Do czego w firmie służy chmura?

Backup do chmury

Jedną z usług, która zyskuje sobie coraz większą popularność, jest backup online. Jest to usługa, która polega na tym, że dane z przedsiębiorstwa, po zaszyfrowaniu, kompresji i deduplikacji, zostają składowane w data center usługodawcy. Opłaty za takie usługi zazwyczaj wnoszone są zależnie od rzeczywiście wykorzystywanej pojemności, dzięki temu kopie niedużych instalacji z powodzeniem można szybko i tanio wykonać wprost do centrum przez sieć. Jest to wygodne i tanie, przy czym nie wymaga praktycznie żadnych inwestycji po stronie przedsiębiorstwa - w odróżnieniu od zakupów napędów taśmowych i dyskowych, a także oprogramowania. Usługę taką można uruchomić w czasie rzędu godzin, obejmując nią nawet wiele komputerów w firmie. Niektórzy dostawcy umożliwiają organizację poszczególnych komputerów w obrębie jednego konta, co ułatwia zarządzanie. Nieocenionym narzędziem jest webowa konsola, która umożliwia przeprowadzenie najważniejszych operacji (opracowanie i wymuszenie polityki backupu, niestandardowe operacje kopiowania w obie strony, podsumowanie operacji, stan stacji objętych ochroną, rozliczanie konta usługi i tak dalej), szczególnie w wielooddziałowej firmie, gdzie komputery są rozproszone geograficznie.

Nieco inna wersja zakłada kopię bezpieczeństwa realizowaną z sieci przedsiębiorstwa przy użyciu dedykowanego serwera dostarczanego przez usługodawcę. Taka kopia jest realizowana dwustopniowo, zapewnia większą szybkość pracy, w szczególności odtworzenia ostatniej dostępnej kopii (zazwyczaj jest ona składowana na dyskach pamięci podręcznej urządzenia).

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

ERP w chmurze

Jeśli najważniejszą aplikacją w przedsiębiorstwie jest jej system ERP, bardzo dobrze sprawdzi się model kolokacyjny z umową serwisową (nazywany czasami "utility computing"), gdzie maszyna wirtualna VMware z aplikacją jest hostowana na dedykowanym sprzęcie. Dostawca usług zapewnia przy tym także obsługę i wsparcie techniczne dla firmy, która z tej aplikacji korzysta. Jest to dobry model eksploatacji wielu aplikacji, przy czym nie jest to chmura publiczna i najważniejsza z obaw - o bezpieczeństwo danych - nie musi ograniczać przedsiębiorstwa. Dostawca przechodzi regularnie audyt bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami, przy czym najważniejsze z ograniczeń chmury publicznej, czyli odmiejscowienie przechowywanych danych, nie występuje w tym modelu, gdyż w każdej chwili usługodawca może wskazać, gdzie są przetwarzane informacje. To miejsce przetwarzania danych można także zapisać w umowie o świadczeniu usług, razem z warunkami technicznymi, parametrami usługi oraz sposobem rozliczania. Jest to ciekawy model outsourcingowy, który ma jednak sporo wspólnego z typowym cloud computing, gdyż silnie wykorzystuje automatyzację, rozliczenia odbywają się na podstawie rzeczywistego zużycia zasobów, a usługa charakteryzuje się skalowalnością w obie strony, właściwą dla przetwarzania w chmurze. Chociaż takie usługi świadczy już kilka firm, nadal brakuje szerokiej oferty hostowania firmowych aplikacji w bezpieczny sposób.

Biuro z chmury

Usługi cloud computing od dawna obejmują pocztę elektroniczną i pracę grupową. Od pewnego czasu można także skorzystać z arkuszy kalkulacyjnych i edytorów tekstu dostępnych online. Jest to ciekawa propozycja, która może z powodzeniem uzupełnić, a nawet w pewnych przypadkach zastąpić, lokalnie instalowane oprogramowanie. Najważniejszą zaletą aplikacji biurowych w modelu cloud jest świetnie zrealizowana współpraca. Zmiany wprowadzone przez jednego użytkownika są szybko uzupełniane, to działa znacznie lepiej niż w modelu tradycyjnym i nie wymaga zakupu kosztownego oprogramowania. Niestety aplikacje te obsługują jedynie podstawową funkcjonalność pakietu biurowego.

Usługą, która znalazłaby szerokie zastosowanie, byłoby hostowanie firmowych desktopów w chmurze, by do połączenia z nimi można było wykorzystać popularne i tanie terminale. Na razie nie ma jeszcze powszechnie dostępnych usług tej klasy w akceptowalnych cenach, nadal desktopy są hostowane w obrębie firmy lub przedsiębiorstwo pracuje na tradycyjnych stacjach roboczych. Usługa hostowania desktopów z MS Windows oraz Office, wyposażonych w kompletną infrastrukturę współpracy, byłaby dobrym uzupełnieniem typowych ofert hostingu firmowych aplikacji.


TOP 200