Femto Forum publikuje specyfikacje API dla femtokomórek

Femto Forum opublikowało wczoraj zestaw specyfikacji API (Application Programming Interface), które pozwalają budować aplikacje zintegrowane z femtokomórkami.

Femtokomórki - niewielkie stacje bazowe przechwytujące sygnały radiowe, podłączone do sieci kablowych zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu, takich jak np. xDSL - są obecnie używane głównie do zwiększania zasięgu sieci wewnątrz budynków. Jednak coraz więcej operatorów sieci komórkowych chce wdrażać inne przydatne aplikacje bezprzewodowe, które pozwolą korzystać z tej technologii szerszej rzeszy użytkowników.

Mogą to być na przykład aplikacje wysyłające informację o tym, że użytkownik dotarł do miejsca zamieszkania, wyłączające jednocześnie automatycznie system chroniący dom czy mieszkanie przed włamaniem. W przestrzeni publicznej mogą to być natomiast aplikacje pozwalające użytkownikom komórek, tabletów i smartfonów inicjować rozmowy za pośrednictwem tych stacji bazowych.

Zobacz również:

Opracowany przez Femto Forum pakiet specyfikacji pozwala w łatwy i standardowy sposób budować aplikacje dla femtokomórek, które mogą zacząć powstawać już za kilka tygodni. Nie ujdzie to zapewne uwadze firmom telekomunikacyjnym, które chcąc wdrażać takie aplikacje, będą jednak musiały otworzyć swoje sieci.


TOP 200