Ekologicznie po skandynawsku

W nowym centrum danych fińskiego Tieto - zlokalizowanym w Szwecji - zainstalowano system odzysku ciepła, który umożliwia jego sprzedaż do lokalnego dostawcy energii cieplnej i ogrzanie docelowo 150 domów jednorodzinnych.

3,48 GWh

ciepła odzyskało centrum przetwarzania danych Älvsjö w 2009 r.

Pierwsze praktyczne testy ponownego wykorzystania energii powstającej w centrach przetwarzania danych Tieto datują się na 1978 r. W tym czasie ciepło generowane przez pracujące komputery wykorzystano do ogrzewania biur firmy, a następnie rozszerzono zasięg instalacji na pomieszczenia sąsiednich spółek. W skandynawskim klimacie ogrzewanie pomieszczeń jest sporym wydatkiem energetycznym i musi odbywać się przez większą część roku. Datacenter w Älvsjö niedaleko Sztokholmu w ubiegłym roku zużyło 15,7 GWh energii elektrycznej (co odpowiada ogrzewaniu ok. 200 domów jednorodzinnych w ciągu roku), przy czym w formie ciepła odzyskano 3,48 GWh energii, czyli ponad 22% ogólnego zapotrzebowania. Jest to bardzo dobry wynik!

Zmniejszenie kosztów ogrzewania własnych biur przynosi istotne korzyści finansowe w skandynawskim klimacie. Stwierdzono jednak, że znacznie więcej można uzyskać stosując zaawansowaną technologię z wykorzystaniem pomp ciepła. Właśnie taka instalacja pracuje w drugim szwedzkim centrum danych Tieto, zlokalizowanym w Sätterstrand niedaleko Karlstad. Zamiast wypuszczać ciepło do atmosfery, nawet przy chłodzeniu w oszczędnościowym trybie free cooling, zainstalowano system jego odzysku, który umożliwia sprzedaż pozyskanego ciepła do lokalnego dostawcy energii cieplnej - Hammarö Energi .

System ten działa od lutego 2010 r. i - według ostrożnych kalkulacji - w ten sposób będzie można odzyskać około 3 MWh na rok i ogrzać 150 domów jednorodzinnych. W projekcie pilotażowym w ciągu pierwszego roku pracy odzysk energii powinien wynieść około 0,8 MWh. Ciekawostką jest fakt, że dostawca energii cieplnej dzięki kontraktowi z datacenter i ciepłu odzyskanemu z pracy komputerów mógł o 20% obniżyć ceny dla końcowych użytkowników.

Będziemy sprzedawać ciepło

Technologia odzysku i sprzedaży ciepła wydzielanego przez serwery okazała się takim sukcesem, że Tieto zdecydowała o dalszym jej wdrażaniu w kolejnych centrach. "W najnowszym centrum przetwarzania danych, które będzie uruchomione w połowie br. na przedmieściach Sztokholmu, również będziemy odzyskiwać ciepło. Podpisaliśmy już odpowiednie dokumenty z lokalnym dostawcą energii cieplnej. Według szacunków instalacja ta umożliwi ogrzanie do 1000 domów, gdy centrum będzie w pełni wykorzystane" - mówi Carl-Harald Andersson, wiceprezes Tieto.

Nowa hala o sumarycznej powierzchni około 20 tys. m2 znajduje się wewnątrz góry i była kiedyś wykorzystywana do celów militarnych. Obecnie Tieto wynajmuje te pomieszczenia, płacąc jedynie za wykorzystane miejsce. Nowe datacenter będzie odzyskiwać bardzo duże ilości ciepła, zatem prawdopodobnie można się będzie spodziewać obniżenia stawek energii cieplnej dla końcowych odbiorców w okolicy, podobnie jak to miało miejsce w Sätterstrand. Jest to jeden z powodów, dla których energooszczędne centrum przetwarzania danych jest opłacalne także dla mieszkańców.


TOP 200