Ethernus 2 - zarządzany przez przeglądarkę

W wielu firmach, szczególnie tych, których sieć komputerowa zamyka się w kilku bądź kilkunastu stacjach, jest jeden serwer i zapewnia on wszystkie potrzebne usługi sieciowe. Najczęściej pracuje na jakiejś dystrybucji Linuksa.

W wielu firmach, szczególnie tych, których sieć komputerowa zamyka się w kilku bądź kilkunastu stacjach, jest jeden serwer i zapewnia on wszystkie potrzebne usługi sieciowe. Najczęściej pracuje na jakiejś dystrybucji Linuksa.

Nawet przy najlepiej skonfigurowanym Linuksie wcześniej czy później konieczne będzie "wbicie się" w trybie tekstowym i ingerencja w skrypty konfiguracyjne, czy też kompilacja aplikacji. Nie każdy administrator chce się zagłębiać w tajniki Linuksa, a często też w małych firmach administrowaniem zajmuje się niejako przy okazji pracownik, który zna się na komputerach tylko nieco lepiej od pozostałych. Czy można pokusić się o Linuksa, któremu nie trzeba zaglądać "pod maskę" i którym dałoby się łatwo zarządzać np. za pomocą przeglądarki internetowej?

Spróbujmy przyjrzeć się możliwościom serwera Ethernus 2 polskiej firmy Embedos.

Ethernus 2 - zarządzany przez przeglądarkę

Ekran logowania.

Jest to gotowy serwer - wystarczy go rozpakować i podłączyć do prądu i sieci, a do zarządzania nim wystarczy po prostu przeglądarka www. Wszystkie serwery serii Ethernus 2 są oparte na platformie serwerowej Intela. Do nas dotarł model Ethernus 2 smb, oparty na chipsecie Q965 i wyposażony w procesor Intel XEON 3040 (1,86 GHz) i 2GB pamięci RAM. System operacyjny, autorski Linux inżynierów Embedosa, jest identyczny dla wszystkich wersji. Warto pochwalić instrukcję obsługi urządzenia - jest bardzo szczegółowa i jej lektura pozwoli sięgnąć po wszelkie funkcje serwera mniej biegłym administratorom.

Konfiguracja dysków

Ethernus 2 - zarządzany przez przeglądarkę

Kopię zapasową baz danych możemy wykonywać w trybie zgodności z innymi serwerami baz danych, co ułatwia ewentualne przeniesienie bazy na inną platformę.

Serwer jest dostarczany z niedostępnym dla użytkownika dyskiem wewnętrznym zawierającym system operacyjny. Do dyspozycji mamy za to trzy hot-swapowe kieszenie serial ATA. Umieszczone w nich dyski możemy konfigurować w RAID 0, RAID 1 i (od września 2007 r.) RAID 5. Bardzo przydałaby się znana z praktycznie wszystkich NAS-ów konfiguracja w JBOD. Pojawiająca się w menu opcja RAID 1+0 (czyli inaczej RAID 10) ma oczywiście sens w wyższych modelach tego serwera, w których da się zamontować więcej niż trzy dyski.

Uwaga, przy definiowaniu identyfikatorów dysków w systemie zdecydowanie warto jest w nazwie przemycić informację, do której kieszeni trafił. Niestety Ethernus 2 nie potrafi w żaden sposób wskazać fizycznej lokalizacji dysku. Jeśli po jakimś czasie zajdzie potrzeba jego wymiany, możemy mieć kłopot ze znalezieniem właściwej kieszeni. Redundancja wynikająca z RAID 1 lub RAID 5 dotyczy jedynie obszaru danych. Awaria wbudowanego dysku z systemem operacyjnym unieruchomi serwer do czasu interwencji serwisu.

Jeszcze jedna uwaga. System nie rozpozna dysków, jeśli będą na nich jakieś partycje. My włożyliśmy dyski z partycjami NTFS i dopiero po ingerencji pracowników serwisu dało się je skonfigurować w systemie. Jeśli więc nie instalujemy nowych dysków, warto pozbawić je partycji przed umieszczeniem w kasetach bądź kieszeni USB.

Dostęp do internetu

Ethernus 2 może obsłużyć dwa łącza WAN (w postaci złącza Ethernet), monitorować ich dostępność, a także zabezpieczyć je zaporą sieciową. Biorąc pod uwagę, że serwer ma być urządzeniem raczej dla mniej zaawansowanych administratorów, razi nieco brak wyboru predefiniowanych reguł eliminujących bądź ograniczających ruch P2P, działanie komunikatorów internetowych itp. Bardzo cenna byłaby też możliwość dzielenia pasma na poszczególne usługi.

Możliwe jest korzystanie z serwerów DDNS, choć nie możemy tu skorzystać ze znanych darmowych rozwiązań jak dyndns.org czy no-ip.com, tylko jesteśmy skazani na świadczoną odpłatnie usługę na serwerze producenta. Można ją wykupić na rok za 50 zł, 75 zł na dwa lata i 100 zł na trzy. Na Ethernusie 2 możemy uruchomić serwer www (z obsługą PHP) oraz ftp. Po skonfigurowaniu VPN użytkownicy będą mogli się łączyć z firmą, można też będzie spiąć dwie zdalne sieci tunelem VPN. Na serwerze firmy Embedos da się też uruchomić serwer proxy, a także DNS i DHCP.

Baza użytkowników

Ethernus 2 - zarządzany przez przeglądarkę

Dodawanie nowego użytkownika.

Aby umożliwić dostęp do usług serwera, powinniśmy zdefiniować lokalną bazę użytkowników oraz grup. Niestety nie jest możliwa autoryzacja w Active Directory bądź za pomocą LDAP, czy też NIS.

Uwaga na duże i małe litery. Jeśli stworzymy konto alek, to nie zalogujemy się np. do webmaila na konto Alek, ale co zabawne system nie pozwoli utworzyć tego drugiego i pojawi się komunikat, że konto już istnieje. Nawet jeśli wcześniej skonfigurujemy serwer poczty elektronicznej, system nie założy automatycznie wraz z kontem skrzynki pocztowej. Ponieważ funkcje te znajdują się w zupełnie innym menu, czeka nas tworzenie na nowo konta wraz z ewentualnymi dodatkowymi aliasami i hasłem, zaś jedynym udogodnieniem jest możliwość przypisania skrzynki (jeśli została wcześniej utworzona) bądź konta do skrzynki (jeśli wcześniej było utworzone konto). Aż się prosi o jakiś kreator łączący te dwie czynności. Co prawda możemy tworząc konto użytkownika wprowadzać dodatkowe dane, ale robimy to na wyłączny użytek administratora, ponieważ system nie dysponuje żadną globalną książką adresową pozwalającą korzystać innym z tych informacji.

Serwer plików i drukarek

Możemy nadawać prawa do całych udziałów poszczególnym użytkownikom i grupom bądź tworzyć udziały publiczne, nie możemy zaś regulować praw dostępu do katalogów i plików. Z udostępniania wyłączone są katalogi robocze baz danych, poczty itp.

Ponadto każdy użytkownik może mieć swój prywatny udział niedostępny dla innych. Wszystkie dostępne w sieci udziały można udostępnić również przez usługi www i ftp. Ethernus 2 umożliwia również udostępnianie w sieci drukarek USB i LPT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200