E-learning dla niepełnosprawnych

e-Szkolenia dla MSP

System zaprojektowano z wykorzystaniem technologii .Net i XML. Klient do modułu realizującego szkolenie został stworzony za pomocą narzędzi Visual Basic, dzięki czemu kursy mogą być uruchamiane na komputerach z systemem od wersji Windows 98. "Zależało nam na stworzeniu systemu, który mógłby być wykorzystywany przede wszystkim przez osoby niepełnosprawne, stąd organizacje zajmujące się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych otrzymają dostęp do systemu bezpłatnie. Takie warunki zostały zdefiniowane w naszym projekcie" - mówi dr inż. Jolanta Brzostek-Pawłowska, kierownik Zakładu Systemów Informatycznych Instytutu Maszyn Matematycznych. Z tych samych powodów EWS SDK jest dostarczany bez platformy do serwowania szkoleń typu LMS (Learning Management System) i LCMS (Learning Content Management System). Oczywiście, może jednak działać w środowisku sieci lokalnych lub Internecie. Jest zgodny ze specyfikacją IMS Global Learning Consortium - organizacji zrzeszającej światowe firmy z branży IT, takie jak Microsoft, Oracle i IBM. Zgodność ze standardem IMS oraz wytycznymi SCORM gwarantuje TeleEdu współpracę ze wszystkimi najważniejszymi systemami do nauczania elektronicznego.

Zgodnie z warunkami projektu, finansowanego w prawie 75% przez UE, TeleEdu będzie na razie dostępny nieodpłatnie dla wszelkiego rodzaju organizacji pozarządowych i organów administracji publicznej. W planach IMM jest jednak jego sprzedaż, zwłaszcza w sektorze małych i średnich firm. Przedstawiciele instytutu nie wykluczają podpisania umowy o współpracy z jednym z dostawców tych platform LMS, które nie zawierają zintegrowanych narzędzi do tworzenia kursów.

W ciągu kilku miesięcy instytut planuje stworzenie kolejnych wersji językowych TeleEdu. Systemem, który jest dziś dostępny w wersjach: polskiej, angielskiej, czeskiej i włoskiej, interesują się Anglicy, Holendrzy i Hiszpanie. Być może w przyszłości właśnie on stanie się flagowym produktem Instytutu Maszyn Matematycznych, który po dziś dzień jest kojarzony głównie z pierwszym polskim komputerem osobistym - Mazovia.

Lasery i biometryka

TeleEdu to najważniejszy, ale wcale nie jedyny projekt realizowany przez IMM. Ta licząca 46 lat placówka badawczo-rozwojowa, podlegająca obecnie Ministerstwu Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, prowadzi kilka projektów związanych m.in. z wykorzystaniem laserów w optoelektronicznych systemach pomiarowych oraz biometrycznymi systemami kontroli dostępu.

Kilkunastoosobowy Zakład Systemów Informacyjnych IMM zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem systemów zarządzania obiegiem dokumentów oraz CRM, a także realizacją projektów internetowych (portali wykonanych m.in. na zlecenie jednej z firm reklamowych). IMM prowadzi również jeden z najstarszych specjalistycznych ośrodków szkoleniowych. "Część naszego budżetu stanowią dotacje z Komitetu Badań Naukowych. Staramy się jednak aktywnie szukać środków na finansowanie naszej działalności, czy to z funduszy unijnych, czy z działalności biznesowej" - podkreśla Jolanta Brzostek-Pawłowska.


TOP 200