Drukarka drukarce nierówna

Unikalną technologią jest Solidink (stały atrament). Rozwiązanie to już przed ponad 10 laty opracował Tektronix. Xerox, który przejął tę firmę, nadal je rozwija. Zastosowanie tej technologii umożliwia drukowanie praktycznie na każdym podłożu z wysoką jakością odwzorowania, a także z dużą szybkością, nawet do 16 str./min. Stały atrament ma wysoki poziom krycia i szeroki gamut barw. Wadą tej technologii jest niższa niż w przypadku drukarek laserowych odporność wydruków na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Ponadto drukarki stało- atramentowe wymagają stałego zasilania i podtrzymywania temperatury w zbiornikach zawierających atrament, gdyż proces uruchamiania urządzenia wymaga rozgrzewania i automatycznego czyszczenia dysz, co zwiększa zużycie atramentu.

Drukarki fotograficzne

Najlepszą jakość druku fotografii zapewniają drukarki atramentowe. Ich przydatność w małej poligrafii jest jednak znacznie ograniczona z uwagi na małą szybkość drukowania, konieczność stosowania specjalnego rodzaju papieru, a także względnie wysoki koszt eksploatacji.

Jeśli chodzi o prędkość druku, to warto zdawać sobie sprawę, że jej nominalne wartości, standardowo podawane przez większość producentów, dotyczą trybu draft. Drukarka o wydajności kilkunastu stron na minutę z reguły potrzebuje kilku minut na wydrukowanie fotografii w formacie A4. Dlatego urządzenia atramentowe mogą służyć głównie do niskonakładowego druku niewielkich dokumentów lub pojedynczych ilustracji, w których wysoka jakość kolorowego odwzorowania ma szczególne znaczenie.

Technologie druku atramentowego rozwijane są przede wszystkim przez takie firmy, jak Hewlett-Packard, Epson, Lexmark i Canon. Pod względem jakości i szybkości druku atramentowe modele tych producentów prezentują zbliżony poziom - żadna z firm nie uzyskuje widocznej, stałej przewagi.

Drukarka drukarce nierówna

Nashuatec DSc38 drukuje do 38 stron A4/min

Wśród drukarek fotograficznych, które niedawno pojawiły się na rynku, widać jednak istotne nowości. Lexmark zwiększył rozdzielczość do 4800 x 1200 dpi (Z65). Epson oferuje modele drukujące bez marginesów (Stylus Photo 810). Podobną serię nowych drukarek wprowadził niedawno Canon (druk bez marginesów przy rozdzielczości 2400 x 1200 dpi). Są to m.in. Canon S9000 A3, S900, S820, S520. Nowy model Canon S750 natomiast drukuje z nominalną szybkością 20/12 str./min (mono/kolor).

Szybko w kolorze, jeszcze szybciej mono

Drukarka drukarce nierówna

OKI c9400 drukuje do 26 stron a3/min

Nashuatec oferuje kolorowe drukarki laserowe DSc38 formatu A3, które należą do najszybszych tego typu urządzeń na rynku. Mają one prędkość druku 28 str./min (A4, kolor) i 38 str./min (mono). DSc38 wykorzystują liniowy mechanizm druku, mają rozdzielczość 1200 dpi i obciążenie do 200 tys. stron na miesiąc. Standardowo zawierają 32 MB RAM, moduł Postscript 3, interfejsy równoległy i sieciowy Ethernet oraz podajniki na 1100 kartek. Cena drukarki DSc38 wynosi tylko ok. 20 tys. zł.

"Laserowa" technologia LED

OKI rozwija wyłącznie technologię LED (diody laserowe), wykorzystując ją zarówno w drukarkach monochromatycznych, kolorowych, jak i w faksach. Pierwsze modele kolorowych drukarek LED z liniowym mechanizmem drukującym pojawiły się na rynku już kilka lat temu. W ubiegłym roku firma wprowadziła nowe generacje kolorowych drukarek LED - Okipage C7200 i C9200. Model C7200 ma rozdzielczość 1200 dpi i drukuje z prędkością 20/12 str./min (mono/kolor).

Standardowe wyposażenie to interpreter Postscript, opcjonalne - moduły do druku dwustronnego, dyski i karty sieciowe. Dopuszczalne obciążenie wynosi 50 tys. str./miesiąc. Cena: ok. 7900 zł

Drukarki C9200 i C9400 drukują na nośnikach formatu A3. Ich szybkość wynosi 26/21 str./min (mono/kolor). Cena: ok. 22 500 zł


TOP 200