Domowe studio filmowe

Kamery, aparaty cyfrowe czy nawet komórki pozwalają dziś na rejestrację obrazu wideo o dobrej jakości. Aby jednak zapanować nad klipami, trzeba je uporządkować i zgromadzić w jednym wygodnym do odtwarzania, a jednocześnie bezpiecznym miejscu. Z tego tekstu dowiesz się również, jak przygotować materiał wideo do oglądania i co zrobić w razie kłopotów z jego odtwarzaniem.

Pracę nad materiałem wideo zacznij od zgrania go do komputera i zmontowania 20-30 minutowego filmu zawierającego najciekawsze momenty i wydarzenia. Następnie dodaj efektowne przejścia między scenami oraz wzbogać film o muzykę i własny komentarz.

To wszystko wykonasz zarówno za pomocą bezpłatnego oprogramowania, np. Windows Movie Maker, jak też komercyjnych kombajnów typu Roxio Easy Media Creator czy nawet pakietu multimedialnego Nero. Możesz też skorzystać z profesjonalnych narzędzi do obróbki wideo.

Zobacz również:

  • Ta cyfrowa kamera ma wielkość ziarenka ryżu
  • Ta gra wideo pomoże użytkownikom Twittera chronić swoje dane
  • Zabezpieczanie łańcucha dostaw oprogramowania Kubernetes

Zgrywanie materiału

Współczesne kamery cyfrowe zapisują dane na kilku różnych nośnikach.

Mogą to być odchodzące do lamusa taśmy miniDV, twarde dyski, płyty DVD/Blu-ray lub karty pamięci flash.

Niezależnie od nośnika jego pojemność szybko się wyczerpuje szczególnie podczas rejestracji filmów w najwyższej jakości, więc najlepiej przegrać filmy do komputera, poddać obróbce i zapisać na przykład na płycie DVD jednokrotnego zapisu. Jest tania i można ją odtworzyć praktycznie wszędzie.

Czasochłonne miniDV

Domowe studio filmowe

W Windows Movie Makerze utworzysz klipy, przeciągając je na oś czasu. W ten sam sposób skorzystasz z efektów i przejść.

Najbardziej utrudnione i niewygodne jest przegrywanie materiału wideo z kamery miniDV. Podłączając ją do komputera interfejsem FireWire czy USB, nie widzi się plików z filmami, jak w wypadku urządzeń z HDD czy pamięcią flash i trzeba najpierw przewinąć taśmę na początek nagrania, co niezależnie od zastosowanego interfejsu trwa dokładnie tyle samo, ile odtwarzanie filmu. Jedynym ułatwieniem jest to, że stosując FireWire (czasami USB) można sterować pracą kamery z poziomu komputera.

Jeśli chcesz przegrać film, w większości zastosowań domowych wystarczy ci Windows Movie Maker. Pozwala skopiować materiał w postaci nieskompresowanej przekonwertować w locie jego rozdzielczość i odpowiednio skompresować dane. Niestety, jedynym obsługiwanym przez Windows Movie Maker formatem zapisu jest WMV, który dopiero później można przekonwertować na inny.

W zupełnie inny sposób przegrasz materiał z kamery z twardym dyskiem. Tu po podłączeniu do komputera zobaczysz strukturę plików z filmami, które w prosty sposób skopiujesz na dysk peceta. Jeszcze łatwiej jest w wypadku nośników wymiennych, takich jak płyty czy karty pamięci - nie musisz nawet podłączać kamery, wystarczy, że umieścisz w czytniku sam nośnik. Identycznie wygląda sprawa z filmami z aparatów fotograficznych.

Z DVD/Blu-ray na dysk

Domowe studio filmowe

AnyDVD to naprawdę rozbudowane narzędzie. Potrafi usunąć wiele zabezpieczeń i irytujących blokad.

Przeniesienie nagrania z oryginalnych nośników optycznych jest najczęściej możliwe dopiero po ominięciu zabezpieczeń. Zgodnie z prawem możesz jednak wykonać na użytek własny kopię bezpieczeństwa legalnie zakupionych nagrań.

Jeśli twoja płyta ma wbudowane zabezpieczenie przed kopiowaniem, użyj odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli je ominąć, np. bardzo popularnego AnyDVD oraz AnyDVD HD (do płyt HD). Do kopiowania służy wiele aplikacji, ale warto skorzystać z CloneDVD, bo ułatwia modyfikację struktury płyty.

Kopiowanie ze źródeł analogowych

Gniazdo VIVO na kartach graficznych i interfejs S-Video.

Posiadacze starszych kamer zapisujących materiały na analogowych taśmach magnetycznych oraz właściciele magnetowidów również mogą przenieść swoje filmy na dysk komputera oraz przeprowadzić ich obróbkę. Tu jednak nie wystarczy samo oprogramowanie. Musisz mieć kartę wideo lub odpowiedni model karty graficznej z gniazdem VIVO (ang. video in, video out).

Dopiero te urządzenia pozwolą ci zamienić sygnał analogowy na cyfrowy w dowolnym formacie i rozdzielczości. W celu uzyskania najlepszej jakości obrazu skorzystaj ze złącza S-Video w wypadku kamer lub kompozytowego do magnetowidów, które rzadko są wyposażone w wyjście S-Video. Jeżeli masz kartę telewizyjną lub graficzną z wejściem wideo nie musisz martwić się o oprogramowanie do przechwytywania obrazu, bo jest ono bezpłatnie dołączane do tego typu urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200