Dlaczego kadra zarządzająca musi dbać o inżynierię danych?

Czy specjaliści od zarządzania bazami danych, tacy jak Percona, mogą poprawić funkcjonowanie zespołu inżynierii danych, skoro nasi inżynierowie DevOps pracują nad eksplozją narzędzi danych w skomplikowanych i fragmentarycznych przepływach pracy?

Źródło: Shutterstock

Moje drzwi są zawsze otwarte. Jest to określenie często używane przez dyrektorów firm i kierowników działów, którzy starają się stworzyć aurę przystępności i miłej dostępności.

Ale tak naprawdę, nawet jeśli te drzwi są otwarte, to dla kogo są otwarte i jakiego rodzaju próśb wysłucha nawet najszerzej myślący dyrektor zarządzający ?

Zobacz również:

  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać
  • CIO "bumerangi": liderzy IT awansują, powracając

Prawdopodobnie większość petycji i apeli składanych przez „wchodzących” pracowników to prośby typu: czy możemy wprowadzić nową inicjatywę na rzecz dobrego samopoczucia w firmie, czy możemy zwiększyć różnorodność w miejscu pracy, dlaczego nasze cele sprzedażowe są zawsze nieosiągalne, dlaczego to biuro nie ma żadnego parkingu... i dlaczego w automacie nigdy nie ma dietetycznych napojów izotonicznych?

Prośba, której nie usłyszysz

Prośba, której Ty lub ktokolwiek inny prawdopodobnie nie usłyszycie, brzmi: dlaczego nasza warstwa zarządzania bazą danych staje się tak trudna do pracy w tym samym czasie, gdy rosną wymagania wobec naszego zespołu inżynierii danych?

Nie o takie rzeczy ludzie pytają dyrekcję firmy, prawda? Jeśli więc nie możemy w rozsądny sposób poruszać tych kwestii, to co możemy zrobić?

Ponieważ cyfrowi inżynierowie żonglujący smarem, którzy tworzą nasze zespoły DevOps, pracują obecnie z eksplozją narzędzi danych w coraz bardziej fragmentarycznych i coraz bardziej złożonych przepływach pracy zależnych od danych, czy możemy zwrócić się do specjalistów w dziedzinie zarządzania bazami danych, takich jak Percona, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i doświadczenie, aby poprawić funkcjonowanie zespołu inżynierii danych?

Percona specjalizuje się w dostarczaniu specyficznych dodatkowych usług warstwy zarządzania dla grupy popularnych baz danych open source. Skupiając się na bazach MongoDB, MySQL i PostgreSQL, Percona sama działa na poziomie całkowicie open source. Według firmy oznacza to, że użytkownicy powinni być w stanie czerpać korzyści z używania darmowych wersji jej produktów - chociaż jako firma sprzedaje również subskrypcje dla przedsiębiorstw.

„Przyszłość jest połączona. Nic nie będzie mniej połączone. Oznacza to, że integracja staje się coraz ważniejsza i wiemy, że przedsiębiorstwa używają nawet pięciu, dziesięciu lub dwudziestu stosów (składających się z kilku baz danych, kilku chmur i tak dalej) jednocześnie - a to oznacza dzisiaj, że nie można odnieść sukcesu tylko dzięki samemu oprogramowaniu lub usługom zarządzanym, wszystko musi działać razem w unisonie” - powiedział Donnie Berkholz, SVP ds. produktu w Percona, przemawiając na corocznej konwencji użytkowników swojej firmy w Austin w Teksasie w maju 2022 roku.

W odpowiedzi na tę złożoną rzeczywistość, Berkholz i dyrektor generalny Percona, Peter Zaitsev, zaprezentowali najnowsze aktualizacje firmy, które obejmują awans podstawowej oferty organizacji do statusu potwierdzonej platformy. Technologia ta, nazwana po prostu Percona Platform, obejmuje zdefiniowaną funkcję Private DataBase-as-a-Service (DBaaS), obecnie na poziomie „technology preview”.

DevOps jest fajny, jeśli można go dostać

Usługa ta, zaprojektowana z myślą o spełnianiu wymagań programistów w zakresie inżynierii danych zarówno w fazie testowej, jak i w fazie produkcji aplikacji na żywo, umożliwia programistom szybkie dostarczanie i zarządzanie wymaganiami dotyczącymi bazy danych na zasadzie samoobsługi.

Jest to niewątpliwie przydatna technologia dla programistów, z których wielu, jak twierdzi CEO Zaitsev, nie ma do dyspozycji zespołu zajmującego się inżynierią danych (DevOps to fajna idea, ale czasami zespół operacyjny nigdy nie istnieje ze względu na ograniczenia budżetowe) i musi samodzielnie wykonywać wszystkie zadania związane z dostarczaniem baz danych, analityką i zarządzaniem.

Dlaczego ma to znaczenie dla kadry kierowniczej? Ponieważ istnieje wystarczająca kontrola nad platformą bazodanową, aby zespół IT był zadowolony - a to zazwyczaj oznacza zadowolonych użytkowników, zadowolonych klientów i w końcu zadowolone spotkania kadry zarządzającej poświęcone zyskom i stratom. Odpowiada to również na pytania, które w przeciwnym razie mogłyby zacząć się pojawiać przez „zawsze otwarte” drzwi biura.

„Przyszłość jest również inteligentna” - mówi Berkholz. Myśląc o potrzebie przechwytywania wiedzy, którą ludzie zdobywają pracując w organizacjach, sugeruje on, że poszczególni inżynierowie, zespoły, całe jednostki biznesowe i szersze społeczności ryzykują utratę zdobytej inteligencji, jeśli know-how nie zostanie skodyfikowane.

„W wielu przypadkach widzimy, że tego typu wiedza nigdy nie jest zapisywana, więc abyśmy mogli się naprawdę rozwijać, musi być zamknięta w sobie. Automatyzacja pomoże nam [wykorzystać tę wiedzę] do śledzenia i wychwytywania zmian konfiguracji w strukturach baz danych, dzięki czemu będziemy mogli tworzyć wartość i pracować, a nie odpowiadać na zgłoszenia” - powiedział Berkholz.

Diagnostyka różnorodności danych

W odpowiedzi na opisane tu zapotrzebowanie, Percona Platform wprowadza teraz funkcje Query Analytics. Dzięki temu programiści i wszyscy specjaliści ds. operacyjnych mogą uzyskać wgląd w rdzeń roboczy bazy danych wykorzystywanej do obsługi tworzonych przez nich aplikacji. Technologia ta może śledzić i odkrywać wzorce wydajności oraz interpretować ich znaczenie dla diagnostyki serwisowej i procedur rozwiązywania problemów.

Percona wprowadziła również szereg rozwiązań, które nazywa „doradcami”, aby zapewnić automatyczny wgląd w działanie baz danych użytkowników w zakresie zarządzania bezpieczeństwem, konfiguracji i wydajności. Po raz kolejny chodzi o to, aby funkcja zarządzania bazą danych działała sprawnie, dzięki czemu dyrektorzy ds. informatyki i technologii mogą zamknąć drzwi, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

„Przyszłość to open source. Utrzymanie otwartego oprogramowania jako prawdziwego ma znaczenie i musimy się upewnić, że nie stanie się ono tylko terminem marketingowym. Musimy się upewnić, że użytkownicy mogą naprawdę czerpać korzyści z prawdziwie otwartych wersji oprogramowania, które można używać bez ograniczeń. Klienci nigdy nie powinni być w sytuacji, w której są ‘zmuszeni do płacenia’, aby upewnić się, że dana baza danych i szersze środowisko produkcyjne się nie przewróci” - powiedział Berkholz.

Propozycja technologii Percona Platform polega na możliwości uruchamiania baz danych obsługiwanych przez firmę w dowolnym środowisku. Zapewnia kontrolę i widoczność, prostotę i to, co firma nazywa „szybkością rozwoju”. Percona zapewnia programistom samoobsługowe wsparcie, aby umożliwić im szybsze i łatwiejsze użytkowanie. Element samoobsługi obejmuje również zbiorczą bazę wiedzy.

Doświadczenie na porządku dziennym, prawie?

Doświadczenie w pracy programisty, naukowca zajmującego się danymi i administratora bazy danych jest oczywiście czymś, o czym kierownictwo powinno myśleć. W czasie pandemii firmy zainwestowały więcej niż kiedykolwiek w swoje cyfrowe zaplecze, dlatego potrzebują narzędzi pracy dla swoich zespołów zajmujących się danymi.

„Osoby na stanowiskach kierowniczych powinny troszczyć się (ale wciąż mieć otwarte drzwi) o kwestie związane z zaufaniem do danych, ich integralnością i odpornością na awarie - a zarządzanie bazami danych jest sposobem na osiągnięcie tych celów” - podsumowuje Berkholz. „Zespół zarządzający naprawdę musi mieć tę podstawę za sobą, aby mógł skupić się na szybkości całej warstwy operacji biznesowych (i skorzystać z zalet wynikających z samoobsługi, automatyzacji i przenośności) w celu przyspieszenia czasu wprowadzania produktów na rynek”.

Co więcej, firmy wiedzą, że inwestycje w specjalistów ds. danych są kosztowne, więc muszą ich jak najlepiej wykorzystać i dbać o ich produktywność. Jeśli to zbyt wiele, by mieć nadzieję, że „wydajność doświadczenia w zakresie inżynierii danych” będzie punktem nr 17 w programie następnego spotkania zarządu firmy, to może możemy przynajmniej mieć nadzieję na jakieś szersze rozumowe zrozumienie poruszonych tu kwestii.

Przejdźmy teraz do punktu nr 18 - w firmowym automacie nie ma organicznych batoników proteinowych - sprawy stały się poważne.

Źródło: IDG Connect

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200