Domowa sieć komórkowa

W wielu krajach istnieje obowiązek rejestracji położenia każdej stacji nadawczej pracującej w koncesjonowanym paśmie. Użytkownik mógłby chcieć zabrać swoją femtokomórkę za granicę, podłączyć ją do łącza internetowego i w ten sposób rozmawiać przez to urządzenie omijając wysokie koszty roamingu. Wykrywanie tego procederu przez operatora byłoby dość zawodne. Do tego celu można użyć GPS, ale nie zawsze jego sygnał jest poprawnie odbierany. Pewnym sposobem na to, jest analiza ruchu radiowego (RF Fingerprinting), która umożliwi wykrycie przeniesienia urządzenia do lokalizacji o całkowicie różnej charakterystyce wykorzystania łącz radiowych. Nowością w Airvana HubBub jest właśnie wykrywanie nieautoryzowanych zmian położenia za pomocą techniki RF Fingerprinting. Za jej pomocą operator może wyłączyć pracę femtokomórki, jeśli została przeniesiona poza dozwoloną lokalizację.

Problemy prawne i techniczne

Jak każde rozwiązanie, femtokomórka posiada także wady wynikające z koncepcji i ograniczeń technologii. Tania domowa stacja bazowa z założenia pracuje w paśmie wymagającym odpowiedniego pozwolenia. Chociaż koncesjonowani operatorzy telekomunikacyjni już posiadają stosowne pozwolenia dla swoich stacji bazowych, nadal wymagane są pewne kroki prawne, aby móc wdrożyć takie urządzenia w domach abonentów tych sieci. Obecnie nie ma jasnej klasyfikacji prawnej takiego urządzenia w Polsce, nie bardzo wiadomo, czy należałoby femtokomórkę traktować jak telefonię stacjonarną (wiążą się z tym inne stawki opłat interconnect), czy ruchomą. Niektórzy proponują, aby to rozwiązanie określić jako VoIP. Ponieważ interpretacja nie jest jednoznaczna, dopóki nie zostaną opracowane odpowiednie przepisy, femtokomórki nie mogą wejść na masowy, polski rynek.

Problemem może być także wysokie wymaganie odnośnie odpowiedniej jakości emisji. Przykładowo, długoterminowa stałość częstotliwości taniego urządzenia spełniająca wymagania stawiane przez przepisy, jest wyzwaniem technologicznym. Specjalne, kalibrowane, wysokostabilne generatory kwarcowe, zapewniające żądaną stałość rzędu 50 ppb, są na to zbyt drogie. Oczywiście można użyć tańszych i wymusić wymianę urządzenia co pewien czas, ale to podwyższy koszty. Alternatywą jest skorzystanie z zewnętrznego źródła sygnału albo kalibrowanie generatorów przy użyciu sygnału zegara pochodzącego z systemu Navstar-GPS. Niestety słaby sygnał GPS jest trudno odbieralny w pomieszczeniach. Niektórzy producenci stosują synchronizację czasu przez łącze internetowe lub stosują inne rozwiązania techniczne podwyższające stabilność częstotliwości. Ich zdaniem, najważniejsze przeszkody zostały już pokonane.

Sieć własna i sąsiada

Femtocell jest dla telefonu komórkowego zwykłą stacją bazową, należy zatem zapewnić ciągłość rozmowy przy wyjściu z zasięgu takiej stacji. Wtedy system musi zapewnić przełączenie (handover) do sieci operatora, sama operacja jest dość skomplikowana ze względu na konstrukcję sieci, nie może być mowy o prostej operacji przełączenia, tak jak przy zmianie obszaru przywołań (Location Area). Takie przełączenia będą odbywały się często w skali operatora. Infrastruktura jest już przygotowana, oba sposoby komunikacji femtokomórki (interfejs Iu oraz SIP/IMS) wspierają płynne przełączenie między pracą przez femtokomórkę a przez sieć radiową operatora.


TOP 200