Emisja ujawniająca: problem czy przesada?

Przy paśmie przenoszenia 5 MHz, magnetowid może przechwycić emisję o zmienności 16 pikseli, co daje czcionkę o rozmiarze 72. Najpopularniejszą rozdzielczością jest 1024x768:60 Hz i na niej się skupimy, wykorzystując domowej klasy komputer PC z kartą graficzną Radeon 9550. Do celów badawczych wykorzystano płytkę pomiarową.

Odtworzenie synchronizacji

Emisja ujawniająca: problem czy przesada?

Porównanie obrazów: a)zrekonstruowany b)oryginalny

Sygnał wideo bez synchronizacji jest bezużyteczny, zatem niezbędne jest odtworzenie tych sygnałów. W warunkach prostego laboratorium dostateczną jakość sygnałów uzyskano za pomocą taniego i popularnego mikrokontrolera AtTiny2313-20PU, który z kwarcem 20 MHz dostarcza dokładności 0,05 µs, która jest wystarczająca dla odchylania pionowego, ale niedostateczna przy sygnale odchylania pionowego. Skutkiem niedokładności jest pochylenie obrazu oraz jego przemieszczanie się. Jednak niedokładności te można uwzględnić i przekształcić wygenerowany obraz, by stał się czytelny.

Niedokładności sygnałów odchylania można uwzględnić i odpowiednio przekształcić obraz, by stał się czytelny.

Każdy komputer jest inny

Zgodnie ze Standardami VESA, sygnały mogą być obarczone 0,5-proc. błędem. Oznacza to, że nawet karty graficzne tego samego producenta, z tej samej linii produkcyjnej, mogą różnić się parametrami i zazwyczaj minimalnie się różnią. Przy profesjonalnym sprzęcie jest to zaletą i umożliwia odseparowanie sygnału emisji ujawniającej kart graficznych kilku komputerów w tym samym pomieszczaniu. W przypadku prostego laboratorium wyklucza to wykorzystanie innego komputera jako stabilnego źródła sygnałów synchronizacji.

Co widać na ekranie
Obrazy emisji ujawniającej odebrane w warunkach laboratorium.

Ze względu na charakter emisji (najsilniejsze są sygnały o zmianie jasności), przechwytywane są informacje o konturach wyświetlanych figur. Zazwyczaj widoczne są puste okręgi, a litery wydają się pogrubione, przy czym im większy kontrast, tym silniejszy sygnał. Pionowe kreski widoczne są doskonale, natomiast poziomych już się nie doszukamy, stąd litery "E" oraz "T" są trudniej rozpoznawalne niż np. litera "W", która ma znacznie mniej poziomych kresek.

Oznacza to, że odpowiedni krój czcionek oraz algorytmy wygładzania wpływają na poziom emisji ujawniającej.

Sygnał wideo jest emitowany wielokrotnie, zatem za pomocą analizy cyfrowej można uzyskać czytelny obraz nawet wtedy, gdy sygnał jest słabszy od szumów odbiornika - z tej zdobyczy nauki korzystają profesjonalne odbiorniki wykorzystywane do przechwytywania sygnałów emitowanych przez komputery.


TOP 200