Dlaczego warto inwestować w naukę matematyki

Z raportu CareerCast.com wynika, że matematyk to jeden z najlepszych zawodów. Osoby go wykonujące pracują w bardzo komfortowych warunkach, nie są zestresowane, a co ważne, ich pensje należą do jednych z najwyższych.

Pięć najlepszych zawodów na świecie

1. Inżynier oprogramowania

2. Matematyk

3. Aktuariusz

4. Statystyk

5. Analityk systemów komputerowych

Źródło - CareerCast.com

Ogólne wnioski z badania można krótko podsumować mówiąc - studiowanie kierunków ścisłych się opłaca, szczególnie tych związanych z matematyką i informatyką. Według CareerCast.com, trzy pierwsze miejsca wśród najlepszych zawodów na świecie w roku 2011 zajęły bowiem: inżynier oprogramowania, matematyk i aktuariusz. W pierwszej piątce znalazły się kolejne dwa zawody wymagające wiedzy matematycznej: statystyk i analityk systemów komputerowych. Na pozostałych miejscach są: meteorolog (6), biolog (7), historyk (8), audiolog zajmujący się w ramach medycyny nauką o odbieraniu dźwięków przez człowieka z otaczającego środowiska (9) i dentysta (10).

Matematyka na maturze

Kierunki matematyczne na polskich uczelniach cieszą się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem wśród maturzystów. Tym bardziej że rok temu matematyka wróciła jako jeden z egzaminów obowiązkowych. Czyżby zaczęła wracać do łask? Prof. Paweł Walczak, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Matematycznego uważa, że co prawda, o matematyce mówi się ostatnio wiele, ale niestety w dużej mierze w kontekście negatywnym. "Sytuacja w nauczaniu matematyki w Polsce jest postrzegana przez wielu jako katastrofa. Zdaje się to potwierdzać poziom wiedzy niektórych studentów kierunków ścisłych - w tym matematyki - którzy mają kłopoty z podstawowymi działaniami arytmetycznymi czy przeprowadzeniem najprostszego logicznego rozumowania" - mówi. Jego zdaniem, należy też zwrócić uwagę na powszechnie panujące przekonanie Polaków, że matematyka jest zbyt trudna, przez co zdaje się być niepotrzebna.

Jednak przyczyna sukcesu Polski jako kraju o rosnącej pozycji w świecie informatycznym leży właśnie w wysoko wykwalifikowanej kadrze. Od momentu, kiedy matematyka ponownie stała się przedmiotem obowiązkowym na maturze, obserwowany jest także wzrost zainteresowania kierunkami technicznymi wśród przyszłych studentów. Dzięki zaś unijnemu wsparciu tzw. kierunków zamawianych, uczelnie zyskały dodatkową motywację do uatrakcyjniania programów nauczania na kierunkach technicznych i zwiększania liczby studentów.


TOP 200