E-learning dla niepełnosprawnych

Warszawski Instytut Maszyn Matematycznych kończy realizację pilotażowego systemu umożliwiającego tworzenie i wykonywanie szkoleń elektronicznych w ramach opracowywanej technologii TeleEdu.

Warszawski Instytut Maszyn Matematycznych kończy realizację pilotażowego systemu umożliwiającego tworzenie i wykonywanie szkoleń elektronicznych w ramach opracowywanej technologii TeleEdu.

Przedsięwzięcie, które polegało na stworzeniu elektronicznego symulatora stanowiska pracy, umożliwiającego dokształcanie osób niepełnosprawnych, było współfinansowane ze środków programu Leonardo da Vinci, którego celem jest podnoszenie jakości kształcenia, doskonalenia i szkolenia zawodowego w państwach Unii Europejskiej i krajach kandydujących. Projekt budowy systemu TeleEdu ma się zakończyć w grudniu br. Rozwiązanie to ma być oferowane bezpłatnie administracji i organizacjom pozarządowym. Instytut Maszyn Matematycznych myśli jednak o sprzedaży jego komercyjnej wersji w Polsce i Unii Europejskiej.

TeleEdu powstało przy współudziale Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo (inicjator projektu) oraz partnerów zagranicznych - czeskiego ośrodka szkoleniowego Vuste Envis i włoskiej spółdzielni pracy informatyków niepełnosprawnych Virtual Coop. Na ich barkach spoczęło przygotowanie pierwszych kursów elektronicznych. W tym czasie warszawski Instytut Maszyn Matematycznych, któremu przypadła rola koordynatora projektu, stworzył ostateczną wersję systemu.

Trzy w jednym

E-learning dla niepełnosprawnych

Jolanta Brzostek-Pawłowska

Pakiet EWS SDK (Electronic Work Simulator Software Development Kit), jeden z elementów TeleEdu, składa się z trzech modułów. EWS Editor służy do tworzenia scenariuszy, treści szkoleniowych i testów. Dzięki rozbudowanej funkcjonalności system umożliwia projektowanie kursów osobom nie znającym reguł programowania. Klikając, krok po kroku są tworzone kolejne ekrany szkolenia i reguły, wg których uczestnik szkolenia będzie poruszał się po kursie. System umożliwia również dołączanie plików multimedialnych i zdjęć, a nawet intuicyjny edytor całych "ekranów multimedialnych". EWS Editor wyposażono również w kreator testów, umożliwiający tworzenie pytań wymagających wskazywania pewnych obszarów na ekranie. Oczywiście, projektanci znający HTML mogą łatwo przejść na "ręczne" projektowanie ekranów.

EWS Runtime to prosty system do prowadzenia szkoleń elektronicznych zarówno w sieciach komputerowych, za pośrednictwem Internetu, jak i na płytach CD-ROM. Oprócz podsumowywania odpowiedzi, zgodnie z zaproponowanym algorytmem, EWS Runtime umożliwia tworzenie odpowiedzi na pytania otwarte, w tym także nagrywanie odpowiedzi ustnych. Wyposażono go w funkcje umożliwiające analizę wieloaspektową wielu odpowiedzi, w zależności od przyjętych przez projektanta reguł. Ta sama odpowiedź (lub jej część) może być oceniona inaczej w zależności od jakości odpowiedzi udzielonej na inne pytania.

Trzecim elementem pakietu jest EWS Report Browser - moduł umożliwiający przechowywanie i analizę przebiegu szkolenia i wyników, wraz z możliwością ich korekty. Modyfikacja lub uzupełnianie wyników jest pożyteczne zwłaszcza po zapoznaniu się z odpowiedziami nie ocenionymi przez system EWS Runtime (np. odpowiedzi ustnych).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200