Druk w grupie roboczej

Nowości wśród drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych dla małych i średnich firm.

Nowości wśród drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych dla małych i średnich firm.

Druk w grupie roboczej

Ile kosztuje drukownie

Laserowa czy atramentowa? Monochromatyczna czy kolorowa? A może raczej urządzenie wielofunkcyjne? To podstawowe pytania, na które należy odpowiedzieć przed zakupem sprzętu drukującego dla biura. Następnie trzeba określić wymaganą wydajność, aby wybór ograniczyć tylko do kilku modeli oferowanych przez różnych producentów.

Brother

Firma sprzedaje przede wszystkim laserowe i urządzenia wielofunkcyjne, przeznaczone zarówno dla małych biur i użytkowników indywidualnych, jak i grup roboczych pracujących w sieciach.

Brother utrzymuje niskie ceny, które umożliwiają zachowanie stabilnej pozycji i udziałów w rynku. Niedawno firma obniżyła cenę laserowej drukarki HL-1230 do ok. 820 zł. Model ten, wyposażony w 2 MB RAM (wprowadzony do sprzedaży jesienią 2001 r.), drukuje z prędkością 12 str./min.

Nowością w ofercie są monochromatyczne drukarki HL-7050 o prędkości 28 str./min i rozdzielczości 1200 dpi. Mogą być wyposażone w karty sieciowe, moduły do druku dwustronnego i sortery wydruków. Ich ceny zaczynają się od 5400 zł.

Canon

W ofercie Canona znajdują się drukarki, wielofunkcyjne faksy i urządzenia. W dwóch ostatnich kategoriach różnice między poszczególnymi modelami dotyczą zakresu funkcjonalnego i wyposażenia w przepływowy albo płaski skaner.

Przedstawiciele Canona twierdzą, że popyt na wolno stojące faksy maleje. Funkcja faksu nadal jest niezbędna w firmach, ale użytkownicy chętniej kupują teraz urządzenia wielofunkcyjne, zwłaszcza wyposażone w płaski skaner. Stąd decyzja Canona o rozwijaniu serii SmartBase - atramentowych lub laserowych urządzeń wielofunkcyjnych. Najnowszym modelem jest atramentowy SmartBase MPC200 Photo.

Wśród drukarek Canona dominują atramentowe modele fotograficzne dla użytkowników indywidualnych. Firma sprzedaje również małe LBP 810, ale te już pod koniec 2002 r. będą zastąpione nowszymi modelami.

Epson

Domeną Epsona pozostają , zwłaszcza do wydruku fotografii lub grafiki o wysokiej jakości. Na uwagę zasługuje Stylus Photo 2100. Jest to drukarka formatu A3, wykorzystująca atramenty pigmentowe (odporne na działanie światła i wilgoci). Urządzenie jest wyposażone w funkcję druku na papierze w roli i automatyczną obcinarkę.

W ofercie Epsona znajdują się też drukarki laserowe. Najnowsze modele to seria EPL-6100. Są to drukarki monochromatyczne formatu A4 o prędkości druku 16 str./min i rozdzielczości 1200 dpi. Ich cena wynosi ok. 2000 zł.

Hewlett-Packard

Druk w grupie roboczej

Hewlett-Packard Business InkJet 3000

Tradycyjnie Hewlett-Packard oferuje największy wybór drukarek atramentowych i laserowych oraz urządzeń wielofunkcyjnych. Firma zabiega o udział w rynku drukarek wysoko-nakładowych i poligraficznych. Do końca 2002 r. HP zamierza wprowadzić nowe modele laserowych drukarek monochromatycznych.

Warto zwrócić uwagę na kolorowe drukarki LaserJet 2500 i 5500. Pierwszy model jest wyposażony w klasyczny mechanizm rotacyjny, umożliwiający druk z prędkością 4 lub 16 str./min (odpowiednio w kolorze i mono). Jej cena wynosi ok. 5000 zł. Z kolei LaserJet 5500 wyposażony w mechanizm liniowy drukuje na formacie A3 z nominalną prędkością 22 str./min. Model ten będzie dostępny w grudniu br. Przewidywana cena wyniesie ok. 18 500 zł.

Alternatywą dla LaserJet 2500 jest atramentowy Business InkJet 3000, który ma podobną wydajność (8/10 str./min - odpowiednio w kolorze i mono). Maksymalne obciążenie wynosi 30 tys. stron na miesiąc. Cena Business InkJet 3000 - premiera zaplanowana na grudzień - wynosi ok. 4100 zł. Modele LaserJet 2500 i InkJet 3000 oferują zbliżony koszt wydruku jednej strony.

Użytkownikom poszukującym urządzenia wielofunkcyjnego HP proponuje model atramentowy PSC 2210 z funkcjami: drukarki, kopiarki, faksu i skanera. Urządzenie to zostało wyposażone w opcję 6-kolorowego druku o jakości fotograficznej (PhotoREt IV) w rozdzielczości 1200 x 4800 dpi. Jego koszt to ok. 1300 zł.


TOP 200