Deklaracje do wypełnienia

Dzięki offsetowi ruszy wreszcie budowa Rejestru Usług Medycznych, o którym dyskutuje się od połowy lat 90. XX wieku. Ma się on w istotny sposób przyczynić do podniesienia jakości zarządzania systemem opieki zdrowotnej. Zapewni monitorowanie zdarzeń na rynku usług medycznych. Udostępni także narzędzia do prowadzenia aktywnej polityki zdrowotnej i bieżącej kontroli świadczeniodawców. W tym przypadku partnerem obu polskich spółek będzie także Lockheed Martin Mission Systems. Jak zapewnia Leszek Ciećwierz, podsekretarz stanu w MSWiA, odpowiedzialny za rejestry państwowe, RUM będzie się opierał na numerze PESEL. Dotychczas poszczególni ministrowie zdrowia stanowczo domagali się nowego oddzielnego numeru ewidencyjnego, nie bacząc na argumenty MSWiA o bezsensowności takich pomysłów. Przy okazji tego projektu powstanie informatyczne centrum badawcze. Offsetodawca zobowiązał się też zapewnić finansowanie RUM na kwotę 247 mln USD.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie zdecydowało się na sfinansowanie w ramach offsetu wdrożenia żadnego z systemów IT dostosowujących Wojsko Polskie do wymogów NATO. Według nieoficjalnych informacji toczy się właśnie przetarg na wybór dostawcy systemu kadrowo-płacowego dla wojska.

Kto zarobi i kiedy?

Szkoda, że dotąd rząd nie wyjaśnił, w jaki sposób będą prowadzone poszczególne projekty szczególnie od strony finansowej. Wbrew obiegowej opinii, którą podtrzymuje rząd, programy offsetowe nie mają nic wspólnego z rozdawnictwem pieniędzy. Któż bowiem zgodziłby się na sprzedaż czegokolwiek, zmuszony jednocześnie do zainwestowania dwu- czy nawet trzykrotnie większych pieniędzy u tego samego klienta?

Toteż offset należy traktować jako wartość dodaną do kontraktu, a Lock-heed Martin zobowiązał się w rzeczywistości do ogłoszenia następującego komunikatu zainteresowanym firmom: "przyjeżdżajcie do Polski, my gwarantujemy, że zrobicie tutaj dobry interes". Na zachętę Lockheed może zaproponować drobne fundusze, ale tak naprawdę finansowanie zainteresowane firmy muszą załatwić we własnym zakresie. W przypadku wdrożenia Tetry zostanie powołane konsorcjum, które wystąpi o kredyt na 700 mln USD do kilku banków. Zabezpieczeniem kredytu jest umowa rządowa w sprawie programu offsetowego. W jaki sposób konsorcjum spłaci kredyt? Pobierając opłaty od użytkowników systemu. Słowem, nie ma mowy o darowiźnie ani występowaniu przez Lockheed o kredyt.

Mimo wszystko offset radykalnie przyspieszy powstawanie ww. systemów. Do końca 2003 r. zapewne powstanie szczegółowy plan budowy Tetry, aby w 2006 r. mogły zacząć działać jego wersje regionalne obejmujące 2/3 powierzchni Polski, m.in. Śląsk, Mazowsze i Pomorze. Zakończenie projektu jest przewidziane na 2007 r. RUM ma być wdrożony w 2004 r.

Projekty teleinformatyczne związane z offsetem

Bezpośrednia wartość projektów offsetowych ma stanowić ok. 7,8 mln USD. Będą one realizowane w ciągu 10 lat. Eksport i zakupy mają stanowić 70% wartości offsetowej, 20% przypadnie na inwestycje, a 10% na transfery technologii.

  • C2 - budowa ogólnopolskiego systemu powiadamiania ratunkowego i zarządzania kryzysowego

  • RUM - wdrożenie ogólnopolskiego Rejestru Usług Medycznych (247 mln USD)

  • Tetra - budowa systemu łączności radiowej na potrzeby służb ratowniczych (600-700 mln USD)

  • Radmor - przeniesienie przez Motorolę produkcji radiotelefonów na potrzeby systemu Tetra

  • Blue Laser - rozwój technologii i praktyczne zastosowanie tzw. błękitnego lasera; projekt będą prowadzić: firma TopGaN i Instytut Wysokich Ciśnień PAN

  • Uniwersytet Łódzki - Akcelerator Technologii dla projektów stanowiących zaplecze dla programu offsetowego; wprowadzenie do programu nauczania - we współpracy z Uniwersytetem Texas - fakultetu komercjalizacja technologii

Źródło: Informacje własne, Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej


TOP 200