Desktop HP pracujący pod kontrolą systemu Android

Systemy operacyjne zarządzające urządzeniami mobilnymi wkraczają coraz śmielej do komputerów stacjonarnych, także tych przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Świadczy o tym fakt, firma HP zaprezentowała wczoraj w Pekinie (Chiny) desktop typu all-in-one (wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 21,5 cala) pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Android (Google).

Desktop noszący nazwę HP Slate 21 jest wyposażony w ekran dotykowy typu IPS (In-Plane Switching) i zarządza nim system operacyjny Android 4.2.2. Na początku br. inna znana firma również pokazała desktop z Androidem. Acer (tajwański producent osobistych systemów obliczeniowych) zaprezentował wtedy (w Taipei, na targach Computex) desktop oznaczony symbolem Acer N3-220. Komputer zawiera procesor Nvidia Tegra 3 (taktowany zegarem 1,6 GHz) i wejdzie na rynek w trzecim kwartale br.

Desktop HP pracujący pod kontrolą systemu Android

Acer N3-220

Analitycy wskazują na fakt, iż system operacyjny Windows 8 (Microsoft) nie odniósł takiego sukcesu, jakiego się wszyscy spodziewali. Stąd coraz większe zainteresowanie producentów komputerów PC systemem Android. Mają oni nadzieję, że użytkownicy niezadowoleni z systemu Windows 8 będą skłonni przejść na coś zupełnie nowego, czyli na system Android.

Zobacz również:

  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów
  • Ruszyły wirtualne pecety Microsoftu
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Jest to dość atrakcyjna alternatywa biorąc pod uwagę fakt, że Google promuje Android jako otwarty oraz bezpłatny system operacyjny. Za Adroidem przemawia jeszcze jedno. Dla wielu firm nie jest to żadna nowość, której należy się obawiać, bowiem posiadają już one często całkiem pokaźną flotyllę urządzeń mobilnych (smartfony i tablety), które pracują właśnie pod kontrolą tego systemu operacyjnego.

Pozostaje tu jeszcze oczywiście do rozwiązania kilka problemów. Chyba najważniejszy z nich to fakt, że Android (oraz aplikacje uruchamiane na urządzeniach pracujących pod kontrolą tego oprogramowania) jest przystosowany do pracy z urządzeniami wyposażonymi w niewielkie wyświetlacze. Pecety mają duże wyświetlacze, dlatego "pecetowy" Android powinien to brać pod uwagę.

W ślady HP i Acera podążają inny dostawcy osobistych systemów obliczeniowych. Oczekuje się, że jeszcze w tym miesiącu firmy Asus I Samsung wzbogacą swoje oferty o tablety/laptopy (urządzenia typu "convertible"), które będą mogły pracować pod kontrolą systemu Windows albo Android.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200