Dla kibica i pseudokibica

Dzięki systemom teleinformatycznym na budowanym nowym stadionie Legii poprawi się nie tylko jakość oglądania meczy, ale i bezpieczeństwo uczestników widowiska.

Dla kibica i pseudokibica

Za realizację budowy nowego stadionu odpowiada Polimex Mostostal. Jego podwykonawcą jest Qumak-Sekom. W ramach umowy firma ta jest odpowiedzialna za kompleksową realizację systemów teleinformatycznych oraz zasilania podstawowego i rezerwowego, które zapewnią oświetlenie stadionu, zgodne z wymogami UEFA, i PZNP dla stadionów klasy Elite. Wyposażenie stadionu w trzy agregaty i dwa niezależne źródła zasilania zapewni ciągłość dostawy prądu i pozwoli nie dopuścić do sytuacji, jaka miała miejsce w czasie pamiętnego meczu Polski z Kazachstanem w 2007 r., gdy zgasło światło na tym właśnie stadionie. Z kolei zastosowanie punktowego oświetlenia murawy - rozmieszczonego równomiernie wokół korony stadionu - o średnim natężeniu 2000 luksów wyeliminuje efekt cienia i oślepienia kamer oraz umożliwi transmisję w standardzie . Poprawi też komfort oglądania meczu zarówno kibicom obecnym na trybunach, jak i tym przed telewizorami. Nowością będzie także zewnętrzne oświetlenie iluminacyjne stadionu.

Bezpieczniej i wygodniej

Tym, co będzie miało największy wpływ na wrażenia uczestników meczów na stadionie Legii, to systemy teleinformatyczne poprawiające jego bezpieczeństwo i funkcjonalność. Do najważniejszych i najbardziej nowatorskich z punktu widzenia użytkowników należy system kontroli dostępu i wejść na stadion. Poza wykorzystywanymi już bramkami, pracować będą tzw. dualne sprawdzarki biletowe, które jednocześnie korzystają z czytników kodów paskowych na biletach i zbliżeniowych czytników karty kibica.

Pełna rejestracja i weryfikacja osób wchodzących na teren stadionu będzie się odbywała już przed bramkami. Wykorzystanie do tego celu telewizji dozorowej, rejestrującej obraz i dźwięk w wysokiej jakości, to zupełna nowość z punktu widzenia uczestników meczów. Dzięki temu systemowi znacznie podniesie się bezpieczeństwo, gdyż tożsamość każdego wchodzącego będzie zweryfikowana nie tylko na podstawie karty kibica i posiadanego biletu, ale także na podstawie wykonanej na miejscu fotografii, którą można będzie porównać z posiadanymi w bazie danych wzorcami. Dzięki temu na stadion mogą nie być wpuszczane osoby, które mają tzw. zakaz stadionowy. Organizatorzy meczu będą też mogli, w razie potrzeby, udostępnić listę kibiców - wraz z ich danymi i nagraniem wyglądu - ochronie lub policji, co znacznie ułatwi ściganie i karanie chuliganów.

Na nowy stadion Legii nie będzie można też wejść przed meczem, nie będąc zarejestrowanym, co wyeliminuje zjawisko wcześniejszego zostawiania niebezpiecznych przedmiotów na jego terenie, a sprawdzarki biletów i kart kibica - w połączeniu z kamerami - uniemożliwią wykorzystanie jednego biletu przez dwie różne osoby. Są więc szanse, że na nowym stadionie nie będzie już dochodziło do przejawów wandalizmu i agresji, a kibice będą czuli się bezpiecznie. Systemy teletechniczne zapewniające bezpieczeństwo muszą być wyjątkowo skuteczne i niezawodne, ponieważ na nowym stadionie Legii nie będzie już wysokich ogrodzeń między murawą a trybunami. Takie wymogi stawia w tej kwestii UEFA dla stadionów klasy ELITE. Równocześnie nowe bramki wejściowe zapewnią większą przepustowość niż używane dotychczas. Będzie ich 54, a przez każdą w ciągu godziny wejdzie 700 osób. Pozwoli to na wypełnienie stadionu Legii w ciągu 60 minut. Szybsze działanie systemu powinno całkowicie wyeliminować problem kolejek i zatorów przy wejściu. Ciekawe, czy równie szybko będą sprzedawane bilety?


TOP 200