Domowa sieć komórkowa

Ponieważ fale radiowe nie mają administracyjnych barier, należy zapewnić łączenie się terminali tylko właściwych stacji bazowych i zabezpieczyć właściciela przed obcymi telefonami, które mogłyby chcieć logować się do "jego" stacji. Urządzenia te mają być popularne, zatem mogą pojawić się interferencje między sąsiednimi komórkami uruchomionymi blisko siebie. Tradycyjny algorytm wyboru stacji bazowej przez ruchomy terminal nie ma tutaj zastosowania, podobnie jak kontrola mocy nadajnika stacji bazowej. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest kontrola stacji femtocell przez operatora, co wymaga opracowania jednolitych narzędzi kontroli całej infrastruktury. Dodatkowo femtokomórki powinny posiadać algorytmy minimalizacji wpływu sąsiednich urządzeń. Pierwsze testy udowadniają, że trudności da się pokonać, ale przy dużej skali wdrożenia nadal pozostaje wiele niewiadomych.

Prywatność i niezawodność

Przy korzystaniu z femtokomórek należy zachować prywatność i poufność korespondencji. Szyfrowanie połączenia w torze radiowym GSM obejmuje obszar między stacją ruchomą (telefonem) a stacją bazową. Femtokomórki muszą również posiadać zabezpieczenia transmisji przez niepewne medium, jakim może być łącze internetowe właściciela. Wymagania odnośnie do prywatności i poufności dotyczą nie tylko operatora, który zgadza się na umieszczenie femtokomórki w pomieszczeniach abonenta. Nawet pobieżna analiza strumienia internetowego przez operatora łącza internetowego, umożliwia wykrycie rozpoczęcia i zakończenia połączenia przez femtokomórkę.

Z tego powodu wymagane są regulacje prawne, które nałożą na operatorów łącz internetowych obowiązek zachowania poufności takich danych. Należy także pamiętać o tym, że sieć komórkowa powinna uniemożliwiać lokalizację użytkownika przez jego rozmówcę. Tymczasem przy domowych stacjach bazowych mogą się zdarzać charakterystyczne zakłócenia wynikające z niedostatecznej przepustowości pakietów. Wprawny rozmówca odróżni je od zaników wynikających z problemów w torze radiowym. Wyjściem jest realizacja QoS w całym torze transmisji danych, co wymaga nakładów operatora i przełoży się na wyższy koszt takiego łącza.

Tradycyjna alternatywa

Technologie VoIP oraz Wi-Fi na dobre zagościły w domach i firmach, zatem nie ma przeciwwskazań ich użycia jako tymczasowej alternatywy dla femtokomórek. Typowym rozwiązaniem jest telefon klasy smartphone lub urządzenie PDA wyposażone w aplikację VoIP oraz łącze sieci bezprzewodowej. Najpopularniejszą aplikacją jest Skype (obecnie dostępna dla PDA z systemem Windows Mobile i niektórych modeli Nokii), chociaż nie jest to jedyna taka usługa.

Typowy klient SIP umożliwi standardowe połączenia przez Wi-Fi z dowolnego hotspotu, w tym także za granicą. Protokół SIP jest używany przez większość operatorów VoIP, jest to jeden z najważniejszych standardów w tej dziedzinie. Dla systemów Symbian użytkownicy wybierają aplikacje, takie jak BaraBlu, AQL, Mobiboo, Skype, RebTel, Jajah czy Truphone. Popularnym programem jest także Fring, który umożliwia połączenia z siecią Skype, a także normalne usługi oferowane przez operatorów VoIP.

Rozwiązania wykorzystujące operatorski VoIP oraz sieć Wi-Fi klienta są już dostępne w ofercie Orange. Usługa Unifon jest dostępna w dwóch opcjach (Standard i Max) i umożliwia rozmowy w cenie 0,14 zł/min do numerów stacjonarnych i wewnątrz sieci Orange albo wliczenie 1200 minut takich rozmów w abonament 49 zł. W odróżnieniu od planów związanych z femtokomórkami, operator realizuje także połączenia z zagranicy, omijające problem kosztów roamingu. Ponieważ jest to de facto usługa VoIP, połączona za pomocą dowolnego hotspotu, rozmowy via Internet za granicą są taryfikowane tak samo, jak w Polsce.

W odróżnieniu od tradycyjnego VoIP, usługa Unifon działa w sposób przezroczysty, telefon sam wybiera sposób połączenia. Przy wyjściu z zasięgu VoIP, rozmowa zostaje przełączona do sieci komórkowej, przy czym jest ona realizowana poza cennikiem VoIP. Podobnie w przypadku przełączenia w odwrotnym kierunku, nie ma zmiany taryfikacji. Jak podaje regulamin usługi, aby rozmowy były rozliczane według stawek VoIP, telefon musi z niej korzystać przez cały czas.


TOP 200