Ewolucja czy rewolucja

Pamięci i interfejsy

Systematycznie wzrasta wydajność układów RAM. Obecnie konkurują dwa niezgodne ze sobą standardy DDR SDRAM i RDRAM (Rambus). Najnowszy standard DDR to PC333, a dla pamięci Rambus - PC1066. Jednocześnie Intel zwiększa częstotliwość szyny systemowej FSB do 533 MHz.

W zdecydowanej większości komputerów, a od pewnego czasu również w notebookach instalowana jest pamięć DDR w wersjach DDR200, DDR266 i DDR333. Obecnie opracowywane są kolejne generacje tych układów - DDR400 i DDR II. Nowe układy DDR - choć rozwijane w zgodzie ze starszymi wersjami - wymagają odpowiednich chipsetów, a więc w praktyce wymiany płyty głównej.

Zwiększa się również przepustowość interfejsów. Przykładowo, kontrolery USB 2.0 są integrowane w najnowszych modelach chipsetów. Wkrótce więc będą standardowym wyposażeniem każdego PC. W przyszłym roku zacznie się też upowszechniać nowe złącze dla kart graficznych AGP 8x.

Ewolucja czy rewolucja

IBM Thinkpad x30

Jedną z największych zmian w komputerach przenośnych jest popularyzacja interfejsów bezprzewodowych IEEE 802.11b. Prawdopodobnie już w 2003 r. staną się one standardowym wyposażeniem większości notebooków.

Integracja i małe wymiary

Typowa architektura PC - klasyczna obudowa typu tower, minitower lub desktop z zainstalowaną wewnątrz płytą główną np. formatu ATX - niezmiennie dominuje na rynku. Pod tym względem, jeśli nie liczyć zmian w kolorystyce i kształcie, typowy komputer biurkowy niewiele różni się od modelu sprzed 10 lat. Wydaje się jednak, że czas tego typu architektury zbliża się ku końcowi. Jeśli komputer jest wyposażony w zintegrowane karty: sieciową, graficzną, dźwiękową i modem, to obecność gniazd rozszerzeń traci znaczenie. Dlatego też producenci zaczynają oferować modele PC o małych wymiarach i ograniczonych możliwościach rozbudowy. Praktycznie wszystkie znane firmy sprzedają już takie modele.

Ponadto wzrost popularności monitorów LCD spowodował, że na rynku zaczęły się pojawiać komputery zintegrowane z wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi. Modele takie nie są jeszcze popularne przede wszystkim ze względu na cenę. W Polsce sprzedaje je m.in. Optimus - model Prestige LCD z procesorem Celeron 1,2 GHz. Jego minimalna cena wynosi ok. 4500 zł.

Zmiany w mobilności

Podstawowe kierunki rozwoju w przypadku notebooków to zmniejszanie wagi i wydłużanie czasu pracy, a także wprowadzanie do podstawowego wyposażenia takich elementów, jak interfejsy sieciowe Ethernet i bezprzewodowe IEEE oraz modemy i złącza FireWire.

Mimo postępu technologii, czas autonomicznej pracy notebooków nie zwiększa się w sposób zauważalny. Intel przedstawił niedawno inicjatywę Innovation Alliance, której wynikiem ma być opracowanie nowej architektury notebooków pozwalającej na pracę bez zasilania co najmniej przez 8 godz. Wymaga to z jednej strony istotnego zmniejszenia poboru mocy wielu elementów komputera - wyświetlacza, dysku twardego, napędów optycznych, procesora - z drugiej zaś zwiększenia pojemności akumulatorów. Na tego typu modele komputerów przenośnych trzeba będzie jednak poczekać kilka lat.

Nowością, która już wchodzi na rynek, są notebooki typu Tablet PC. Są to komputery wyposażone w dotykowe wyświetlacze i nową wersję systemu operacyjnego Windows XP Tablet PC. Z technicznego punktu widzenia nie jest to nowość. Dotąd jednak tego typu urządzenia były wyłącznie sprzętem do specjalnych zastosowań (np. w szpitalach czy firmach kurierskich). Obecnie mają trafić na rynek masowy. Koncepcja Tablet PC jest połączeniem funkcjonalności notebooka i palmtopa, z wykorzystaniem zaawansowanych funkcji rozpoznawania pisma. Nie dotyczy to jednak polskich liter.


TOP 200