Dofinansowanie projektów IT ze środków unijnych

Nie tylko obowiązki, czyli co może beneficjent

Beneficjent ma prawo opóźnić rozpoczęcie projektu, przesunąć termin realizacji poszczególnych etapów, a nawet zmienić projekt. Ważne, by wprowadzając wszelkie modyfikacje, postępować zgodnie z wytycznymi i informować o nich instytucję wdrażającą. Wprowadzone przez beneficjenta zmiany odzwierciedlone zostają w aneksie do umowy lub piśmie informującym o akceptacji zmian bez konieczności sporządzania aneksu. To jednak nie wszystko. Beneficjent ma prawo do przesunięć pomiędzy poszczególnymi kategoriami wydatków do 10% wartości kwoty danej kategorii.

Projekty na IT w perspektywie finansowej 2014–2020

Choć z końcem 2013 r. zakończy się Program Innowacyjna Gospodarka, nowatorskie pomysły przedsiębiorców nie stracą na ważności. W nowej perspektywie finansowej inwestycje w innowacje, w tym w IT, będą wciąż jednym z głównych priorytetów Komisji Europejskiej. W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, będącego następcą Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, zaplanowano 8,8 mld euro, w szczególności w ramach priorytetów:

1. wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa oraz konsorcja naukowo-przemysłowe;

2. wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach;

3. wsparcie otoczenia i potencjału innowacyjnych przedsiębiorstw.

Dofinansowanie projektów IT ze środków unijnych

W ramach tych środków znajdziemy wiele źródeł dotacji dla przedsiębiorstw na informatyzację.

Oprócz Programu Inteligentny Rozwój, w nowej perspektywie finansowej pojawią się również Regionalne Programy Operacyjne, na które zaplanowano przeznaczyć 26 mld euro. Rozwijany będzie również Program Operacyjny Polska Cyfrowa (budżet ok. 2 mld euro, wpierający administrację w działaniach związanych z rozwojem sieci szerokopasmowych, tworzeniem e-usług publicznych, digitalizacją i udostępnieniem zasobów publicznych). 2 mld budżetu, w tym na wdrażanie innowacji, będą do dyspozycji z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Ponadto w perspektywie finansowej 2014–2020 zostaną wprowadzone nowe instrumenty finansowe. Poza dotacją będą to fundusze gwarancyjne, fundusze typu venture capital, kredyty technologiczne czy bony na inwestycje i pożyczki.

W ciągu września i października 2013 r. są przeprowadzane konsultacje społeczne dla większości programów. W grudniu projekty wszystkich programów operacyjnych ma przyjąć rząd, a na przełomie roku będą one przekazane Komisji Europejskiej, z którą dyskutowane są na bieżąco. Późniejsze negocjacje z Komisją mogą potrwać od kilku miesięcy do roku. Na ogłoszenie naborów do nowych programów dotacyjnych trzeba trochę poczekać. Zgodnie z deklaracjami urzędników pierwsze wnioski będzie można składać nie wcześniej niż przed końcem 2014 r.

Anna Rutkowska, Business Consultant w Hicron sp. z o.o., realizującej projekty IT współfinansowane ze środków UE. Obecnie realizuje wdrożenie dla dolnośląskiej firmy z branży przemysłowej, która otrzymała dofinansowanie w ramach działania 8.2 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na wdrożenie systemu klasy ERP, EDI i Workflow.


TOP 200