E-dowód z problemami

Pewna partia nowych dowodów osobistych z warstwą elektroniczną została wyprodukowana wadliwie.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom błąd nie był związany z warstwą sprzętową e-dowodu, czyli umieszczonym w nim chipem elektronicznym. Na etapie personalizacji blankietów do warstwy elektronicznej e-dowodu nie były wgrywane wszystkie certyfikaty, o które wnioskowali obywatele składający wnioski o wydanie nowego dowodu.

Partia 702 wadliwych e-dowodów została wysłana do urzędów gmin, z czego pięć dowodów zostało wydanych obywatelom. "Aby zapobiec wydaniu e-dowodów niezgodnych z wnioskiem obywateli, zapadła decyzja o ich unieważnieniu. Co ważne – nie będzie to skutkować potrzebą ponownego składania wniosków przez te osoby, a poprawne dokumenty zostaną im wydane w ustawowym terminie" - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Zobacz również:

  • Radosław Maćkiewicz nowym dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki

Resort zapewnia, że przyczynę problemów usunięto aktualizując system informatyczny oraz że "nie ma mowy o żadnym poprawianiu czy wycofywaniu złożonych już wniosków".

Pozostaje pytanie, ile wadliwych e-dowodów wyprodukowano ogółem - "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na swoje źródła, podał, że liczba takich dokumentów mogła wynieść od 3 do 5 tysięcy. Do urzędów w całej Polsce trafiło zaś ok. 10 tys. spersonalizowanych już blankietów.

Czym jest e-dowód

E-dowód to nowoczesna wersja tradycyjnego dowodu osobistego, wyposażona dodatkowo w specjalny chip. Układ przechowuje profil osobisty posiadacza – dane, które znajdują się na zwykłym dowodzie, tyle że w formie elektronicznej: imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, numer PESEL oraz datę i miejsce urodzenia. Dodatkowo warstwa elektroniczna może też zawierać podpis osobisty, czyli specjalny podpis elektroniczny, którego prawdziwość jest potwierdzana certyfikatem zawierającym personalia, obywatelstwo oraz numer PESEL posiadacza. Jednak aby certyfikat podpisu osobistego znalazł się w e‑dowodzie, należy wyrazić na to zgodę w momencie składania wniosku.

E-dowód można "zamawiać" od 4 marca. Ministerstwo Cyfryzacji podało, że w ciągu tygodnia od uruchomieniu systemu wnioski o wydanie e-dowodu złożyło ok. 67 tys. Polaków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200