Dziś w Waszyngtonie, jutro w Warszawie

Produkty

ComNet'96 był dla wielu firm znakomitą okazją do wprowadzenia na rynek nowych produktów lub prezentacji swej strategii. Jednym z najciekawszych urządzeń był nowy przełącznik ATM produkcji IBM. Przełącznik ten, umożliwiający przesyłanie danych z szybkością 25 Mbps, łączy w sobie szybkość ATM-u z prostotą sieci LAN. Jego największą zaletą, potwierdzaną przez specjalistów odwiedzających stoisko IBM jest właśnie prostota obsługi. Pozwala on dołączyć maksymalnie 48 stacji roboczych pracujących w sieci ATM, dzięki czemu znakomicie nadaje się do tworzenia niezależnych grup roboczych. Podstawowy model przełącznika, oznaczony numerem 8285 posiada 12 portów przesyłających dane z szybkością 25 Mbps oraz wolne gniazdo, w które włożyć można kartę ATM 155 Mbps. Przełącznik 8285 może obsłużyć dwie wirtualne sieci LAN. Zaletą urządzenia jest także fakt, że używane dotąd aplikacje nie muszą być modyfikowane pod kątem pracy w sieci ATM.

Premierę specjalnie na ComNet'96 przygotowało Sony Electronics. Koncern elektroniczny zaprezentował produkt o nazwie TriniCom 5000. Jest to system wideokonferencyjny umożliwiający prowadzenie jednoczesnej wideorozmowy czterem osobom. Składa się on z małej 1/3" kamery, 27" telewizora Trinitron oraz modułu kontrolnego. Specjalne oprogramowanie Quartet produkcji Sony pozwala wyświetlać obraz wideokonferencji na jednym monitorze (ekran podzielony jest na cztery części - każda dla innego rozmówcy), rozbić go na cztery oddzielne monitory lub też przełączać rozmówców w trybie pełnoekranowym na jednym telewizorze. Najciekawszy technologicznie jest ostatni tryb wyświetlania, gdyż obraz przełącza się automatycznie na danego rozmówcę każdorazowo wtedy, gdy zaczyna on mówić. TriniCom 5000 posiada wbudowany system przesyłania dokumentów i grafiki, który obsługuje najpopularniejsze standardy kompresji dostępne na rynku m.in. MMR (Modified Modified READ), JPEG (Joint Photography Expert Group) i Annex D. TriniCom 5000 może przechować we własnej pamięci do 30 obrazów wysokiej rozdzielczości zgodnych ze standardem JPEG lub MMG. Dzięki temu możliwe jest przygotowanie prezentacji, która odtwarzana będzie podczas wideokonferencji.

UB Networks zaprezentowało nową architekturę wirtualnych sieci LAN (VNA II). Poza tym firma pokazała prototyp aplikacji do zarządzania sieciami wirtaulnymi (Virtual Network Visualizer). Nowością UB Networks jest również nowy ethernetowski moduł przełączający dla huby GeoLAN/500.

Dużym zaskoczeniem dla obserwatorów była nieobecność dwóch czołowych producentów oprogramowania: Microsoftu i Novella.

Seminaria

Obok wystawy, integralną część każdego ComNetu stanowi konferencja. W tym roku na część konferencyjną składało się ok. 450 seminariów. Wśród VIP-ów najwięcej było osób związanych z Internetem. Vinton Cerf, jeden z założycieli Internetu, przedstawił koncepcję światowej wirtualnej wystawy Internet 1996 World Exposition (http://park.org/), którą od chwili jej powstania odwiedziły już dziesiątki tysięcy użytkowników z 50 krajów. W zamyśle pomysłodawców, ma ona nawiązywać do wystaw światowych z przełomu XIX i XX w. "Wyobraźmy sobie, że 100 lat temu, w 1896 r. telefonia miała zaledwie 20 lat" - powiedział Vinton Cerf. "Teraz, w 1996 r. Internet ma 20 lat. Każdy może wyciągnąć sam wnioski" - dodał "ojciec Internetu". Nicholas Negroponte, autor bestsellera "Being Digital", dyskutował z licznie zebraną publicznością na temet jej oczekiwań w świetle zmian technologicznych.

Udział gości spoza USA, w tym również z Europy, był praktycznie niezauważalny. Mimo to, w czasie trwania ComNetu zorganizowano 3-dniowy cykl seminariów pod nazwą Global CEO Conference poświęconych moliwościom prowadzenia interesów w Stanach Zjednoczonych.

ComNet po polsku

W czerwcu br. (19-21) odbędzie się w Warszawie polska edycja ComNetu. Głównymi tematami konferencji i wystawy będą Internet, sieci korporacyjne i technologie telekomunikacyjne. Swój udział w imprezie potwierdziły już największe polskie i zagraniczne firmy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. "Warszawski ComNet będzie przeznaczony przede wszystkim dla specjalistów, ale również osób szukających konkretnych rozwiązań informatycznych i telekomunikacyjnych m.in. z przemysłu, bankowości i wydawnictw" - twierdzi Anetta Górz z IDG Expo, organizatora imprezy.


TOP 200