Domowe studio filmowe

Edycja materiału wideo

Domowe studio filmowe

Nero Vision Express to dość rozbudowane narzędzie. W pokazany sposób dodasz w nim do filmu tekst i efekty przejść.

Do prostej edycji filmów nie potrzebujesz wcale drogich programów, zajmujących setki megabajtów. Nie dość, że kosztują po kilkaset złotych to często okazują się trudne w użyciu, a większości ich zaawansowanych funkcji i tak nie wykorzystasz. Wystarczy bezpłatny Movie Maker. To aplikacja, która umożliwia wykonanie wszystkich podstawowych operacji. Za jej pomocą możesz dzielić i łączyć klipy wideo pobrane z dysku lub bezpośrednio z urządzenia (kamera, karta TV). Pozwala też wstawiać do filmu płynne przejścia, umieszczać w nim obrazy, napisy oraz własny komentarz audio. Możesz ponadto skorzystać z różnych efektów specjalnych.

Jednym z ograniczeń Movie Makera jest kwestia zapisu edytowanego materiału. Możesz skorzystać tylko z jednego formatu kompresji - WMV - który uniemożliwia bezpośrednie obejrzenie rezultatu pracy na większości stacjonarnych odtwarzaczy DVD. Nie obejdzie się bez konwersji na format DVD-Video.

Zobacz również:

  • Vids, czyli nowa jakość tworzenia przekazów wideo
  • Bot kodowania Copilot Chat dostępny w postaci publicznej wersji zapoznawczej

Multipakiety

Jeżeli zależy ci na aplikacji o większych możliwościach, zainwestuj w jedną z wersji komercyjnych. Takie programy, jak Roxio Easy Media Creator, czy popularny pakiet Nero nie tylko umożliwiają pobieranie danych wideo z różnych źródeł, ich obróbkę oraz konwersję formatów, ale i zapisanie finalnego pliku na płycie DVD wraz z menu. Tymi narzędziami bez trudu skorygujesz jasność, kontrast czy nasycenie kolorów. Dodatkowo Roxio EMC wyeksportuje film do telefonu komórkowego, iPoda czy konsoli PSP.

Odtwarzanie

Domowe studio filmowe

Polski odtwarzacz plików multimedialnych. Załączony do aplikacji program NapiProjekt potrafi sam odszukać napisy dialogowe w Internecie.

Po prawidłowej instalacji filmy możesz odtwarzać praktycznie każdą aplikacją do tego przeznaczoną. Nieźle poradzi sobie nawet systemowy Windows Media Player, ale może mieć problem z wyświetlaniem napisów. Uniwersalnym programem do odtwarzania filmów jest np. AllPlayer, który dzięki funkcji inteligentnych napisów uzależnia czas ich wyświetlania od długości tekstu, więc zawsze zdążysz przeczytać cały dialog.

Mimo że AllPlayer radzi sobie także z odtwarzaniem płyt DVD, w ich wypadku znacznie lepszym wyborem jest PowerDVD, specjalnie przygotowany z myślą o formacie DVD. Ma on wbudowane algorytmy znacząco poprawiające jakość wyświetlanego obrazu.

A co zrobić, żeby osoba, której przekazujesz film, na pewno go uruchomiła? Najlepiej dołączyć na nośniku jedną z aplikacji odtwarzających pliki wideo bez względu na to, jakie kodeki są zainstalowane w danym systemie. Są to m.in. MPlayer i VLC Player.

Konwersja napisów

Za pomocą Subtitle Tool zoptymalizujesz napisy i przekonwertujesz je praktycznie na każdy format.

Czasem nie można poprawnie odtworzyć dołączonych do filmu napisów, najczęściej dlatego, że odtwarzacz nie obsługuje ich formatu. Przykładowo masz napisy w formacie SRT, a odtwarzacz wymaga, aby był to plik z rozszerzeniem TXT.

Z pomocą przyjdzie ci niewielkie narzędzie o nazwie SubtitleTool. Nie tylko obsługuje najpopularniejsze formaty tego rodzaju plików, ale także potrafi sprawdzić ich spójność oraz zoptymalizować pod kątem filmu, biorąc pod uwagę np. prędkość odtwarzania, różną dla systemów PAL i NTSC. Wydłuży także czas odtwarzania na ekranie pojedynczych dialogów.

Jeśli natomiast trafi ci się plik z napisami w wyjątkowo egzotycznym formacie, możesz dodatkowo skorzystać z aplikacji Subtitle Workshop, która obsługuje kilkadziesiąt różnych typów plików.


TOP 200