Ekologicznie po skandynawsku

Najnowsze centrum danych - zlokalizowane w fińskim Esppo - będzie również odzyskiwać ciepło serwerów, aby ogrzać 1500 domów mieszkalnych. Jest to potencjalnie rekordowe osiągnięcie, gdyż w ten sposób uda się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 10 tys. ton rocznie.

Wyłączyć niepotrzebne urządzenia

Aby dodatkowo usprawnić pracę serwerowni, wprowadzono system zarządzania energią, który umożliwia zdalne wyłączenie nieużywanych elementów infrastruktury IT. Niektórzy klienci, także z innych kontynentów, posiadający sprzęt zainstalowany w serwerowni w Sätterstrand, korzystają z tej technologii, aby zmniejszyć zużycie energii. A co z tym się wiąże - także koszty eksploatacji tej infrastruktury. System zarządzania energią umożliwił zaoszczędzenie w ubiegłym roku aż 133 tys. kWh, co stanowi około 6% całkowitego zużycia energii przez centrum danych.

Podobną technologię wykorzystuje HP w datacenter zlokalizowanym w Wynyard w Szkocji. Opisywaliśmy ją na łamach Computerworld w numerze 8/2010. W obu przypadkach zanotowano istotne oszczędności energii elektrycznej. Niemal wszystkie dzisiejsze centra przetwarzania danych modernizują infrastrukturę, aby minimalizować zużycie energii elektrycznej. W ciągu ostatnich dwóch lat standardem jest redukcja zapotrzebowania energetycznego o 18-28%. Niektóre instalacje notują jeszcze lepsze osiągi, gdy migrują ze starszych technologii. W datacenter Älvsjö w styczniu 2010 r. pracowało 2696 serwerów, zużywając 1324 tys. kWh, czyli 491 kWh na serwer. W grudniu zwiększono liczbę serwerów do 3497 sztuk, ale dzięki modernizacji zmniejszono zużycie energii do 1275 tys. kWh, czyli 365 kWh na serwer. Uzyskano oszczędność rzędu 26%.

Więcej o chłodzonym wiatrem centrum danych HP - go.computerworld.pl/a3a41

PUE (nie)prawdę ci powie

Powszechnie stosowaną miarą efektywności energetycznej datacenter jest współczynnik PUE (power usage effectiveness), który określa stosunek energii dostarczonej do energii rzeczywiście wykorzystanej przez serwery (pozostałą część energii zużywa inna infrastruktura, taka jak chłodzenie i oświetlenie). Parametr ten został opracowany w konsorcjum The Green Grid.

W typowych europejskich centrach przetwarzania danych osiąga się PUE od 2,0 do 1,8. Przy klasycznej technologii w klimacie umiarkowanym można uzyskać PUE 1,5. Na południu Europy wartości te są znacznie wyższe i niekiedy przekraczają poziom 2. Współczynnik PUE dla datacenter Sättestrand jest mniejszy niż 1,2, gdyż to centrum korzysta z najnowszych technologii i wykorzystuje free cooling, aby zmniejszyć wydatek energetyczny związany z chłodzeniem.

Centrum danych HP w Wynyard - chłodzone wiatrem - charakteryzuje się podobnym PUE, równym 1,2 z tendencją spadkową, w miarę liczby instalowanych maszyn. Bezpośrednie porównanie tych wartości jest jednak nieuzasadnione, gdyż obie lokalizacje znajdują się w odmiennym klimacie, a parametry środowiskowe radykalnie zmieniają wydatek energetyczny związany z odprowadzeniem ciepła. Ponadto PUE nie uwzględnia odzysku w bilansie energetycznym, zatem mija się z celem porównanie jedynie za pomocą tego współczynnika, jeśli chociaż jedna z nich odzyskuje ciepło.


TOP 200