Dla kibica i pseudokibica

Elektroniczne płatności

Ważnym systemem mającym poprawić komfort kibicom w czasie meczu jest rozważany system e-portmonetki. "Dążymy do tego, aby na stadionie wykorzystywać tylko płatności bezgotówkowe. Kibice mieliby możliwość naładowania posiadanej chipowej karty kibica uprzednio wybraną przez siebie kwotą, którą wykorzystywaliby do płacenia np. w barach i restauracjach na terenie stadionu. Chcielibyśmy, aby kibic przychodząc na mecz, mógł mieć z sobą tylko bilet i kartę kibica" - mówi Wojciech Strusiński, dyrektor handlowy Pionu Technologii Inteligentnego Budynku w Qumak-Sekom.

Przedstawiciele Qumak-Sekom zwracają uwagę, że nowy stadion Legii ma być naprawdę nowoczesny i inteligentny. "Projekt systemów teleinformatycznych, który powstał kilka lat temu, jest obecnie aktualizowany, aby stadion, wykorzystując aktualnie dostępne rozwiązania techniczne, był nadal nowoczesny po jego oddaniu" - dodaje W. Strusiński. Nowe rozwiązania mają też obniżyć późniejsze koszty eksploatacji stadionu, w tym zmniejszyć jego energochłonność. Budowa nowego obiektu Legii ma się zakończyć w styczniu 2011 r. Meczem inaugurującym ma być pojedynek gospodarzy z zespołem Arsenal Londyn.

Podłączyć wszystko do sieci

Na stadionie zainstalowane zostaną również profesjonalne telebimy i system nagłośnienia, obejmujący nie tylko obszar murawy, ale też trybuny i pozostałe części stadionu. Taki system nagłośnienia nie tylko poprawi bezpieczeństwo kibiców (m.in. dzięki możliwości informowania o ewentualnym zagrożeniu i procedurach ewakuacyjnych), ale może być także wykorzystywany przy organizacji dużych imprez masowych, np. koncertów. Krytycznym elementem działania wszystkich systemów teletechnicznych, które będą funkcjonowały na stadionie, jest sieć okablowania strukturalnego, która - jako główne medium transmisyjne -stanowi szkielet dla pozostałych systemów.

"To ważne, ponieważ większość systemów teletechnicznych funkcjonuje w oparciu o sieć LAN. Zaprojektowanie jednego, redundantnego i konwergentnego systemu LAN umożliwia pełną integrację i powoduje, że późniejsze zintegrowanie wszystkich systemów teletechnicznych jest o wiele prostsze i mniej czasochłonne w realizacji. Sieć LAN będzie stanowiła fundament dla zintegrowanego funkcjonowania wielu elementów: systemu telewizji dozorowej, systemu kontroli dostępu, systemów sygnalizacji włamania i napadu, systemu zarządzania obiektem BMS oraz telefonii przewodowej i bezprzewodowej" - tłumaczy Wojciech Strusiński. "Samo wykonanie okablowania nie jest wprawdzie wielkim wyzwaniem, ale odpowiednia konfiguracja i uruchomienie zintegrowanych systemów wymaga odpowiednich kompetencji i doświadczenia" - konkluduje Jacek Suchenek, dyrektor Pionu Technologii Inteligentnego Budynku w Qumak-Sekom.


TOP 200