Dokument przetwarzany cyfrowo

Magazyn na sterydach

Can-Pack jest nietypową firmą, gdyż instalacja SAP nie należy do największych pod względem objętości składowanych danych, ale jest szeroka funkcjonalnie. Cały proces produkcji, zakupów, obsługi magazynów, sprzedaży i transportu jest obsługiwany przez system SAP, od początku nacisk był położony na to, by w firmie działał jeden spójny system. Ponieważ w Can-Pack produkowane są opakowania do produktów spożywczych, niezbędna jest ich identyfikacja z dokładnością do palety. Wdrożono moduł magazynowy WMS, dostosowany pod kątem potrzeb firmy. Dzięki wybraniu modułu SAP odpadły problemy z synchronizacją danych. Wdrożenie rozpoczęło się od centrum logistycznego firmy, następny w kolejce był magazyn w Brzesku. Maria Pawlina, dyrektor Biura Zarządzania Systemami Informacji w Can-Pack, wyjaśnia: „Moduł WMS został dostosowany do potrzeb firmy. Niezbędna była automatyzacja niektórych operacji. Gdy palety są pobierane z paletyzera, skanowane a następnie przewożone do magazynu, system automatycznie generuje dokumenty, takie jak zlecenie”.

Integralną częścią pracy magazynu jest załadunek na ciężarówki. Proces musi odbyć się w bardzo krótkim czasie, dlatego konieczne było usprawnienie pracy za pomocą oprogramowania i przenośnego sprzętu. Na każdym wózku widłowym pracuje terminal z modułem sieci bezprzewodowej, połączony z systemem SAP. Oprogramowanie wskazuje pracownikom kolejne etapy załadunku, na każdym kroku odbywa się weryfikacja kodów kreskowych.

Elektroniczna wymiana dokumentów

Aby wyeliminować dokumenty papierowe, razem z kontraktem dla pilotażowego klienta została podpisana umowa o elektronicznej wymianie dokumentów EDI. W przypadku Can-Pack uruchomiona została rozległa geograficznie instalacja dla zagranicznego klienta, zadanie jest obsługiwane przez operatora logistycznego, a po drodze występują jeszcze trzej partnerzy. Dokumenty EDI są przyjmowane i wysyłane, klient może automatyzować przyjęcie. Maria Pawlina wyjaśnia: „Wyprodukowane dla klienta wyroby są wysyłane na nasz magazyn zagraniczny. Na podstawie otrzymanego dokumentu EDI przygotowujemy wysyłkę wyrobów z tego magazynu. Gdy palety z wyrobami zostaną dostarczone do klienta, może on po zeskanowaniu palet zaksięgować listę przygotowaną przez Can-Pack. Transport trwa ok. pół godziny, dokument EDI musi trafić do systemu klienta przed przyjazdem towaru na miejsce”.

Can-Pack planuje uruchomienie EDI dla kolejnych klientów i dostawców. Celem wdrożenia projektu jest wyeliminowanie z firmy papierowych faktur zakupowych oraz sprzedażowych i przejście w całości na komunikaty EDI za pośrednictwem operatora usługi.


TOP 200