Droga do wielomedialnej centrali

Rozmnożenie elementów

Oprócz softswitcha, bram medialnych i sygnalizacyjnych, organizacja International Softswitch Consortium, promująca ideę budowy sieci NGN, wyróżnia jeszcze kilka dodatkowych elementów programowych przełączników telekomunikacyjnych. Są nimi: Feature Server, Application Server, Media Server oraz oprogramowanie wspomagające zarządzanie wszystkimi tymi elementami i umożliwiające billing realizowanych przez nie usług.

Feature Server zapewnia obsługę "ponadpodstawowych" funkcji telefonicznych, takich jak połączenie oczekujące, połączenia konferencyjne, szybkie wybieranie numerów, zawieszanie rozmów i wiele innych możliwości związanych z obsługą połączeń. Jego funkcjonalność jest ściśle związana z pracą agenta połączeń, co powoduje, że często jest ona integrowana w ramach modułu softswitch. Równie dobrze jednak może zostać wydzielona w postaci pakietu usług dodatkowych, realizowanych przez inny serwer sieci NGN.

Kolejnym elementem jest serwer aplikacyjny, którego funkcjonalność może być wykorzystywana zarówno do terminowania połączeń telefonicznych i np. obsługi poczty głosowej, dzwonienia w trybie pre-paid, jak i udostępniania dzwoniącej osobie informacji w trakcie realizowanego połączenia telefonicznego. Serwer aplikacyjny może też służyć do integ-racji mediów i umożliwienia równoległego z rozmową telefoniczną dostępu do danych, przechowywanych np. w sieci korporacyjnej bądź Internecie.

Ostatni z elementów - Media Ser-ver - pełni rolę usługową w stosunku do softswitcha. Oferuje on kodeki, umożliwiające przetwarzanie różnego rodzajów strumieni danych, ich konwertowanie itd. W szczególności pozwala na dokonywanie konwersji, umożliwiających np. prowadzenie rozmowy użytkownika tradycyjnego telefonu w sieci PSTN z użytkownikiem aplikacji telefonicznej, pracującej na komputerze i komunikującej się za pośrednictwem sieci pakietowej.

Przełączniki softswitch wykorzystują wiele protokołów komunikacyjnych do komunikacji z serwerami mediów: MGCP, H.248 (znany również pod nazwą Megaco) oraz SIP. Chociaż protokoły te pokrywają się pod względem oferowanej funkcjonalności, to żaden z nich nie doczekał się jeszcze statusu standardu w sieciach NGN.

Realizowane przez softswitch połączenia telefoniczne mogą być również kierowane do serwerów aplikacyjnych z wykorzystaniem takich protokołów, jak H.323 i SIP. Serwer aplikacyjny, przejmujący obsługę takiego połączenia, podobnie jak softswitch, może posiłkować się przy jego obsłudze pomocą ze strony media serwera.

Ma być łatwiej, wszechstronniej i taniej

Jednym z najważniejszych powodów powstania koncepcji rozproszonych funkcjonalnie przełączników typu softswitch jest umożliwienie operatorom telekomunikacyjnym swobodnego wyboru elementów takiego rozwiązania. Dotyczy to zarówno możliwości stopniowania inwestycji i budowania kompleksowego rozwiązania "z klocków", ponosząc koszty inwestycji tylko wtedy gdy wymaga-na funkcjonalność rzeczywiście jest potrzebna, jak i zaopatrywania się w poszczególne "klocki" rozwiązania u różnych dostawców specjalizujących się w takich dziedzinach, jak bramki medialne, serwery konkretnych aplikacji itd.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby funkcjonalność kilku elementów architektury softswitch integrować w ramach jednego urządzenia. O tym, jakiego rodzaju rozwiązanie zostanie wybrane oraz w jaki sposób będzie zaimplementowane w sieci następnej generacji, ostatecznie zdecydują klienci, którymi w tym przypadku są operatorzy telekomunikacyjni.

Elementy do budowy sieci następnej generacji w ofercie dostawców sieci teleinformatycznych
  • Alcatel Softswitch

    Alcatel oferuje kompletną ofertę rozwiązań do budowy sieci NGN, a jej podstawą jest Alcatel Softswitch 1000. Ponadto proponuje bramy medialne, takie jak Alcatel 7510/7570 Gateway, terabitowe przełączniki routujące Alcatel 7670 i 7770, a także multipleksery dostępowe Alcatel 7300 ASAM.

  • Cisco

    Cisco Systems oferuje pełną gamę rozwiązań do budowy wszelkiego rodzaju sieci. Dla operatorów telekomunikacyjnych przeznaczone są przede wszystkim rozwiązania optyczne z serii Cisco 12000 i 10000. Na obrzeżach sieci szkieletowej mogą być instalowane przełączniki routujące Cisco 7600 i 7300, a w warstwie dostępowej - urządzenia 3600 i mniejsze. Cisco promuje protokół MPLS, umożliwiający zapewnienie należytej jakości połączeń w sieciach IP. Firma dostarcza również własne rozwiązania telefonii Voice over IP w ramach architektury AVVID.

  • Ericsson Engine

    Na platformę Engine składają się: oprogramowanie Media Gateway Controller (softswitch), Signaling Gateway oraz komplet rozwiązań sprzętowych: przełączniki szkieletowe (np. AXD 301), urządzenia brzegowe (np. AXD 311) i rozwiązania dla węzłów dostępowych. Firma oferuje również uproszczoną wersję rozwiązania Engine o nazwie Engine Multimedia.

  • Lucent Softswitch

    Podobnie jak inne firmy, Lucent oferuje pełną infrastrukturę do budowy sieci NGN. Platforma softswitch integruje transmisję głosu z bramek VoIP, np. linii APX 8000, a także danych przesyłanych np. z wykorzystaniem przełączników SpringTide 7000. Firma rozwija również wysoko wydajne rozwiązania infrastrukturalne, np. przełączniki optyczne Lambda-Router AllOptical Switch.

  • Nortel Succesion

    Podstawą oferty Nortela są softswitche Succesion Communication Server 3000 i 2000, a także przeznaczone dla dużych firm rozwiązanie Succession Communication Server for Enterprise 1000, na które składają się: serwer połączeń, bramy medialne, wiele aplikacji telefonicznych oraz terminale IP.

  • Siemens Surpass

    W ramach serii rozwiązań Surpass, umożliwiających zintegrowane przesyłanie głosu i danych sieciami pakietowymi, Siemens oferuje węzły komutacyjne Surpass hiQ (9200 i 9400), bramy medialne Surpass hiG 1000 i bramy dostępowe Surpass hiA (7500, 7300 i 7100). Ponadto proponuje rozwiązanie klasy softswitch HiPath 5000, przeznaczone dla dużych firm.


  • TOP 200