Ethernet w sieciach WAN

Transport długodystansowy

Ethernet w sieciach WAN

Wirtualny podział w łączu optycznym WAN (przykład)

Transport na dużych dystansach obsługują obecnie głównie systemy i platformy optyczne ze zwielokrotnieniem falowym DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing), wyposażane w interfejsy transportowe SONET/SDH. Ten kierunek rozwoju pozwolił na zbliżenie protokołu IP z techniką transportową WDM - zwłaszcza po wdrożeniu w nich komunikatów IP zgodnych ze standardem Ethernet. W rezultacie, uzyskano uproszczoną architekturę sieciową (bez warstwy ATM) oraz umożliwiono zarządzanie kompleksowe. Już teraz rozwiązania ethernetowe 1GbE oraz 10GbE są powszechnie stosowane nie tylko w sieciach LAN, lecz także w metropolitalnych i rozległych. Największą presję na wdrażanie Ethernetu wywierają obecnie pasmożerne multimedia oraz IPTV. To powoduje konieczność wdrażania rozwiązań optycznych - z założenia dostarczających więcej pasma i przy wyższych szybkościach kanałowych, sięgających obecnie 10 Gb/s, a wkrótce 40 Gb/s bądź 100 Gb/s.

Dwa trendy

Ethernet przenika obecnie do sieci WAN, wcześniej opartych na medium optycznym i wykorzystujących transport SONET/SDH lub ATM. U podstaw tej ewolucji leżą malejące koszty ethernetowych portów w aktywnych produktach operatora i użytkownika oraz dobrze sprawdzona efektywność tego protokołu.

Rozwój Ethernetu zmierza w dwóch kierunkach. W wymiarze technologicznym będzie to ściślejsza integracja protokołu IP z Ethernetem w kierunku rozwiązań MPlS z transportem falowym DWDM. Taka kombinacja optymalnie łączy najważniejsze dla operatorów aspekty: niską cenę i powszechność użytkowania (Ethernet); a także przystępność i łatwą adaptację usług IP, optymalizację kosztów przez konwergencję i uniwersalność (MPLS) oraz optymalne wykorzystanie istniejących zasobów (DWDM).

Drugi kierunek intensywnego rozwoju to usprawnianie przepływności i niezawodności wielofalowych traktów DWDM. Terabitowa infrastruktura optyczna powinna zapewniać całkowicie samoczynne rekonfigurowanie struktury komunikacyjnej w razie awarii, wykorzystując do tego celu bądź redundancję, bądź wirtualizację łączy optycznych w systemach ze zwielokrotnieniem DWDM (wirualne sieci kratowe). Instalacja w pełni optycznych i ethernetowych sieci o pełnej przezroczystości nadal wymaga wielu usprawnień, z uwzględnieniem kosztów w kilku segmentach infrastruktury: taniego światłowodu, zintegrowanego z nim wzmacniacza optycznego, wielokanałowego przełącznika fotonicznego oraz jednolitego zarządzania całością sieci. Najlepszy czas dla Ethernetu prawdopodobnie dopiero się zaczyna i jest przewidywany na lata 2012 - 2020.


TOP 200