Druk w grupie roboczej

Kyocera-Mita

Podobnie jak konkurenci, Kyocera-Mita ma w ofercie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne. Firma zwraca szczególną uwagę na mały koszt eksploatacji, uzyskiwany dzięki zastosowaniu bębnów światłoczułych o wysokiej trwałości. Nawet w najtańszych modelach drukarek Kyocera-Mita gwarantuje do 100 tys. stron wydruków bez potrzeby wymiany bębna.

Najnowszym modelem jest drukarka FS-1900 o prędkości 18 str./min i obciążeniu do 65 tys. stron na miesiąc. Urządzenie ma budowę modułową, umożliwiającą wyposażenie w dodatkowe podajniki, moduły druku dwustronnego i sortery. FS-1900 ma się pojawić w sprzedaży w listopadzie br. Cena minimalnej konfiguracji wynosi ok. 3700 zł.

Lexmark

Lexmark International rzadziej niż HP wprowadza na rynek nowe drukarki, ale również stara się zaoferować pełną gamę sprzętu. Firma sprzedaje drukarki atramentowe, w tym fotograficzne, laserowe, LED i urządzenia wielofunkcyjne.

Najnowszym produktem Lexmarka, który ma być dostępny w listopadzie br., jest monochromatyczna drukarka laserowa - W812 przeznaczona dla małych i średnich firm. Urządzenie drukuje z prędkością 26 str./min na nośnikach formatu do A3. Może być skonfigurowane do specjalnych zastosowań, np. drukowania kodów kreskowych.

Wśród urządzeń wielofunkcyjnych najnowszym produktem jest model X75. Drukuje z prędkością 11/6 str./min (mono/kolor) w rozdzielczości 2400 x 1200 dpi. Jego cena wynosi ok. 700 zł.

Minolta-QMS

Minolta, jako jeden z pierwszych producentów, rozpoczęła w 2001 r. obniżkę cen kolorowych drukarek laserowych. Nadal niektóre modele Minolta-QMS należą w tej klasie do najtańszych na rynku.

MagiColor 2200DL o prędkości druku 20/5 str./min (mono/kolor), wyposażony w 32 MB RAM i kartę sieciową można kupić za ok. 4800 zł. Monochromatyczną PagePro 1100L (10 str./min, 4 MB RAM) Minolta oferuje w cenie 750 zł. Najnowszym modelem - wprowadzonym w sierpniu br. - jest PagePro 1250E. Drukuje on z prędkością 16 str./min w rozdzielczości 1200 dpi (obciążenie do 15 tys. stron na miesiąc). Cena tego modelu wynosi ok. 1750 zł.

OKI Systems

Oki rozwija wyłącznie technologię LED, wykorzystując ją w drukarkach monochromatycznych, kolorowych i wielofunkcyjnych faksach. Przed kilkoma laty, gdy firma wprowadzała na polski rynek pierwszy model biurkowej drukarki w cenie poniżej 1000 zł (Okipage 4w), była to poważna konkurencja w stosunku do znacznie droższych drukarek laserowych o podobnych parametrach. Obecnie różnice cenowe znacznie się zmniejszyły, choć drukarki LED wciąż są nieco tańsze od laserowych. Najtańsza Okipage 8wLite (prędkość druku 8 str./min) kosztuje ok. 870 zł.

Niedawno Oki zaprezentowała

trzecią generację kolorowych, biurowych drukarek LED serii C7000 (A4) i C9000 (A3) o poprawionej jakości i stabilności odwzorowania kolorów i prędkości zwiększonej do 30 str./min. Są to modele przeznaczone dla dużych lub średnich firm, choć drukarki linii C7000 mogą znaleźć zastosowanie we wszystkich przedsiębiorstwach, które drukują co najmniej kilkaset kolorowych stron dziennie. Dopuszczalne obciążenie tych modeli wynosi 50 tys. stron na miesiąc. Ceny zaczynają się od 7000 zł.

W ofercie Oki są też urządzenia Okifax. Początkowo firma oferowała faksy na zwykły papier wykorzystujące mechanizm drukujący LED, których funkcjonalność została rozszerzona o drukowanie, a w niektórych modelach również skanowanie. Okifax są wyposażone w skanery przepływowe i nie mają funkcji bezpośredniego kopiowania. Mogą być one przydatne dla użytkowników, którzy wymagają funkcji faksowania, a skanowanie i drukowanie wykorzystują sporadycznie.

Xerox

Druk w grupie roboczej

Xerox Phaser 7300

Xerox już w 2001 r. zrezygnował z rozwijania oferty na rynek SOHO, koncentrując się na sprzęcie korporacyjnym i drukarkach dla poligrafii. Firma wycofała się z produkcji drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych przeznaczonych dla małych firm.

Xerox obecnie oferuje najszerszą na rynku paletę kolorowych drukarek stronicowych wykorzystujących technologie LED, stałoatramentową (Solid Ink) i laserową (z mechanizmami rotacyjnymi i liniowymi). Najnowszy model Xeroxa - Phaser 4400 - to monochromatyczna drukarka formatu A4 o prędkości druku 25 str./min i maksymalnym obciążeniu 150 tys. stron na miesiąc. W listopadzie br. będzie wprowadzony model laserowy Phaser 7300.

W pułapce cen

Gdy najważniejszym kryterium wyboru jest cena, to korzystne okazują się oferty związane z wyprzedażą wycofywanych lub zastępowanych przez nowsze wersje drukarek lub urządzeń wielofunkcyjnych. Zwłaszcza gdy handlowcy popełnili błędy w ocenie popytu i pojawiły się zbyt duże zapasy sprzętu w magazynach. Warto jednak zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z tego typu zakupami. Posiadacz wycofywanego z rynku sprzętu musi się liczyć z problemami dotyczącymi części zamiennych lub materiałów eksploatacyjnych.

Stabilna pozycja producenta powinna być istotnym argumentem wyboru. Przykładowo, nadal łatwo dostępne są materiały eksploatacyjne do większości starych modeli drukarek Hewlett-Packarda. Natomiast już po roku od zaprzestania przez Xerox produkcji drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych, ich użytkownicy mogą mieć problemy z dostępnością atramentu i tuszu. Z ich sprzedaży wycofuje się m.in. sieć Media Markt.

Najtańsze modele drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych z reguły mają konstrukcję zintegrowaną, która nie pozwala na rozbudowę. W przypadku sprzętu wyższej klasy występuje tendencja do wprowadzania architektury modułowej. Większość firm oferuje drukarki dla grup roboczych, zawierające model podstawowy z możliwością jego rozszerzenia o kartę sieciową, moduły duplex (druk dwustronny), wewnętrzne dyski, a czasem dodatkowe moduły do skanowania, kopiowania i faksowania. Ryzykowna może okazać się decyzja o zakupie najuboższego modelu z myślą o późniejszej rozbudowie. Z zasady koszt dodatkowego wyposażenia znacznie przewyższa cenę zakupu modelu o podobnej funkcjonalności dostępnego w jednym zestawie.


TOP 200