Dla generacji Y zarobki nie są najważniejsze

Pokolenie "milenijne", które stanowi coraz większą część kadry pracowniczej, bardzo ceni sobie możliwość pracy zdalnej i elastycznych godzin pracy. Co więcej, rosnąca liczba studentów, którzy wchodzą na rynek pracy uważa, że możliwość pracy poza biurem, w elastycznych godzinach, powinna być ich prawem, a nie tylko przywilejem. Z badania Cisco wynika, że aż 70% studentów uważa, iż regularna obecność w biurze nie jest konieczna, z wyjątkiem ważnych spotkań, a 25% sądzi nawet, że możliwość pracy z domu lub pracy zdalnej zwiększyłaby ich wydajność.

Porównując te liczby z poprzednimi edycjami badania można zauważyć, że oczekiwania nowej generacji pracowników w coraz większym stopniu kładą nacisk na elastyczność, mobilność i niekonwencjonalny styl pracy. To sygnał dla firm, które powinny dostosować metody pozyskiwania i utrzymywania młodych pracowników do oczekiwań nowego pokolenia pracowników.

Równie ważna możliwość rozwoju

Z raportu "Pasje Młodych Liderów IT" przygotowanego przez Tieto Polska wynika, że młodzi informatycy coraz większą wagę przywiązują do możliwości realizacji pasji i zainteresowań oraz utrzymania równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Pokolenie, które rozpoczyna właśnie pracę w branży IT to tzw. generacja Y - świadomi wartości, kompetentni i ambitni, ale wyznający zasadę, że to praca ma być dla nich, a nie odwrotnie. Są gotowi zmienić ją z dnia na dzień, bez skrupułów, które mieli ich rodzice. To, co ich motywuje do działania to: ambicja (45%), pieniądze (42%) i pasje (39%).

Zainteresowania i pasje przekładają się w życiu młodych informatyków na zadowolenie z życia, poczucie samorealizacji i możliwość oderwania się od codzienności. Młodzi liderzy IT tak bardzo przywykli do realizacji pasji, iż tylko 7% badanych jest w stanie z nich zrezygnować ze względu na pracę. Pracodawcy nie zwracają zwykle uwagi na to, co ich pracownik robi w czasie wolnym, a szkoda, bo może to realnie przełożyć się na zysk firmy. Dla blisko 60% badanych osób pasje to także możliwość zdobycia nowych umiejętności i rozwoju ich osobowości.

Młodzi ludzie nie boją się też zmiany miejsca zamieszkania w poszukiwaniu interesującej oferty pracodawców. Nowe miejsce pracy i życia musi spełniać jednak ich niemałe oczekiwania - oprócz możliwości znalezienia ciekawej pracy ważnym czynnikiem jest też adekwatność zarobków do kosztów utrzymania (42% respondentów). Młodych ludzi przyciągnąć może także atmosfera miasta, możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu oraz komfortowe warunki do założenia rodziny.


TOP 200