E-recepta mocno testowana

Prace nad wdrożeniem e-recepty trwają. Pilotaż realizowany w dwóch miastach nabiera tempa. Projekt w ubiegły piątek trafił na biurko prezydenta RP, zaś w CSiOZ rozpoczął się program Projectathon, w którym dostawcy rozwiązań informatycznych dla gabinetów lekarskich i aptek mogą prowadzić testy end-to-end.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Fot. G.Stech

O tych wszystkich działaniach poinformował dziennikarzy na briefingu prasowym wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński. Na pierwszym piętrze dziennikarze odpytywali ministra z realizacji informatyzacji ochrony zdrowia, a w tym samym czasie 7 dostawców oprogramowania do gabinetów lekarskich i aptek testowało wystawianie e-recept piętro wyżej.

Nowa jakość w testach

Od połowy lutego w Siedlcach i Skierniewicach trwa pilotaż e-recepty. Aktualnie podpisane są porozumienia prawie z wszystkim aptekami siedleckimi – 34 z 35 oraz, dodatkowo, już w trakcie trwania pilotażu przyłączyło się do niego 5 aptek z powiatu siedleckiego. W Skierniewicach e-receptę testuje 8 z 23 działających aptek. Kolejne dołączą już niebawem.

Aby podmioty lecznicze i apteki mogły realizować elektroniczne recepty, muszą przyłączyć posiadane systemy informatyczne do centralnego systemu P1.

Czy technologicznie jest to do zrobienia? Jak najbardziej. Mogą się o tym przekonać sami dostawcy takich systemów, którzy zgłosili się do programu Projectathon, realizowanego przez CSiOZ.

Zapytaliśmy szefa Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, Marcina Węgrzyniaka, co to za inicjatywa. „To jest nowa jakość w integrowaniu się z systemami administracji publicznej, w szczególności w zdrowiu. Taki model funkcjonuje z powodzeniem w Ameryce Północnej, Azji, Europie Zachodniej, gdzie e-zdrowie jest bardziej zaawansowane niż u nas” – wyjaśniał dyrektor. „Będziemy robić Projectathon cyklicznie, by upewnić się, że wszystkie firmy IT, które chcą przejść z nami takie testy, będą miały taką możliwość, by potem oferować swoje produkty klientom”. Do testów zostali zaproszeni wszyscy twórcy oprogramowania dla rynku medycznego. Warunkiem uczestnictwa była poprawna integracja oprogramowania na środowisku integracyjnym P1. CSiOZ na tej podstawie wytypowało do testów 7 dostawców oprogramowania: Axon, CGM Polska, Comarch, Kamsoft, Atende Medica, Asseco i Infotel Software.

Aplikacje dla pacjentów

Wiceminister Cieszyński podczas briefingu poinformował, że od strony legislacyjnej również podejmowane są kroki w kierunku pełnego uruchomienia e-recepty. W ubiegły piątek projekt został przekazany do prezydenta RP. Jak zaznaczył wiceminister zdrowia, w dwóch izbach parlamentu tylko dwie osoby były przeciwne projektowi w obecnym kształcie.

Jak zaznaczył wiceminister, pełne wprowadzenie e-recepty w Polsce przyczyni się między innymi do skrócenia kolejek do lekarzy. Według badań do 30 % kolejnych wizyt jest realizowanych w celu odnowienia recepty. „Mamy badania z innych krajów o podobnym przekroju społeczeństwa, z których wynika, że po wprowadzeniu recept elektronicznych lekarze średnio oszczędzają około 30 min dziennie” – zauważył Cieszyński. Pisaliśmy o tym przy okazji wystąpienia wiceministra podczas tegorocznej konferencji Państwo 2.0.

W poniedziałek 19 marca wiceminister skierował do konsultacji międzyresortowych kolejny projekt, tym razem dotyczący Internetowego Konta Pacjenta. Będzie to bezpłatna aplikacja, dzięki które pacjent ma otrzymywać dostęp online do informacji o udzielonych świadczeniach medycznych. „IKP będzie budowane przyrostowo, w miarę udostępniania kolejnych funkcji będziemy je stopniowo udostępniać pacjentom. Zaczynamy od recept elektronicznych, później będą historie świadczeń sfinansowanych ze środków publicznych, a potem kolejne usługi z P1” – wyjaśniał wiceminister.

Rozwiązanie o podobnych funkcjonalnościach istnieje w NFZ, jest to Zintegrowany Informator Pacjenta zawierający między innymi informacje na temat leczenia i udzielonych świadczeń, zrefundowanych leków, kosztów leczenia, odprowadzonych składek, praw do świadczeń zdrowotnych. „Ta aplikacja ma 1,5 mln użytkowników, nie chcemy, by ten dorobek się zmarnował. Projekt ustawy przewiduje, że wszyscy użytkownicy tych dwóch systemów będą mogli korzystać z funkcjonalności wzajemnie. Użytkowcicy ZIP będą mieli dostęp do IKP, będzie możliwość przechodzenia między systemami” – wyjaśniał Janusz Cieszyński. „Chcemy też uregulować możliwość załączania do dokumentacji medycznej informacji o kosztach świadczenia zrealizowanego ze środków publicznych. Taka transparentność ma służyć uwiarygodnieniu racjonalności wydawania pieniędzy na służbę zdrowia” – dodał. IKP będzie można zakładać od 1 maja tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200