dostępnych drukarek, i wybrania jednej z nich. Jednocześnie IPP umożliwia wykonywa- nie bezpiecznych wydruków za pośrednictwem Internetu na drukarki znajdujące się w innych lokalizacjach (z wykorzystaniem HTTP i SSL). Jak twierdzi Novell, jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż wysyłanie listów do partnerów pocztą elektroniczną czy też za pośrednictwem kuriera.

Usługi iFolder umożliwiają użytkownikom synchronizację lokalnie tworzonych plików z ich kopiami, przechowywanymi na serwerach. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o dostęp do plików - nawet wtedy, gdy znajduje się poza firmą lub korzysta z cudzego komputera. Wystarczy identyfikacja w usługach katalogowych, by lokalnie zainstalowany klient iFolder (dostępny dla dowolnej wersji Windows) dokonał synchronizacji plików. Funkcja ta działa podobnie jak usługi IntelliMirror w Windows 2000, ale jest znacznie efektywniejsza, gdyż synchronizuje tylko zmiany w plikach (działa inkrementalnie) i nie kopiuje całych plików. Jednocześnie wymiana informacji synchronizacyjnych jest realizowana z wykorzystaniem protokołu HTTP, a nie CIFS, jak to jest w IntelliMirror.

Możliwy jest również dostęp do folderów iFolder na serwerach z wykorzystaniem przeglądarki. Novell udostępnia moduły plug-in, umożliwiające dokonywanie operacji na dokumentach przechowywanych w iFolderach oraz bezpieczną identyfikację użytkowników nie tylko serwerowi HTTP wbudowanemu w NetWare, ale również serwerom IIS Microsoftu i Apacze Web Server.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200